• General topics
  • Submitted on 11/04/2023

Τον τελευταίο ένα χρόνο έχω αρκετά αέρια σε ενοχλητικό βαθμό. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι έχω δυσανεξία στη λακτόζη και καταναλώνω προϊόντα χωρίς λακτόζη, αλλά και γλουτένη (πχ μακαρόνια με σάλτσα) να φάω πάλι με ενοχλεί. Εχω πρήξιμο σχεδόν κάθε μέρα. Τι γιατρό πρέπει να συμβουλευτώ ή τι εξετάσεις μπορώ να κάνω.

28 specialists answered

  • Καλησπέρα σας,
    Ένας γαστρεντρερολόγος είναι ο πιο ειδικός για να κάνει τη διάγνωση. Από τα συμπτώματα ακούγεται σαν ευερέθιστο έντερο. Μια διατροφή χαμηλή σε FODMAP θα ήταν κατάλληλη και θα μπορούσε να διώξει όλα τα δυσάρεστα συμπτώματα. Φυσικά για να την εφαρμόσετε θα πρέπει να σας παρακολουθεί ένας διαιτολόγος-διατροφολόγος.

    Με εκτίμηση,
    Τσακιρογλου Ελένη,
    Κλινική Διαιτολόγος- Διατροφολόγος.

    Τσακίρογλου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Heraklion

  • Καλησπέρα σας, θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο, ώστε να αξιολογήσει τα συμπτώματά σας και να σας παραπέμψει στις απαραίτητες εξετάσεις. Εφόσον γνωρίζετε τη διάγνωση, είναι πιθανό να χρειαστεί η δημιουργία ενός κατάλληλου διατροφικού πλάνου από διαιτολόγο. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Restemi Eygenia

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

  • Σε πρώτη φάση μπορείτε να επισκφθείτε έναν γαστρεντερολόγο και ακολούθως έναν ειδικό διαιτολόγο που θα σας καθοδηγήσουν για όλα τα παραπάνω.

    Petsios Dimitrios

    Dietitian - Nutritionist

    Kifisia

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε ένας γαστρεντερολόγο ο οποίος θα σας προτείνει τις κατάλληλες εξετάσεις ώστε να βγάλει ένα ασφαλές συμπέρασμα για το τι μπορεί να είναι αυτό που σας ταλαιπωρεί. Ωστόσο, κάποιες φορές αυτό που μας ταλαιπωρεί μπορεί να μη φαίνεται, δηλαδή μπορεί να έχετε το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου για το οποίο υπάρχει συγκεκριμένη μεθοδολογία αντιμετώπισης μέσω της διατροφής στην οποία θα μπορούσα να σας βοηθήσω. Παραμένω στη διάθεσή σας.

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Dietitian - Nutritionist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας, καλό είναι να απευθυνθείτε άμεσα σε κάποιο γαστρεντερολόγο, αυτός θα σας πει και τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν.

    Palatou Paraskeui

    Dietitian - Nutritionist

    Trikala

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε ένα γαστρεντερολογο!

    Mameka Iliana

    Dietitian - Nutritionist

    Larissa

  • Καλησπέρα να πάτε πρώτα σε 1 γαστρεντερολογο και έπειτα σε 1 διατροφολόγο για 1 ισορροπημένη διατροφή!!!

    Μίχα Πανωραία

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Έναν γαστρεντερολόγο ώστε να σας παρακάμψει στις κατάλληλες εξετάσεις και έναν διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει με την διατροφή σας!

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Θα ξεκινούσα από το τρόπο που τρώτε.
    Μασήστε αργά και καλά το φαγητό σας
    Αν μπορείτε σπάστε στα δύο το γεύμα σας με ένα μικρό διάλλειμα 20-30 λεπτά

    Κάντε μια λίστα με τροφές που μπορεί να σας ενοχλούν.

    Αν τα συμπτώματα επιμένουν τότε μιλήστε με γαστρεντερολόγο

    Μανωλαράκης Μανώλης

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον γαστρεντερολόγο ο οποίος θα σας συνταγογραφήσει τις κατάλληλες κλινικές εξετάσεις ώστε να βρεθεί το αίτιο ή να αποκλειστούν άλλα πιθανά αίτια. Σε δεύτερο χρόνο, θα χρειαστεί να αναδομείστε τη διατροφή σας βάσει τις υποκείμενης αιτίας των ενοχλήσεων υπό την καθοδήγηση διαιτολόγου.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε έναν γαστρεντερολόγο για να γίνει η διάγνωση και έχοντας τη διάγνωση να απευθυνθείτε σε διαιτολόγο για να σας κατευθύνει διατροφικά.

    Moshou Lamprini

    Dietitian - Nutritionist

    Arta

  • Καλησπερα

    Θα πρέπει να επισκέφτηκε γαστρεντερολόγο κ να σας συμβουλέψει ποιες αιματολογικές εξετάσεις πρέπει να κάνετε

    Θα μπορούσατε πρώτα να πάτε σε κάποιον διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει να ξεκαθαρίσετε ποιες τροφές κ σε ποιες ποσότητες μπορείτε να τις φάτε χωρίς να έχετε ενόχληση

    Kakoulidi Olga (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Neos Kosmos

  • Καλησπέρα σας μια επίσκεψη σε διαιτολόγο θα σας βοηθήσει να βρείτε ποια τρόφιμα σας ενοχλούν αλλά και ποια συμπληρώματα διατροφής θα μπορούσαν να μειώσουν τα αέρια στο γαστρεντερικό σας. Επίσης ο παθολόγος σας θα μπορούσε να σας πιστοποιήσει ότι αυτό είναι διατροφικό ζήτημα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Καλησπέρα σας. Γαστρεντερολόγο αρχικά. . Ενδεχομένως να έχετε ευερέθιστο έντερο.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Χαίρετε
    Σαφώς θα πρέπει να επισκευθείτε γαστρεντερολόγο. Εαν αυτή η κατάσταση προέκυψε μετά από κάποια φαρμακευτική θεραπεία ή από έντονο στρες, το πιο πιθανό είναι να σας πει ότι υπάρχει θέμα δυσβίωσης (διαταραχή της χλωρίδας του εντέρου), ενδεχομένως και να διαγνώσει μια κατάσταση που χαρακτηρίζεται ως SIBO (Small Intestine Bacterial Overgrowth, ελληνιστί βακτηριακή υπερανάπτυξη λεπτού εντέρου). Καμία από τις δύο καταστάσεις δεν είναι ανησυχητικές αλλά καλά θα είναι να κάνετε κάτι για αυτό. Πιθανόν να σας προτείνει να κάνετε ένα τεστ εκπνοής για ανίχνευση υδρογόνου ή ενδεχομένως και άλλες αντισωμικές εξετάσεις. Το πιθανότερο είναι να σα
    ... Read more

    Tresinis Anastasios

    Dietitian - Nutritionist

    Edessa

  • Προσπαθηστε να ρυθμισετε το στρες σας με την βοηθεια ενος ειδικου!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Η δυσανεξία στη γλουτένη δηλαδή κοιλιοκάκη καθώς και δυσανεξία στη λακτόζη ελέγχονται εργαστηριακά. Έτσι λοιπόν μπορείτε να κάνετε ειδικές εξετάσεις και να δείτε αν έχετε πρόβλημα, εφόσον αναφέρετε αυτά τα συμπτώματα.. και κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει πρόβλημα. Οπότε θα πρέπει να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο, όπου θα σας γράψει ειδικές εξετάσεις και για την κοιλιοκάκη Και φυσικά θα σας διαγνώσει την δυσανεξία στη λακτόζη. Μετά μπορείτε να ακολουθήσετε διατροφική αγωγή από ειδικό κλινικό μεταβολιστή διαιτολόγο ώστε ρυθμίστε το διαιτολόγιο σας σωστά χωρίς καμία παρενέργεια και προπάντων να εκπαιδευτείτε κατάλληλα <<διατροφοεκπαίδευση&g... Read more

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Θα πρότεινα να επισκεφτείτε πρώτα έναν γαστρεντερολόγο και αμέσως μετά έναν πτυχιούχο διαιτολόγο-διατροφολόγο για να σας κατευθύνουν !

    Petrakou Marilena

    Dietitian - Nutritionist

    Keratsini

  • Καλή σας μέρα. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε γαστρεντερολόγο. Τις περισσότερες φορές αυτά τα συμπτώματα σχετίζονται με τη διατροφή και καλό θα ήταν να επισκεφθείτε και κάποιον διαιτολόγο - διατροφολόγο για να δείτε μαζί λεπτομέρειες σχετικά με τη διατροφής σας.

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Προφανώς χρειάζεστε γαστρεντερολόγο.
    Ο έλεγχος αρχικά είναι αιματολογικός και ενδέχεται αναλόγως να χρειαστεί και ενδοσκοπικός έλεγχος.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Gastroenterologist

    Marousi

  • Θα πρεπει να επισκεφτειτε γαστρεντερολογο

    Mantzourani Maria

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Ionia

  • Γεια σας. Μπορεί να είστε αγχωμένος/η αυτή την περίοδο και να έχετε τέτοια συμπτώματα. Για να δείτε αν έχετε δυσανεξία στην λακτόζη μπορείτε να κάνετε ένα τεστ αναπνοής υδρογόνου. Όσο αφορά την δυσανεξία στην γλουτένη, για να γίνει σωστά η διάγνωση θα πρέπει να καταναλώνετε κανονικά γλουτένη για 13 εβδομάδες και να κάνετε ένα αιματολογικό τεστ. Αν δεν καταναλώνετε γλουτένη και κάνετε το τεστ θα σας βγει εσβαλμένα αρνητικό. Επειδή μπορεί να υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να σας δίνουν αυτά τα συμπτώματα, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν κλινικό διαιτολόγο διατροφολόγο ο οποίος θα αξιολογήσει τα συμπτώματα σας συγκριτικά με την διατροφή σ... Read more

    Παπαδοπούλου Ηλιάνα

    Dietitian - Nutritionist

    Vrilissia

  • Ξεκινήστε καλύτερα με μια επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο και μετά και με βάση τη διάγνωση θα μπορούσατε να καλέσετε ένα διαιτολόγο για να σας βοηθήσει στο πως θα μπορούσατε να ρυθμίσετε τη διατρο΄φη σας για να βελτιώσετε τα συμπτώματα.

    Vamvouka Aikaterini

    Dietitian - Nutritionist

    Chalandri

  • Εγώ θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις με σωστό βιοχημικό έλεγχο , Διατροφη , αποκατάσταση εντερικής χλωρίδας & διατροφογενετικη για πιστοποίηση γενετικών δυσανεξιών. Αν θελήσετε χαρα μας να σας αναλάβουμε.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά θα χρειαστεί να επισκεφθείτε έναν γιατρό Γαστρεντερολογο και στην συνέχεια εφ όσον υπάρχουν εξετάσεις και διάγνωση έναν Διαιτολόγο-Διατροφολόγο για να συνταχθεί το κατάλληλο πρόγραμμα διατροφής για εσάς.
    Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

    Βάσση Παρασκευή

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν γαστρεντερολογο ώστε να σας κατευθύνει ιατρικά με ειδικές εργαστηριακές εξετάσεις που χρειάζονται. Όσον αφορά τη διατροφή σας, ως κλινική διαιτολόγος θα σας συμβουλευα για τα αέρια που έχετε να αποφεύγετε τροφές που σας τα προκαλούν πχ κάποια λαχανικά μπρόκολο ή λάχανο ή κουνουπίδι ή κάποια όσπρια ή κάποια φρούτα. Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, θα πρέπει να παρατηρήσετε ποιες τροφές σας ενοχλούν και όταν τα συμπτώματα του φουσκώματος είναι σε έξαρση τις αποφεύγετε εντελώς, ενώ όταν τα συμπτώματα είναι σε ύφεση τις τροφές αυτές σταδιακά τις επανεντασσετε στη διατροφή σας ίσως σε μικρές ποσότητες. Τα μικρά και... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Θα πρέπει να ξεκινήσετε με ένα γαστρεντερολόγο για να σας καθοδηγήσει για τις εξετάσεις που θα χρειαστεί. Ακολούθως πιθανόν να χρειαστείτε και διαιτολόγο.

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Πρέπει να συμβουλευθείτε γαστρεντερολόγο.
    Καλό σας Πάσχα!

    Ζώγας Νικόλαος

    Gastroenterologist

    Kallithea