• Vertigo and dizziness
  • Submitted on 27/03/2023

ζαλάδες που γιναν πολύ εντονες με άγχος φοβίες κατάθλιψη ταχυκαρδιες αγοραφοβία που να απευθυνθώ??

38 specialists answered

  • Γεια σας. Το καλύτερο θα ήταν αρχικά να απευθυνθείτε σε κάποιον/α ψυχίατρο ώστε να σας κατατοπίσει για το τι ακριβώς συμβαίνει και να σας πει τι χρειάζεται να κάνετε για να το αντιμετωπίσετε.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Γεια σας. Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε καταρχήν σε κάποιο παθολόγο για να αποκλειστούν τυχόν παθολογικά αίτια.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Alexandroupoli

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ειδικούς ψυχικής υγείας. Η ψυχοθεραπεία Γνωσιακής-Συμπεριφορικής προσέγγισης, είναι η επιστημονικά τεκμηριωμένη μέθοδος για τη θεραπεία του άγχους, της κατάθλιψης και των φοβιών. Παράλληλα με τον ψυχολόγο, ίσως ενδείκνυται και μια παρακολούθηση από ψυχίατρο.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας! Αρχικά απευθύνεστε σε Ψυχίατρο και έπειτα σε Ψυχολόγο για θεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχοθεραπευτή, ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε τις βαθύτερες αιτίες αυτών των συμπτωμάτων και να σας διδάξει τρόπους και εργαλεία αντιμετώπισης τους.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Εαν έχετε κάνει καρδιολογικές εξετάσεις για τις ταχυκαρδίες και τις ζαλάδες και όλα φάνηκαν να είναι εντάξει αλλά το πρόβλημα επιμένει, τότε καλό είναι να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας διότι όλα όσα περιγράφετε αλληλοσυνδέονται καθώς πρόκειται για συμπτώματα τα οποία εκδηλώνει το σώμα σας ώστε να φροντίσετε το μέσα σας. Τέτοιου είδους συμπτώματα ονομάζονται ψυχοσωματικά. Πολλές φορές τα ψυχικά μας βάρη εκδηλώνονται με σωματικά συμπτώματα και πολλοί ασθενείς πανικοβάλλονται πως πάσχουν απο κάτι το οργανικό ενώ στην πραγματικότητα είναι υγιέστατοι!
    Καλή συνέχεια

    Σουρίνα Καρίνα

    Κλινική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Gerakas

  • Ο ψυχοθεραπευτής θα ήταν ο πιο κατάλληλος.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Larnaka

  • Εφόσον έχετε κάνει τον απαραίτητο ιατρικό έλεγχο, ισως σας βοηθήσει η επίσκεψη σε ψυχολόγο.

    Βασιλείου Εύη

    Ψυχολόγος

    Voula

  • Πρώτα σε έναν παθολόγο και εφόσον αποκλειστούν τα οργανικά αιτια, σε θεραπευτή συμπεριφοράς που εξειδικεύεται στις αγχωδεις διαταραχες.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας, σε ψυχολόγο. Αρχικά να συζητήσετε αυτά που σας απασχολούν. Αν εκείνος κρίνει πως χρειάζεστε παραπομπή σε άλλον ειδικό θα σας ενημερώσει επ'αυτού.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Evosmos

  • Πρωτα θα πρέπει να απευθυνθείτε σε παθολόγο για να αποκλειστούν παθολογικά αιτια για τις ζαλαδες και την ταχυκαρδία. Σε ειδικο ψυχικής υγειας για την κατάθλιψη και την αγοραφοβια που όμως μπορεί να είναι συνέπειες κάποιας οργανικής νοσου.

    Βλαχάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Nea Filothei

  • Οι ζαλάδες είναι ένα σύμπτωμα με πολλές πιθανές αιτίες. Αν υπερισχύει το αίσθημα περιστροφής (ίλιγγος) θα σας πρότεινα να μιλήσετε με έναν ΩΡΛ. Αν όχι προτιμότερο θα ήταν να ξεκινήσετε με έναν παθολόγο ή νευρολόγο.

    Noulis Vasileios

    Otolaryngologist (ENT)

    Rodos

  • Καλησπέρα σας. Αφού πρώτα επισκεφθείτε καρδιολόγο για να εξετάσει την ταχυκαρδία σας και παθολόγο να εξετάσει τις ζαλάδες σας, για να αποκλειστούν οργανικά αίτια, το ραντεβού με έναν Ψυχολόγο κρίνεται απαραίτητο.

    Καλλιανιώτη - Οικονομάκου Ευαγγελία

    Ψυχολόγος

    Kalamata

  • Γεια σας,
    Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε αρχικά σε κάποιο παθολόγο ή καρδιολόγο, ώστε να αποσαφηνιστεί, αν τα συμπτώματα σχετίζονται με κάποια οργανική παθολογία. Στη συνέχεια, είναι να καλό να επιστεφτείτε κάποιο ψυχοθεραπευτή, για να σας βοηθήσει να κατανοήσετε, τι συμβαίνει μέσα σας και πως αυτό επηρεάζει και την σωματική σας υγεία.
    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Syntagma

  • Καλησπέρα σας,
    Η δυσφορία που προκαλούν τα συμπτώματα που αναφέρεται εχουν τρομερή ψυχολογική φθορά και απορρόφηση ενέργειας και διάθεσης για εσάς και την καθημερινότητα σας. Η ταπεινή μου άποψη είναι να επικοινωνήσετε με έναν συνάδελφο ψυχολόγο.

    Κουτρούλλης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας, τα αιτία για τα συμπτώματα που αναφέρετε μπορεί να είναι πολλά και διαφορετικά! Σε περίπτωση που έχετε πάει σε γιατρό και έχετε κάνει εξετάσεις και έχετε δει ότι δεν οφείλονται απο παθολογικά αιτία τότε θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο, καθώς η ψυχολογική υποστήριξη βοηθάει και πολλές φορές είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία. Συνήθως τα ψυχοσωματικά οφείλονται απο καταπίεση συναισθημάτων, μιλώντας με τον ψυχολόγο σας θα μπορέσετε να ελευθερωθείτε και θα καταφέρετε να απαλλαγείτε σιγά σιγά από αυτά τα συμπτώματα. Στην διάθεση σας για όποια διευκρίνιση.

    Giannou Eleni

    Psychologist - Mental health counsellor

    Naxos

  • Σε νευρολόγο και σε ψυχίατρο

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Otolaryngologist (ENT)

    Thessaloniki

  • ΩΡΛ και ψυχολόγο-ψυχίατρο.

    Papageorgiou Efstratios

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Glyfada

  • καλησπέρα σας,
    Οι ζαλάδες, ταχυκαρδίες, οι φοβίες, η κατάθλιψη κτλ, είναι συχνά συμπτώματα κρίσεων άγχους και μπορεί να είναι πολύ τρομαχτικές και κουραστικές. Ωστόσο αναρωτιέμαι εάν έχετε κάνει τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις για να απορριφθούν τα οργανικά αίτια. Εάν όχι, θα ήταν χρήσιμο να κάνετε μία επίσκεψη σε έναν παθολόγο.
    Εάν γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις και τα αποτελέσματα είναι φυσιολογικά τότε θεωρώ πως η επίσκεψη σε ένα ψυχολόγο ή ψυχίατρο είναι πολύ σημαντική.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

    Politi Danai

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Καλησπέρα. Περιγράφετε καταστάσεις άγχους και πίεσης. Μια επίσκεψη σε ψυχολόγο θα σας βοηθήσει.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Καλησπέρα! Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει πολύ! Το άγχος και οι κρίσεις πανικού προκαλούν πολλά συμπτώματα και πολλές φορές είναι δύσκολο να τα ελέγξουμε. Ωστόσο, μέσω της ψυχοθεραπείας θα μάθετε να ελέγχετε τα συναισθήματα σας και τις σκέψεις σας.

    Ιακώβου Αλεξάνδρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Nea Erythraia

  • Καλησπέρα σας, μια διερεύνηση από κάποιον ειδικό ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή ώστε να βρεθούν οι σκέψεις και τα συναισθήματα που σας προκαλούν τα εν λόγω δυσφορικά συμπτώματα στην καθημερινότητα σας και έτσι να βελτιωθεί η ποιότητα ζωής όπως σας αξίζει!!!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας, είναι καλό να κάνετε τις απαραίτητες εξετάσεις και εφόσον δεν έχετε κάτι οργανικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή.

    Θεοδωρακόπουλος Κ. Ηλίας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Pagrati

  • Καλησπέρα. Αρχικά θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ιατρό για εξετάσεις και για τον ίλιγγο. Σχετικά με το άγχος, την κατάθλιψη και την αγοραφοβία η ψυχοθεραπεία η/και η φαρμακευτική αγωγή, θα σας βοηθήσουν να το ξεπεράσετε.

    Kavouras Charalambos

    Ψυχολόγος - Νευροψυχολόγος

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας εάν αυτά που αναφέρετε δεν προέρχονται από οργανική αιτία αλλά σχετίζονται με ψυχολογικές αιτίες τότε η έναρξη ψυχοθεραπείας θα ήταν αρκετά αποτελεσματική και βοηθητική. Είμαι στη διάθεση σας και μπορείτε να επικοινωνήσετε οποιαδήποτε στιγμή να κλείσουμε κάποιο ραντεβού (άνευ πληρωμής) και να έχουμε μία πιο αναλυτική συζήτηση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Σε Ψυχολόγο ή σε Ψυχίατρο. Όλα αυτά που αναφέρετε χρειάζεται να αξιολογηθούν ώστε να δείτε αν πληρούνται τα διαγνωστικά κριτήρια για κάποια ψυχική διαταραχή. Σίγουρα χρειάζεστε ψυχοθεραπεία για να αντιμετωπίσετε τα αίτια, και πιθανόν φαρμακευτική αγωγή για να ανακουφίσετε τα συμπτώματα. Μην το αμελήσετε, συνήθως αυτά όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύουν.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Συνιστώ να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό στον τομέα της ψυχικής υγείας, όπως έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Αυτοί οι επαγγελματίες μπορούν να αξιολογήσουν την κατάστασή σας και να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα που περιγράφετε.

    Εάν δεν γνωρίζετε κάποιον ειδικό στον τομέα της ψυχικής υγείας, μπορείτε να ζητήσετε συμβουλές από τον γιατρό σας ή από κάποιον φίλο ή συγγενή σας που έχει εμπειρία σε αυτόν τον τομέα.

    Αντωνιάδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Thessaloniki

  • ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΩΡΛ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΡΧΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΩΡΛ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili

  • Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο για μια εκτίμηση και πιθανή αγωγή. Επίσης, για τα παραπάνω συμπτώματα συνίσταται ψυχοθεραπεία με κάποιον επαγγελματία ψυχοθεραπευτή.

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Marousi

  • Γεια σας. Θα σας οφελήσει σημαντικά η ψυχοθεραπεία στο να διαχειριστείτε τα συμπτώματα αυτά αλλά και να γνωρίζετε τι ακριβώς σας συμβαίνει. Μέσω της ψυχοθεραπείας τα συμπτώματα αυτά μπορεί και να υποχωρήσουν εντελώς. Είναι αντιμετωπίσιμα οποτε μην απελπιζεστε! Ελάτε σε επαφή μαζί μου για μια πρώτη ΔΩΡΕΑΝ αναγνωριστική συνεδρία. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Lagadas

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να πάρετε βοήθεια για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε.

    Dos Almas

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • χρειάζεται να μιλήσετε σε ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να το αντιμετωπίσετε

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν σήμερα παρόμοια προβλήματα και δεν είστε μόνη/μόνος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα, για τα προβλήματα που αναφέρετε μάλλον θα έπρεπε να δείτε ψυχίατρο.

    Kefalidou Eythymia

    Otolaryngologist (ENT)

    Thessaloniki

  • Όταν φτάνει το σώμα μας να μας "κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου" τότε είναι καιρός να το ακούσουμε. Σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να έρθετε σε επαφή με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, και αν είναι σύμβουλος η θεραπευτής, και κρίνετε μαζί πως χρειάζεται, θα σας παραπέμψει σε κάποιον νευρολόγο/ψυχίατρο για κάποια αγωγή. Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν να μην πηγαίνουμε κατευθείαν σε διαγνώσεις αλλά να το επεξεργαστούμε με κάποιον ειδικό.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Palaio Faliro

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή με ειδίκευση στα παραπάνω που αναφέρατε και εάν κρίνει απαραίτητο θα σας παραπέμψει σε κάποιον ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή. Ο συνδυασμός ψυχοθεραπείας και φαρμακοθεραπείας (εφόσον χρειάζεται) έχει αποδειχθεί πολύ βοηθητικός.

    Στάμου Χρυσή

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Kesariani

  • Καλησπέρα σας,

    Εφόσον αντιμετωπίζετε και σωματικά συμπτώματα θα ήταν προτιμότερο να απευθυνθείτε πρώτα σε έναν παθολόγο ώστε να σας κατευθύνει ως προς αυτά.

    Αναφέρετε όμως και άγχος, φοβίες και κατάθλιψη. Δεν μας αναφέρετε ένταση, συχνότητα και διάρκεια. Σε κάθε περίπτωση αναφορικά με αυτά τα συμπτώματα θα σας βοηθούσε ένας ψυχολόγος- ψυχοθεραπευτής ο οποίος εάν κρίνει πως χρειάζεστε και ψυχιατρική πλαισίωση θα μπορέσει να σας παραπέμψει.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται να συμβαίνουν πολλά μαζί ταυτόχρονα. Θα πρότεινα αρχικά να επισκεφθείτε έναν ωριλά και έναν καρδιολόγο, για να σας εξετάσει για ίλιγγο και για τυχόν καρδιακές ενδείξεις, προκειμένου να αποκλειστεί κάποια οργανική αιτία. Ομολογουμένως όμως, τα συμπτώματά σας ακούγονται σε μεγάλο βαθμό ψυχογενή, δηλαδή ότι προκύπτουν εξαιτίας της ψυχολογίας σας, αν και δεν μπορώ να πω κάτι τέτοιο με απόλυτη σιγουριά.

    Σημαντικό είναι όλα αυτά που αναφέρετε, όπως φοβίες, κατάθλιψη, και αγοραφοβία, να μην τα παραθέτετε τόσο ελεύθερα σαν όρους, αλλά να λάβετε επίσημη διάγνωση από πιστοποιημένο ψυχίατρο, σε περίπτωση που δεν το έχετ
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula