• HPV warts
  • Submitted on 13/04/2023

Καλησπέρα σας έκανα το καθιερωμένο τεστ Παπ με το εξής συμπέρασμα: τραχηλική ενδοεπιθηλιακη βλάβη ελαφρού έως μετρίου βαθμού (CIN I-II) και HPV λοίμωξη του τραχήλου. Και από κάτω με αστερίσκο γράφει *Υψηλόβαθμη ενδοεπιθηλιακη βλάβη τραχήλου μήτρας (HSIL) * Ταξινόμηση και κατά Bethesda 2014 Να προσθέσω ότι μέχρι τώρα είχα καθαρά παπ είναι πρώτη φορά που βγαίνει τέτοιο αποτέλεσμα...οι οδηγίες του γιατρού μου είναι λήψη βιταμινών κ επανέλεγχος σε 3 μηνες...θα ήθελα την γνώμη σας ευχαριστώ!!

9 specialists answered

  • Καλησπέρα σας
    Κατ'αρχήν δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλεστε διότι ακόμη και αρχόμενες βλάβες δυσπλασίας από τον HPV, μπορούν να ελεχθούν από τον οργανισμό και να υποχωρήσουν αυτόματα...αυτό συμβαίνει τις περισσότερες φορές...αν τώρα κάποιες βλάβες είναι επίμονες ή τείνουν να εξελιχθούν σε κάτι πιό επιθετικό του τύπου της προκαρκινωματώδους ή καρκινωματώδους βλάβης, οι γυναικολόγοι διαθέτουν ενδοκολπικά λέιζερ με τα οποία εξουδετερώνουν αυτές τις βλάβες.....επίσης, το εμβόλιο κατά του HPV, βοηθά ακόμη και αν έχετε κολλήσει διότι ενισχύει το ανοσοποιητικό έναντι του ιού και βοηθά να υποστραφούν οι βλάβες αυτόματα..

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Καλησπερα!Πρωτα ποσο ετων εισαι και ποτε εκανες προηγουμενα τεστ ΠΑΠ?Συνιστω αμεσα ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ +ΒΙΟΨΙΕΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ για επιβεβαιωση και εξακριβωση της κυτταρολογικης διαγνωσεις του τεστ ΠΑΠ.Εαν επιβεβαιωνεται αυτη η διαγνωση στην ιστολογικη απο τις βιοψιες τραχηλου μητρας χρηζεις χειρουργικης αντιμετωπισης!

    Μπαμπαμέτος Ηλίας

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilion

  • Αν γίνει.. CIN 2 χρειάζεται βιοψία

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Εάν πρόκειται για HSIL καλό είναι να γίνει και μια κολποσκόπηση

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Ποια ειναι η ηλικια σας?κ 2ον πρεπει να γινει hpv dna test ωστε να ξερουμε ποιο στελεχος hpv εχετε κ συνδυαστικα να σας δοθει ο πιθανος κινδυνος κ οδηγιες .επισης ειστε ατοκος ,εχετε εμβολιαστει για τον hpv?ολα τα παραπανω ειναι πολυ σημαντικα για το ποιες οδηγιες/θεραπεια θα ακολουθησετε.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Καλησπέρα σας, οπωσδήποτε πρέπει να κάνετε hpv dna test, κολποσκοπηση και χρειάζεται να παρθούν βιοψιες. Κ ανάλογα τα αποτελέσματα θα δείτε αν χρειάζεται κάτι παραπάνω ή βιταμίνες και παρακολούθηση. Ανάλογα και με την ηλικια.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Πρεπει να κανετε επειγόντως κολποσκόπηση και βιοψία τραχήλου μήτρας που ειναι τελείως ανώδυνο.

    Παππάς Ασημάκης (Deactivated account)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Pefki

  • Καλησπέρα σας. Για να σας απαντήσει κάποιος τεκμηριωμένα θα έπρεπε να γνωρίζει την ηλικία σας και το ιστορικό σας. Για παράδειγμα σε μια νέα γυναίκα που δεν έχει γεννήσει συνήθως είμαστε πιο συντηρητικοί απ' ότι σε μεγαλύτερης ηλικίας γυναίκες. Επίσης, παράγοντες κινδύνου όπως το κάπνισμα θα έπρεπε να αξιολογηθούν. Κατά τη γνώμη μου και με τα ελλιπή δεδομένα που έχω θα σας συνιστούσα ένα HPV dna test για να δω εάν η λοίμωξη που έχετε οφείλεται σε κάποιον υποτύπο HPV υψηλού κινδύνου και θα σας έκανα και μία κολποσκόπηση για να δω πόσο μεγάλη είναι η βλάβη στον τράχηλο σας. Από την άλλη δεν θα έπρεπε να αγχώνεστε αφού τε διάστημα 3 μηνών πο... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Συμφωνώ εάν θέλετε υπάρχουν και κολπικά ενισχυτικά , το καλύτερο σε 3 μήνες είναι κολποσκοπηση με βιοψίες

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos