• HPV warts
  • Submitted on 26/01/2023

γιατί δεν λέτε ξεκάθαρα ότι τα κον δω ηλωματα ανάλογα με το που βρίσκονται ο ασθενής πάει στην ανάλογη ειδικότητα και ότι για να θεραπεύουν πρέπει να ανιχνεύσουν όλες οι βλάβες ακομα και αυτές που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι η μόνη ειδικότητα που κάνει δερματοσκοπιση είναι β Δερματολογία ότι το μεγαλύτερο ποσοστό εντοπίζετε στο δέρμα και τους ορατόυς βλενογονους και ότι αυτές τις περιοχές της εξετάζει και θεραπεύει ο Δερματολόγος???

8 specialists answered

  • Τα εξωτερικά κονδηλώματα τα θεραπεύει και ο δερματολογος και ο γυναικολόγος ο καθένας με διαφορετικό τρόπο.
    Το πρόβλημα με τα κονδηλώματα είναι στις εσωτερικές βλάβες τις αόρατες που εκεί μονο ο γυναικολοόγος μπορεί να κάνει διάγνωση και προληπτικό έλεγχο για καρκίνο.

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Οι γυναικολόγοι αναλαμβάνουμε τα κονδυλώματα μόνο στην γεννητική περιοχή των γυναικών.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Δεν ξέρω γιατί η ερώτηση σας τίθεται κατηγορηματικά αναντίων των Ουρολόγων ( μάλλον), σαφώς και οι δύο Ειδικότητες ασχολούνται με το θέμα

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Τα κονδυλώματα μπορεί να έχουν πολλές εντοπίσεις. Αν λοιπόν μιλήσουμε με βάση αυτό, μπορεί να χρειαζεται εξέταση και από ειδικότητες όπως ο στοματολόγος και ο ωτορινολαρυγγολόγος. Η εξέταση πρέπει να συστήνεται ανάλογα με την εντόπιση. Αν λοιπόν ο εντοπισμός είναι στα γεννητικά όργανα, ο γυναικολόγος είναι απαραίτητος, καθώς θα εξετάσει όχι μόνο τα έξω γεννητικά όργανα αλλά και τον κόλπο εσωτερικά, ενώ βέβαια πρέπει να ληφθεί και τεστ Παπανικολάου. Ο δερματολόγος μπορεί να ακολουθήσει, καθώς ουτως η άλλως θεραπεία, συντηρητική ή με καυτηριασμό μπορεί να συστηθεί και από τον γυναικολογο, όταν γνωρίζει πως πρέπει να αντιμετωπισθούν σωστά...

    Nikolaidou Marilia

    Gynecologist - Obstetrician

    Piraeus

  • Τα κονδυλώματα στην περιγεννητική χώρα είναι παθολογία που αντιμετωπίζεται από γυναικολόγους, ουρολόγους και δερματολόγους.
    Τα κονδυλώματα που αφορούν τον κολπικό βλεννογόνο και τον τράχηλο, αντιμετωπίζονται από τον γυναικολόγο.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλημέρα σας,
    και όταν τα κωνδυλωματα βρίσκονται εντός της ουρήθρας χρειάζεται ουρηθροκυστεοσκοπηση, απο ουρολόγο ,και όταν υπάρχουν στην περιοχή του ορθού και εντός αυτού ,επιβαλεται και η συνδρομή γαστρεντερολογου.

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Τα κονδυλώματα έχουν τρεις ως έξι μήνες έπωασης
    Αν υπάρχει υποψία μόλυνσης υπάρχουν κρέμες που καταστρέφουν το πρώτο στρώμα του βλεννογόνου οποτε σκοτώνουν και τον ιό
    Το ότι δεν το βλέπει στη δέρματοσκοπιση μπορεί να σημαίνει ότι δεν έχει αρχίσει ακόμη η επώαση
    Άρα αυτό που λέτε είναι λάθος

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • ΝΑΙ..ΔΕΡΜΑΤΟΛΌΓΟς ΚΑΙ ΟΥΡΟΛΌΓΟς ΓΙΑ HPV ΘΕΡΑΠΕΊΑ

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa