• Vertigo and dizziness
  • Submitted on 30/03/2023

έχω επισκεφτεί καρδιολόγο παθολόγο ωρλ ψυχιατρο έχω κάνει εξετάσεις αίματος μαγνητική εγκεφάλου όλα καθαρά.οι ταχυκαρδίες μου είπαν από άγχος και φοβιες η έντονη ζάλη δεν φεύγει έχω πολύ άγχος και φόβο δεν κάνω τίποτα δεν βγαίνω έξω φοβάμαι τα παντα που να απευθυνθώ??

52 specialists answered

  • Γεια σας. Πιθανόν να σας χρειάζεται ψυχοθεραπεία και τεχνικές χαλάρωσης.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Alexandroupoli

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ειδικούς ψυχικής υγείας. Η ψυχοθεραπεία Γνωσιακής-Συμπεριφορικής προσέγγισης, είναι η επιστημονικά τεκμηριωμένη μέθοδος για τη θεραπεία του άγχους και των φοβιών. Παράλληλα με τον ψυχολόγο, ίσως ενδείκνυται και μια παρακολούθηση από ψυχίατρο.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kolonaki

  • Ειναί κατανοητό οτι είναι μια δύσκολη περίοδος για σένα. Αυτό που θα πρότεινα είναι να σκεφτείς οτι ύπαρχουν λύσεις και μέθοδοι που μπορούν να σε βοηθήσουν.Με την χαρτογράφηση εγκεφάλου μπορείς να πάρεις πληροφορίες για την εγκεφαλική σου δραστηριότητα και για ποιον λόγο βιώνεις τα όποια συναισθήματα. Ο χρόνια ενεργοποιημένος μηχανισμός του στρες εμφανίζει τέτοιου είδους δυσάρεστα συμπτώματα.
    Η μέθοδος της νευρανάδρασης μπορεί να σε βοηθήσει στην μείωση των επιπέδων του στρές με μετρήσιμα αποτελέσματα. Μέσω πολλή υψηλής τεχνολογίας εκπαιδεύεις τον εγκέφαλο σου να είναι σε ενεργή συγκέντρωση και να οδηγήσε στην χαλάρωση. Η χρόνια εμπειρία
    ... Read more

    Σύγχρονο Κέντρο Νευροανάδρασης

    Ψυχολόγος

    Pagrati

  • Καλό είναι να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο για το άγχος σας και να συζητήσετε μαζί του ποια πράγματα μπορείτε να δουλέψετε ψυχοθεραπευτικά.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Akadimia

  • Καλησπέρα σας,

    Εφόσον έχουν διερευνηθεί και αποκλειστεί πιθανά παθολογικά αίτια και εφόσον αναφέρετε πως βιώνετε άγχος, θα ήταν πολύ βοηθητικό να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή.

    Η συμπτωματολογία που αναφέρετε παραπέμπει σε εκδηλώσεις άγχους, ωστόσο θα χρειαστεί μια επίσκεψη σε θεραπευτή προκειμένου να ληφθούν περισσότερες πληροφορίες.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Αφού έχετε αποκλείσει τυχόν παθολογικά αίτια, το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή για να δείτε τι υπάρχει πίσω από τα συναισθήματά σας.

    Στεργίου Μαρία

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Nea Filadelfia

  • Γεια σας. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να οφείλονται και σε ψυχολογικά αίτια. Ίσως μια επίσκεψη σε ψυχίατρο να σας κατατοπίσει καλύτερα για το τι μπορεί να συμβαίνει εφόσον έχουν αποκλειστεί τα σωματικά αιτία.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Καλημέρα σας.
    Εφόσον οι εξετάσεις σας είναι καθαρές και ο καρδιολόγος έκρινε ότι οι ταχυκαρδίες προκύπτουν λόγω άγχους, ίσως ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο. Αν η καθημερινότητά σας έχει αλλάξει και υπάρχει ενός βαθμού δυσλειτουργία (αναφέρατε ότι δε βγαίνετε έξω), πιθανώς να χρειαζόσασταν άμεσα τη βοήθεια ενός ειδικού.
    Με εκτίμηση

    Νικολουζάκη Εμμανουέλα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ilisia

  • Απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας που θα σας βοήθησει να κατανοήσετε και να διαχειριστείτε αυτά τα συμπτώματα.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Καλό είναι να συμβουλευτείτε και έναν ψυχίατρο σε περίπτωση που τα συμπτώματα είναι πολύ έντονα και σας καθιστούν δυσλειτουργικό στην καθημερινότητά σας. Στη συνέχεια θα χρειαστεί να ακολουθήσετε κάνετε ψυχοθεραπεία, ώστε να εκπαιδευτείτε σε τεχνικές χαλάρωσης και δουλέψετε επάνω στο θέμα του άγχους και από που αυτό προέρχεται και προκαλείται.

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας! Αρχικώς κλείστε ραντεβού σε Ψυχίατρο και έπειτα σε Ψυχολόγο. Χρειάζονται και τα δύο για να βοηθηθείτε άμεσα.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή για να αρχίσετε θεραπεία του άγχους..θα σας βοηθήσει περισσότερο

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλημέρα σας.

    Είναι συνηθισμένο το σώμα μας να μετατρέπει τη συσσωρευμένη ψυχική ένταση σε μια σωματική δυσλειτουργία (πχ ταχυκαρδίες). Δεδομένου ότι αυτό σας συμβαίνει αρκετά συχνά και σας εμποδίζει να απολαύσετε τη ζωή σας, είναι σκόπιμο να μιλήσετε με ένα ειδικό ψυχικής υγείας (πχ ψυχοθεραπευτή). Επιπλέον, επειδή έχετε σωματικά συμπτώματα αξίζει να δείτε ένα σωματικό ψυχοθεραπευτή που θα σας βοηθήσει να καταλάβετε θεωρητικά και κυρίως πρακτικά πως να ακούτε τα μηνύματα του σώματος σας ώστε να αυτά να μη γίνονται "χιονοστιβάδες" που θα σας ταράζουν. Τέλος, και ανεξάρτητα από την επίσκεψη σε ένα σωματικό ψυχοθεραπευτή έχει
    ... Read more

    Σιμιντζής Χάρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Voula

  • Σε ψυχίατρο

    Papamihail Nikolaos

    Psychiatrist

    Chalkida

  • Καλησπέρα. Περιγράφετε καταστάσεις άγχους και πίεσης. Μια επίσκεψη σε ψυχολόγο θα σας βοηθήσει.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα συμπτώματα του άγχους αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Να πάτε σε ψυχίατρο ψυχοθεραπευτη

    Gkiouzelis Ioannis

    Psychiatrist

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα σας. Το διαπιστώσατε κι εσείς πως οργανικά είστε εντάξει. Άρα αφού το πρόβλημα το οποίο αντιμετωπίζετε δεν προέρχεται από κάτι το παθολογικό, σίγουρα αφορά κάτι άλλο. Όσα περιγράφετε και όπως τα περιγράφετε παραπέμπουν σε ψυχοσωματικά συμπτώματα και αυτά μπορείτε να τα φροντίσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Πολλές φορές τα ψυχικά μας βάρη εκδηλώνονται με σωματικά συμπτώματα και πολλοί ασθενείς πανικοβάλλονται πως πάσχουν απο κάτι το οργανικό ενώ στην πραγματικότητα είναι υγιέστατοι!
    Καλή συνέχεια

    Σουρίνα Καρίνα

    Κλινική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Gerakas

  • Προφανώς όλα αυτά που περιγράφετε δείχνουν σε πόσο άσχημη κατάσταση βιώνετε. Ενδεχομένως πάσχετε από γενικευμένη αγχώδη διαταραχή με αγοραφοβικά χαραρακτηριστικά. Αναρωτιέμαι αν οι ταχυκαρδίες σχετίζονται με κρίσεις πανικού. Θα πρέπει να απευθυνθείτε άμεσα σε Ψυχίατρο για να αξιολογήσει την κατάσταση και να σας χορηγήσει την κατάλληλη αγωγή, ώστε να απαλύνει τα συμπτώματα και παράλληλα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να θεραπεύσετε τα αίτια που σας έχουν φέρει στην κατάσταση αυτή.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Ο ψυχίατρος δεν σας σύστησε κάτι;

    Εφόσον αποκλείστηκε το ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα οργανικό (αίματος-καρδιάς-εγκεφάλου κλπ), χρειάζεται να σκεφτείτε σοβαρά να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Θα μιλήσετε για το άγχος και τους φόβους σας και θα βρείτε τρόπους να τα διαχειριστείτε. Αυτό θα σας ανακουφίσει, θα σας δώσει δύναμη, θα σας βοηθήσει να δείτε τα πράγματα διαφορετικά και να ηρεμήσετε. Εύχομαι το καλύτερο για εσάς!

    Βέττα Μαριέτα (Deactivated account)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kallithea

  • Καλημέρα σας. Αν έχετε επισκεφτεί γιατρούς όλων των ειδικοτήτων που να αφορούν στα συμπτώματα που παρουσιάζετε και οι εξετάσεις βγαίνουν καθαρές, καλό είναι να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Έτσι όπως μου το περιγράφετε έχετε άγχος. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει παρα πολύ

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Anoixi

  • σε ψυχίατρο και παράλληλα ψυχοθεραπευτή

    Kouvara Aggeliki

    Ψυχολόγος

    Chalandri

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία για να νιώσετε καλά και να διαχειριστείτε θέματα που σας δυσκολεύουν. Θα βοηθούσε στην περίπτωσή σας αρκετά η κλινική ύπνωση αφού πρώτα εξεταστούν κάποιοι παράγοντες που σας το προκαλούν.

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Καλημέρα σας! Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον συμβουλευτικό ψυχολόγο έτσι ώστε να μάθετε πως να διαχειρίζεστε το άγχος σας. Εφόσον μάθετε πως να το αντιμετωπίζετε, σταδιακά θα μειώνονται όλα αυτά τα συμπτώματα που βιώνετε. Η μείωση του άγχους θα επιτευχθεί μέσα από διάφορες τεχνικές χαλάρωσης καθώς και μέσα από τη συζήτηση αυτών των σκέψεων που κάνετε και σας προκαλούν άγχος και φόβο, με σκοπό την εξάλειψη και αντικατάσταση αυτών των σκέψεων. Είμαι στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Χανή Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Poligono

  • Καλημέρα σας
    Λογικά είναι καθαρά ψυχολογικό φαινόμενο και θα χρειαστεί να δείτε ένα ψυχοθεραπευτή

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Καλησπέρα.
    Από οτι αναφέρετε έχετε επισκεφθεί πολλούς ειδικούς και έχετε κάνει αρκετές εξετάσεις. Ωστόσο αναρωτιέμαι ο ψυχιάτρος εάν σας σύστησε κάποια αγωγή για το έντονο άγχος. Ωστόσο πέραν της ψυχιατρικής αξιολόγησης και ενδεχομένως κάποιας φαρμακευτικής αγωγής, είναι πολύ σημαντική η ψυχολογική επεξεργασία αυτών των συμπτωμάτων και τι άραγε εξυπηρετούν. Για αυτό το λόγο είναι σημαντικό να επισκεφτείτε κάποιον ψυχολόγο ώστε να μπορέσετε παρέα να νοηματοδοτήσετε τα συμπτώματα αυτά και να καταφέρετε να είστε πολύ πιο λειτουργικός/ή.
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

    Politi Danai

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Ο ψυχοθεραπευτής θα ήταν ο πιο κατάλληλος.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Larnaka

  • Καλησπέρα σας. Σε κάποιον ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτη.

    Κυπραίου Αρετή

    Ψυχολόγος

    Agia Paraskevi

  • Αν τα συμπτώματα που αναφέρεται δεν έχουν παθολογική βάση όπως σας είπαν οι γιατροί στους οποίους απευθυνθήκατε τότε καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Αυτός μπορεί να αξιολογήσει την βαρύτητα της κατάστασης σας και να σας προτείνει την κατάλληλη ψυχοθεραπεία.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Drapetsona

  • Μήπως να δοκιμάζατε να επισκεφτείτε, κάποιον ψυχολόγο;

    Βασιλείου Εύη

    Ψυχολόγος

    Voula

  • Καλησπέρα σας,

    Εάν βιολογικά είστε καλά, τότε ίσως είναι η ώρα να ξεκινήσετε θεραπεία ώστε να καταλάβετε περισσότερο εσάς και τα συναισθήματα σας.

    Καλή συνέχεια,
    ΣΓ

    Γκανάς Στέλιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Gerakas

  • Καλησπέρα σας, πρέπει να έχετε ταλαιπωρηθεί πολύ με βάση όσα περιγράφετε. Εφόσον έχουν αποκλειστεί οργανικά αίτια μπορείτε να επισκεφτείτε Ψυχολόγο ώστε να γίνει μια πρώτη εκτίμηση και να σας καθοδηγήσει για το ποια θα ήταν η πιο κατάλληλη θεραπεία για εσάς. Αν η δυσκολία να βγείτε από το σπίτι είναι υπέρμετρη μπορείτε να κλείσετε κάποιο διαδικτυακό ραντεβού. Στην διάθεσή σας για περισσότερες λεπτομέρειες.

    Απέρη Σοφία

    Ψυχολόγος

    Nea Filothei

  • Εφόσον έχετε αποκλείσει τα παθολογικά αίτια, τότε τα συμπτώματά σας είναι ψυχογενή και θα πρέπει να επισκεφτείτε ψυχίατρο ή κλινικό ψυχολόγο εάν το επιθυμείτε

    Πετρόπουλος Ελευθέριος

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Καλημέρα σας. Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται κάποιος εξειδικευμένος ψυχοθεραπευτής. Ψυχοθεραπευτικά μοντέλα που έχουν αποδειχθεί βοηθητικά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία καθώς και η Συνθετική Ψυχοθεραπεία που την περιλαμβάνει τη Γνωσιακή.

    Στάμου Χρυσή

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Kesariani

  • Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε και σε έναν ενδοκρινολόγο και εάν δε διαπιστωθεί κάτι, τότε σε ψυχολόγο. Με άλλα λόγια, αν δεν υπάρχουν οργανικά αίτια, τα συμπτώματα που περιγράφετε θα είναι ψυχογενή. Χρειάζεται να αντιμετωπισθούν μέσω ψυχοθεραπείας.

    Τσουκαλά Νικολέττα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Vari

  • Καλησπέρα σας. Θα ήταν χρήσιμο να επισκεφτείτε ψυχολόγο ώστε να εξασκηθείτε σε κάποιες ασκήσεις χαλάρωσης για να περιοριστεί το αγχος που νιώθετε και να μάθετε τεχνικές ώστε να το διαχειρίζεστε εποικοδομητικά. 😊

    Kandiliotis Danae

    Psychologist - Psychotherapist

    Exarcheia

  • Καλησπέρα σας!
    Προφανώς, χρειάζεται να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και ψυχοθεραπευτή. Θα χρειαστούν συνεδρίες, για να διερευνήσετε και να αναλύσετε τα θέματα που σας δυσκολεύουν.
    Με εκτίμηση.
    Ι. Πράπας

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Πολύ δύσκολα συμπτώματα όλα αυτά που περιγράφετε, θα βοηθούσε πολύ να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας (ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή) που ασχολείται με θέματα διαχείρισης άγχους. Οι διαδικτυακές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ίσως είναι μια λύση αν δυσκολεύεστε να βγείτε από το σπίτι.

    Μιχαλοπούλου Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Vironas

  • Πιθανότατα περιγράφετε κρίσεις πανικού ή κρίσεις άγχους. Πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείτε συνδυασμό ψυχοθεραπείας και φαρμακοθεραπείας.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Χαίρεται. Τις φοβίες και το άγχος που είναι συχνό φαινόμενο στην εποχή μας η κατάλληλη ειδικότητα είναι ο Ψυχολόγος/Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Evosmos

  • Καλησπέρα σας αν δεν υπάρχει οργανική αιτία και αυτά τα συμπτώματα είναι ψυχογενή τότε θα ήταν χρήσιμη η έναρξη ψυχοθεραπείας σε ψυχολόγο με σκοπό να ανευρεθούν οι αιτίες και ο δυσλειτουργικός τρόπος σκέψης και εν τελει η βελτίωση και αντιμετώπιση των προβλημάτων που δημιουργεί. Είμαι στη διάθεση σας και μπορείτε να επικοινωνήσετε οποιαδήποτε στιγμή να κλείσουμε κάποιο ραντεβού (άνευ πληρωμής) και να έχουμε μία πιο αναλυτική συζήτηση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Θα ήταν βοηθητικό για την δίκη σας περίπτωση σύμφωνα με όσα αναφέρετε να μιλήσετε για όσα νιώθετε με κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε εξερευνήσετε μαζί του τις δυσκολίες σας . Συγκεκριμένα σε κάποιον που να ειδικεύεται στο στρες και το άγχος.

    Σαβριάδης Σάββας

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Petralona

  • Γειά σου!
    Αν έχεις επισκεφθεί ήδη καρδιολόγο, παθολόγο, ωτορινολαρυγγολόγο και ψυχίατρο και έχουν αποκλείσει οποιαδήποτε σοβαρή βιοιατρική παθολογία, είναι σαφές ότι χρειάζεσαι ψυχολογική υποστήριξη. Θα σου πρότεινα να αναζητήσεις έναν ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή που ειδικεύεται στη θεραπεία των συμπτωμάτων που περιγράφεις, όπως είναι η αγοραφοβία και η κατάθλιψη και φυσικά τα πολυάριθμα ψυχοσωματικά συμπτώματα που τις συνοδεύουν!
    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες για τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Η ψυχοθεραπεία έχει αποδειχθεί αποτελεσματική στην αντιμετώπιση κρίσεων άγχους και πανικού. Ένας επαγγελματίας ψυχοθεραπευτής θα μπορούσε να σας βοηθήσει

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Οι ιατρικές εξετάσεις είναι πάντα χρήσιμες, διότι βοηθάνε στο να αποκλείσουμε κάποια ενδεχόμενη οργανική αιτία για τα συμπτώματα που παρατηρούμε στον εαυτό μας. Ωστόσο, από ένα σημείο και μετά φαίνεται ότι μάλλον η αιτία είναι ψυχογενής, και υποθέτω ότι και εσείς η ίδια καταλήγετε στο ίδιο συμπέρασμα.

    Θα ήθελα να σταθώ στην επίσκεψή σας στον ψυχίατρο. Είστε ακόμα σε επικοινωνία μαζί του; Τί σας είπε; Σας έδωσε κάποια φαρμακευτική αγωγή; Την ακολουθείτε; Θεωρώ προσωπικά σημαντικό να σας παρακολουθεί σε τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να λαμβάνετε τη βοήθεια και υποστήριξη που φαίνεται να έχετε ανάγ
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Θα χρειαστεί να απευθυνθείτε σε θεραπευτή συμπεριφοράς για τις αγχωδεις διαταραχες. Αυτά που περιγράφετε, και ειδικά μετα απο τον ιατρικό έλεγχο, φαίνεται όντως να υπάγονται σε αγχώδη συμπτωματολογία.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΩΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΜΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΕΙΛΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΤΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ.
    ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΨΥΧΟΛΟΥ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΤΕ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΝΗΚΕΙ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας, ο φόβος είναι σαν ένας μανδύας που τον κουβαλάμε απο την ώρα που ξυπνάμε μέχρι και να κοιμηθούμε. Πολλές φορές αυτός ο μανδύας είναι πολύ βαρύς αλλά δεν ξέρουμε πως να τον βγάλουμε! Με την βοήθεια ψυχολόγου θα μπορέσετε να απαντήσετε πολλά ερωτήματα που έχετε και ύστερα σιγά σιγά να μπορέσετε να αποβάλετε (ή αν όχι να αποβάλετε, να μπορέσετε να τα διαχειρίζεστε) όλα τα άγχη και τις φοβίες. Στην διάθεση σας για όποια διευκρίνιση.

    Giannou Eleni

    Psychologist - Mental health counsellor

    Naxos

  • Καλησπέρα σας χρειάζεται να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή που είναι ο ποιο κατάλληλος να σας βοηθήσει . Ό,τι χρειαστείτε στη διάθεσή σας Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • χρειάζεται να δείτε ψυχοθεραπευτή για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε το άγχος που σας προκαλεί όλα αυτά τα συμπτώματα, τα οποία σωματοποιούνται

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Εφόσον έχουν ελεγχθεί όλοι οι παθολογικοί παράγοντες, θα χρειαστεί να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, ώστε να αντιμετωπίσετε το άγχος σας.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Kalamaria