• General topics
  • Submitted on 19/04/2023

Καλησπέρα σας, είμαι 24 χρόνων και έχω πάρεις συνολικά τρεις φορές το χάπι της επόμενης ημέρας και το έχω μετανιώσει,η περίοδος μου έχει λιγότερη ποσότητα αίματος,θα προκαλέσει πρόβλημα στην γονιμότητα μου στο μέλλον;

8 specialists answered

  • Οχι, δεν θα σας προκαλεί προβλημα

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • δυστυχώς δεν ξ΄΄ερει κανείς τι μπορεί να προκαλέσει το χάπι της επόμενης σε μεγάλες δοσεις.

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Οχι κανενα προβλημα οσον αφορα στη μελλοντικη γονιμοτητα σας .Οντως ομως ειναι συχνες οι διαταραχες κυκλου οποιασδηποτε μορφης ειτε με περισσοτερο αιμα ,μεγαλυτερη διαρκεια ,καθυστερηση της περιοδου λιγοτερο αιμα κτλ .Καλο θα ηταν να μπειτε σε καποια μορφη αντισυλληψης (χαπια,σπειραμα).

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Όχι. Αν χρειάζεστε κάποια μέθοδο αντισυλληψης θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε αντισυλληπτικα, αντισυλληπτικο δακτύλιο ή και σπιράλ.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Θεωρητικά όχι αλλά αυτό θα το γνωρίζουμε καλύτερα όταν εξεταστείς γυναικολογικά και κάνεις κάποιες ορμονικές εξετάσεις, αν χρειαστεί. Σκέψου πιο καλά το ενδεχόμενο τοποθέτησης ενδομητρίου σπειράματος (σπιράλ) ώστε να μη βρεθείς στην ίδια θέση στο μέλλον.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλησπέρα, το χάπι της επόμενης μέρας δεν προκαλεί προβλήματα στη γονιμότητα μιας γυναίκας. Επίσης δεν υπάρχει περιορισμός στο πόσες φορές μπορείτε να το πάρετε, καλό θα ήταν όμως αν το παίρνετε τόσο συχνά να χρησιμοποιήσετε άλλο μέσω αντισύλληψης όπως είναι ένα σπιράλ ή αντισυλληπτικά χάπια.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλησπέρα. Μην ανησυχείτε καθόλου, το χάπι της επόμενης ημέρας δεν έχει καμία επίπτωση στη γονιμότητα μιας γυναίκας. Από την άλλη πιστεύω πως θα έπρεπε να ενημερωθείτε για τις διαθέσιμες μεθόδους αντισύλληψης. Βρείτε έναν γυναικολόγο που θα σας εξηγήσει τις επιλογές σας για να αποφασίσετε τι είναι καλύτερο για εσάς. Το γιατί έχετε λιγότερο αίμα στην περίοδο θα πρέπει επίσης να διερευνηθεί αλλά δεν οφείλεται στην λήψη του χαπιού της επόμενης ημέρας. Ελπίζω να σας καθησύχασα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou