• Atrial Fibrilaltion
  • Submitted on 13/11/2022

Εντοπιζεται η κολπικη μαρμαρυγη με υπερυχο?

26 specialists answered

  • HOlter ρυθμού είναι η κατάλληλη εξέταση

    Οσανλού Σαρζάντ - Σοφία

    Cardiologist

    Kalamaria

  • Μόνο έμμεσα. Το καρδιογραφημα δίνει οριστική απάντηση ή ακόμη καλύτερα το Holter ρυθμού 24ωρου

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Cardiologist

    Glyka Nera

  • Την ωρα που γίνεται ο υπερηχος καρδιας, ναι μπορει να καταλαβει ο καρδιολογος αν υπαρχει κολπικη μαρμαρυγη εφόσον όμως είναι υπαρκτη εκείνη τη στιγμη. Αυτο το τονιζουμε γιατι αυτη η αρρυθμια μπορει να ειναι πχ μονιμη (οποτε οποιαδηποτε στιγμη στον υπερηχο μπορεις να το καταλαβεις), αλλα μπορει να ερχεται και να φευγει (οποτε μονο τη στιγμη που τυχαίνει να εχει καποιος κολπικη μαρμαρυγη και να κανει εκεινη την ωρα υπερηχο, μπορει να εντοπισθει)

    Maniotis Hristos

    Cardiologist

    Ilisia

  • ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΛΠΙΚΗΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟΥ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ (πχ ΣΤΗ ΔΙΑΜΙΤΡΟΕΙΔΙΚΗ ΡΟΗ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΚΥΜΑ "Α") ΟΤΙ Ο ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ.

    Dragazis Ioannis

    Cardiologist

    Ilioupoli

  • Εντοπίζεται με ηλεκτροκαρδιογράφημα. Με τον υπέρηχο μπορείς όμως να καταλάβεις ότι δεν έχεις φυσιολογικό καρδιακό ρυθμό.

    Triantafullis Dimitrios

    Cardiologist

    Kypseli

  • Καλημέρα σας. Η κολπική μαρμαρυγή είναι μια αρρυθμία της καρδιάς που αφορά κυρίως την ηλεκτρική δραστηριότητα. Επομένως ουσιαστικά εντοπίζεται μέσω του ηλεκτροκαρδιογραφήματος, με τη βοήθεια του Holter ρυθμού ή και μέσω των εφαρμογών των νέων έξυπνων ρολογιών ("smartwatches"). Με υπερηκαρδιογράφημα βέβαια ο καρδιολόγος μπορεί να διαπιστώσει την κολπική μαρμαρυγή, αλλά δεν θα λέγαμε ότι είναι η βασική μέθοδος ανίχνευσης της. Θα χρειαστεί ωστόσο να γίνει προκειμένου να διαπιστωθεί ενδεχομένως κάποιο αίτιο (π.χ. βαλβιδοπάθεια) ή τα όποια επακόλουθα στην καρδιά (π.χ. το μέγεθος του αριστερού κόλπου). Αυτές οι πληροφορίες θα βοηθήσουν πε... Read more

    AGGELOPOULOS PANAGIOTIS

    Cardiologist

    Kimi

  • θα μπορουσε

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Kolonaki

  • Η διάγνωση της κολπικής μαρμαρυγής γίνεται με ηλεκτροκαρδιογράφημα και χόλτερ ρυθμού.

    Sakadakis Eleutherios

    Cardiologist

    Pagrati

  • ΝΑΙ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ.ΑΛΛΑ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΗΚΓ

    Simitsis Stylianos

    Cardiologist

    Platia Mavili

  • Σιγουρα μπορεί να εντοπιστεί, αλλά δεν μπορεί να αποδειχθεί χωρίς καρδιογράφημα.

    Karavelakis Mihail

    Cardiologist

    Heraklion

  • Η βασική εξέταση για την εξακριβωση του καρδιακό ρυθμού είναι το ηλεκτροκαρδιογραφημα. Βέβαια εμμέσως και με τον υπέρηχο μπορείς να καταλάβεις αν ο ασθενής έχει κ/μ

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos

  • Δεν ειναι η πιο ειδικη εξεταση. Η διαγνωση απαιτει καρδιογραφημα

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Cardiologist

    Gerakas

  • Η κολπική μαρμαρυγή είναι μια συνηθισμένη αρρυθμία που ως επι το πλείστον εντοπίζεται με καταγραφή του καρδιακού ρυθμού μέσω ηλεκτροκαρδιογραφήματος, holter ρυθμού, «έξυπνα» ρολόγια με δυνατότητα καταγραφής καρδιακού ρυθμού ακόμα και με πιεσόμετρα που έχουν αλγόριθμο ανίχνευσης κολπικής μαρμαρυγής. Με τον υπέρηχο καρδιάς και συγκεκριμένα με το παλμικό Doppler είναι δυνατόν να εντοπιστεί έμμεσα η κολπική μαρμαρυγή αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να επιβεβαιώνεται με ηλεκτροκαρδιογράφημα

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Cardiologist

    Kifisia

  • Ναι. Αν και το καρδιογράφημα γίνεται ευκολα και πιο γρήγορα και συνήθως πριν τον υπέρηχο και εντοπίζει κολπική μαρμαρυγή, υπάρχουν και υπερηχογραφικα ευρήματα που δείχνουν αν κάποιος έχει τη συγκεκριμένη αρρυθμια

    Ψώχιας Πολύκαρπος

    Στρατιωτικός Ιατρός - Ειδικός Καρδιολόγος

    Evosmos

  • Καλησπέρα σας, η κολπική μαρμαρυγή διακρίνεται σε παροξυσμική, εμμένουσα και χρόνια. Για να φανεί στον υπέρηχο, θα πρέπει να υπάρχει τη στιγμή που ο υπέρηχος γίνεται. Στην περίπτωση της χρόνιας ή της εμμένουσας κολπικής μαρμαρυγής, θα φανεί. Αν πρόκεται για παροξυσμική κολπική μαρμαρυγή, γεγονός που έρχεται και φεύγει ανά διαστήματα, δεν μπορεί να διαπιστωθεί στον υπέρηχο καρδιάς ή το ηλεκτροκαρδιογράφημα, αλλά θέλει περαιτέρω διερεύνηση αρχικά με holter ρυθμού. Στον υπέρηχο καρδιάς επίσης, μπορεί να εκτιμηθεί η προδιάθεση ενός ατόμου να αναπτύξει κολπική μαρμαρυγή στο μέλλον, εκτιμώντας διάφορες παραμέτρους (διάταση αριστερού κόλπου, βαλβιδο... Read more

    Georgiou Stylianos

    Cardiologist

    Agia Paraskevi

  • Εφόσον υφίσταται γίνεται αντιληπτή και με το υπέρηχο. Συνίθως όμως το ζήτημα είναι ο εντοπισμός της κολπικής μαρμαρυγής που δεν είναι μόνιμη. Συστίνεται καρδιογράφημα και στη συνέχεια holter ρυθμού.

    Δεληγιαννίδης Αριστείδης

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Thessaloniki

  • Η κατ' εξοχήν εξέταση διάγνωσης της κολπικής μαρμαρυγής είναι το καρδιογράφημα ηρεμίας ή εναλλακτικά η 24ωρη ηλεκτροκαρδιογραφική καταγραφή (holter ρυθμού). Όμως, και στον υπέρηχο καρδιάς είναι δυνατός ο εντοπισμός της κολπικής μαρμαρυγής, αρχικά με την διαπίστωση της άρρυθμης και ακανόνιστης σύσπασης της αριστερής κοιλίας και στην συνέχεια με την απουσία του κύματος a στο σήμα της διαμιτροειδικής ροής!

    Xionis THeodoros

    Cardiologist

    Larissa

  • Καλησπέρα σας, οι εξετάσεις που εντοπίζουν την κολπική μαρμαρυγή είναι το καρδιoγραφημα και το Holter ρυθμού. Αν αυτές οι εξετάσεις δεν αναδείξουν το πρόβλημα και η υποψία είναι ισχυρή τότε ίσως χρειάζεται εμφυτεύσιμο holter που κάνει καταγραφή μακράς διάρκειας

    Καρανίκας Σταύρος

    Cardiologist

    Ilisia

  • Φυσικά και μπορεί να εντοπιστεί, υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχει αρρυθμια-κολπικη μαρμαρυγη κατά την διάρκεια του υπερηχοκαρδιογραφηματος.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Αν την ώρα της εξέτασης ο ασθενής έχει κολπική μαρμαρυγή τότε μπορεί να αναγνωριστεί με τον υπέρηχο. Συχνά η κολπικη μαρμαρυγή είναι παροξυσμική("έρχεται κ φεύγει") οπότε καλυτερη εξέταση είναι το holter που δίνει πληροφορίες παρακολούθησεις 24ων ή περισσότερων ωρών

    Deligeorgis Alexandros (Deactivated account)

    Cardiologist

    Ampelokipoi

  • Εντοπίζεται με το καρδιογραφήμα και σίγουρα ένας υπέρηχος θα είναι χρήσιμος για την περαιτέρω διαχείριση!

    Koliviras Thanos

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Nea Smirni

  • Ναι, μπορεί να εντοπιστεί.

    Vahliotis Vasileios (Deactivated account)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Patisia

  • Η κολπική μαρμαρυγή είναι αρρυθμία.
    Ο υπέρηχος καρδιάς εξετάζει τη δομή και τη λειτουργία της καρδιάς. Κατά τη διάρκεια του υπερήχου καρδιάς μπορεί να εντοπιστεί αν ο καρδιακός ρυθμός είναι φυσιολογικός ή αν υπάρχει κάποια αρρυθμία όπως η κολπική μαρμαρυγή. Επιπλέον μπορούν να μετρηθούν συγκεκριμένες παράμετροι όπως το μέγεθος του αριστερού κόλπου της καρδιάς που σχετίζονται με τη συχνότητα εμφάνισης κολπικής μαρμαρυγης.

    Eykarpidis Eyaggelos

    Cardiologist

    Kalamaria

  • Η κολπική μαρμαρυγή αποτελεί μία διαταραχή του καρδιακού ρυθμού και η διάγνωση της γίνεται με ηλεκτροκαρδιογράφημα, το οποίο πρέπει πάντα να προηγείται του υπερήχου καρδιάς. Ο υπέρηχος από την άλλη αποτελεί μια απαραίτητη εξέταση σε ασθενείς με διαγνωσμένη κολπική μαρμαρυγή γιατί αναδεικνύει ενδεχόμενες διαταραχές της δομής και λειτουργίας της καρδιάς που έχουν προκληθεί από τη κολπική μαρμαρυγή ή που αποτελούν την αιτία της.
    Σε περίπτωση που το ηλεκτροκαρδιογράφημα δε δείξει διαταραχή του ρυθμού αλλά υπάρχει η υποψία ότι ο ασθενής εμφανίζει επεισόδια κολπικής μαρμαρυγής σε διαφορετικό χρόνο από αυτόν της εξέτασης, τότε προχωράμε σε τοποθ
    ... Read more

    Τασσόπουλος Ανδρέας

    Cardiologist

    Neo Psychiko

  • Μπορεί να διαπιστωθεί η αρρυθμία στον υπέρηχο , ωστόσο η εξέταση εκλογής για να θέσει τη διάγνωση της κολπικής μαρμαρυγής είναι το ηλεκτροκαρδιογράφημα.

    Τζάνης Γεώργιος

    Eπεμβατικός Kαρδιολόγος

    Dafni

  • Καλησπέρα σας, η θεραπεία της κολπικής μαρμαρυγής περιλαμβάνει τρεις σημαντικές στήλεις θεραπείας: 1) αντιπυκτική αγωγή για να μην πάθει εγκεφαλικό ο/η ασθενής, 2) μείωση των σημπτωμάτων και αύξηση της ποιότητας ζωής του/της ασθενή με ή φάρμακα για να μειώσουμε τους παλμούς ή να καταφέρουμε την ανάταξη στον κανονικό ρυθμό (με διαφορετικούς τρόπους) και να τον κρατήσουμε, και 3) να φροντίζουμε τους παράγοντες κινδύνου για την κολπική μαρμαρυγή. Το υπέρηχο είναι πολύ σημαντικό γιατί βοηθάει 1) να βρουμε ετιολογίες για την κολπική μαρμαρυγή που δεν ήταν απαραίτητα από το ιστορικό και 2) να αποφασήσουμε την σωστή θεραπεία για κάθε ασθενή (εξερτάτ... Read more

    Dr.Sonne Carolin

    Cardiologist

    Ampelokipoi