• Depression
  • Submitted on 29/06/2023

Έχω διαγνωσθεί με αγχώδη διαταραχή από ειδικό. Με έχουν διαλύσει τα ψυχοσωματικά (έχω τα πάντα από σωματικά μέχρι συναισθηματικά). Φοβάμαι να αρχίσω φαρμακευτική αγωγή λόγω παρενεργειών διότι έχω ξανά δοκιμάσει και είχα πολλές παρενέργειες! Βασανίζομαι και νιώθω μια δυσφορία και το αίσθημα της τρέλας και μπερδεμένο το κεφάλι μου; Γιατί γίνεται αυτό; Φοβάμαι πως δεν θα το ξεπεράσω ποτέ

18 specialists answered

  • Καλημέρα σας, ίσως με τον κατάλληλο ειδικό να βρεθεί η καλύτερη για εσάς αγωγή με τις λιγότερα δυνατές παρενέργειες πάντα σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία!

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Πολύ καλά το λέτε ότι έχετε ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ και μάλιστα σοβαρή. Αυτή είναι η αιτία του άγχους και των ψυχοσωματικών σας συμπτωμάτων και αυτήν πρέπει να θεραπεύσετε.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Xanthi

  • Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς τόσο. Όλοι οι άνθρωποι μερικές φορές περνάμε δύσκολες καταστάσεις στη ζωή μας αλλά θέλω να γνωρίζεις ότι όπως όταν μας πονάει το κεφάλι μας παίρνουμε Depon όταν μας πονάει το δόντι μας παίρνουμε το ανάλογο φάρμακο έτσι και όταν μας πονάει η ψυχή μας χρειάζεται για ένα μικρό διάστημα και όσο δουλεύουμε με την ψυχοθεραπεία μας να πάρουμε κάτι μέχρι να ισορροπήσουμε.
    Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα το παίρνουμε για πάντα. Απλώς για ένα μικρό διάστημα μέχρι να μπορέσουμε να βρούμε τι είναι αυτό που μας συμβαίνει πραγματικά να το λύσουμε και να μην ξανά χρειαστούμε ποτέ πια φάρμακα.

    Λυπάμαι πολύ αν είχες μ
    ... Read more

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chalandri

  • Ισως ηταν βοητικό να δοκιμάζατε ψυχοθεραπεία συνδιαστικά με βελονισμό που έχει πολλα καλα αποτελεσματα σε περιπτώσεις σα τη δική σας. Αν θέλετε επικοινωνήστε.

    Vraila Nausika

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Πρόκειται για άγχος και σωματοποιήσεις άγχους. Αναζητείστε ψυχοθεραπεία.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Καλησπέρα σας.
    Απαιτείται καταρχάς η ρύθμιση του συναισθήματος και της σκέψης βάσει αγωγής.
    Μετά η στήριξη από έναν ψυχοθεραπευτή θα σας βοηθήσει μακροπρόθεσμα να λειτουργήσετε όλο και καλύτερα στην καθημερινότητα.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Οντως τα συμπτώματα προσιδιάζουν αυτά της αγχώδους διαταραχής. Ψυχοθεραπεία κάνετε; Θα ήταν καλό να ξεκινήσετε για τα εντοπίσετε τις πηγές του άγχους καθώς και τους τρόπους αντιμετώπισης των συμπτωμάτων.

    Παπαχρηστοπούλου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας, καταλαβαίνω ότι ταλαιπωρείστε πολύ. Ωστόσο, μέσω της ψυχοθεραπείας και της κατάλληλης φαρμακευτικής αγωγής θα μπορέσετε να μετριάσετε τα συμπτώματα σας και να δουλέψετε πάνω στα βαθύτερα αίτια που σας τα προκαλούν. Κάθε φαρμακευτική αγωγή μπορεί να έχει παρενέργειες, όμως υπάρχουν πολλά διαφορετικά φάρμακα που σε συνεννόηση με τον ιατρό σας μπορούν να σας βοηθήσουν.

    Ευσταθίου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Αγαπητέ/η φίλε/η, πότε διαγνωστήκατε και από ποιον ειδικό; (μόνο από ψυχίατρο είναι έγκυρη η διάγνωση). Θα χρειαστεί να βλέπετε ψυχίατρο σε τακτική (τουλάχιστον μία φορά το μήνα στην αρχή) βάση ώστε να ελέγχει την πρόοδο της κατάστασης σας, εφ όσον βέβαια αποφασίσετε να λάβετε την κατάλληλη αγωγή. Τι χειρότερο μπορεί να σας συμβεί από τις παρενέργειες που φοβάστε; Ο μόνος τρόπος για να μην το ξεπεράσετε είναι να μην κάνετε τίποτα. Βρείτε άμεσα Ψυχίατρο που να είναι ταυτόχρονα και ψυχοθεραπευτής, μην το αμελήσετε.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Χαίρετε!

    "Φοβάμαι πως δεν θα το ξεπεράσω ποτέ" Πως φτάσατε σε αυτό το συμπέρασμα;
    Για ένα έμπειρο ψυχολόγο η περίπτωση σας είναι ότι είναι το κρυολόγημα για τον παθολόγο!
    Απευθυνθείτε σε ένα ψυχολόγο ειδικευμένο στην Γνωσιακή- συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και ιδιαίτερα στα ψυχοσωματικά συμπτώματα...
    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Καλησπέρα σας. Το άγχος καθώς και τα υπόλοιπα συμπτώματα που βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Οι δυσλειτουργικές σκέψεις και τα συναισθήματά που βιώνετε μπορούν να αλλάξουν με την έναρξη ψυχοθεραπείας. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία είναι από τις κατάλληλες για την αντιμετώπιση και την βελτίωση αυτών των δυσκολιών σε βραχύ χρονικό πλαίσιο.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Κατανοώ τον προβληματισμό σας σχετικά με τις παρενέργειες των φαρμάκων, παρόλα αυτά σε συνεργασεία με τον γιατρό σας μπορείτε να βρείτε το κατάλληλο για εσάς φάρμακο ώστε να καθυσηχάσετε τα έντονα συμπτώματα. Παρόλα αυτά η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της συχνά δεν επαρκεί. Χρειάζεται να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας είτε επιλέξετε να λάβετε φαρμακευτική αγωγή είτε και όχι.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • θα ειναι καλό να δείτε έναν ψυχοθεραπευτή και να το συζητήσετε μαζί του. Πιθανόν να μπορεί να σας βοηθήσει η ψυχοθεραπεία

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Οι αγχώδεις διαταραχές έχουν καλή ανταπόκριση στη Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία. Μπορείτε να κάνετε ψυχοθεραπεία με έναν πιστοποιημένο θεραπευτή στη ΓΣΘ. Όσον αφορά τη φαρμακευτική αγωγή, υπάρχουν πολλές θεραπευτικές επιλογές και σίγουρα θα σας ταιριάζει μια θεραπεία που δε θα έχετε ανεπιθύμητες ενέργειες.

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Psychiatrist

    Komotini

  • δοκιμάστε άλλη αγωγή. Θα βρείτε την κατάλληλη για εσάς

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Αν είναι τόσο έντονα τα συμπτώματα που περιγράφετε θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να γίνει η διάγνωση και να προταθεί θεραπεία.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Varsamopoulou Anastasia

    Ψυχολόγος

    Panorama