• General topics
  • Submitted on 14/05/2023

Γεια σας Τη Τετάρτη θα κάνω λαπαροσκοπική για ενδομητριωση Έχω και μια πέτρα στη χολή αυτό μπορεί να υποτροποιασει την κατατασταση μετά τη λαπαροσκόπηση

9 specialists answered

  • Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την απάντηση σας. Εάν εννοείται ότι μετά το χειρουργείο της ενδομητρίωσης αν μπορεί να έχετε πρόβλημα με την χολή σας η απάντηση είναι ναι. Αυτό δεν σχετίζεται με την ενδομητρίωσή ή το χειρουργείο της.

    Tsavolakis THeodoros

    General surgeon

    Glyfada

  • Γεια σας, οι δύο παθολογίες μεταξύ τους δεν σχετίζονται

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Σκόπιμο νομίζω θα ήταν, ο χειρουργός σας να εξετάσει το ενδεχόμενο ταυτόχρονης αφαίρεσης και της χοληδόχου κύστης.

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Deactivated account)

    General surgeon

    Glyfada

  • Δεν σχετίζονται αυτές οι 2 παθήσεις.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • οχι δεν υπαρχει κινδυνος υποτροπης

  • Δεν υπάρχει συσχέτιση

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Όχι, αλλά θα μπορούσατε στο ίδιο χειρουργείο να κάνετε ταυτόχρονα και χολοκυστεκτομή

    Tsehpenakis Anastasios

    General surgeon

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα σας. Δεν θεωρώ ότι το χειρουργείο ενδομητριωσης θα έχει κάποια επίπτωση στη χοληδόχο κύστη σας αλλά εάν έχετε χειρουργική ένδειξη για χολοκυστεκτομή ίσως να ήταν καλή ιδέα να τα κάνετε στον ίδιο χρόνο. Προφανώς μη γνωρίζοντας τι ακριβώς έχετε δεν θα μπορούσα να είμαι σίγουρος απλά σας το αναφέρω σε περιοχές που κάποιος από τους ιατρούς σας δεν το έχω σκεφτεί. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Σας εύχομαι να πάνε όλα καλά.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Δεν σχετίζεται το ένα με το άλλο, ούτε επηρεάζεται. Για Τι δεν αφαιρείτε και τη χολη;

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea