• General topics
  • Submitted on 03/04/2023

Ένα ηλεκτρομυογράφημα άνων άκρων, μπορεί να δείξει σχισμένο μυ ή συνδέσμους του αυχένα?

15 specialists answered

  • Σε καμία περίπτωση.

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Όχι. Μόνο μαγνητική τομογραφία.

    Διαμαντάκης Τρύφωνας

    Physiotherapist

    Ierapetra

  • Το ηλεκτρομυογράφημα δείχνει την ηλεκτρική δραστηριότητα. Μία θλάση μπορεί να φανεί με έναν υπέρηχο μαλακών μορίων ενώ οι σύνδεσμοι με μία μαγνητική τομογραφία συνήθως.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Όχι. Τα αποτελέσματά του μπορούν να αποκαλύψουν νευρική δυσλειτουργία, ή προβλήματα με τη μετάδοση του σήματος από το νεύρο στον μυ.

    Afthinos Konstantinos (My Physio)

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Το ηλεκτρομυογράφημα μας δείχνει βλάβες νεύρων.

    Pnaka Konstantina

    Physiotherapist

    Ilion

  • Καλησπέρα σας, το ηλεκτρομυογραφημα είναι μια λειτουργική εξέταση για το περιφερικό νευρικό και μυικό σύστημα. Ο γιατρός σας θα κρίνει, εάν το χρειάζεστε ή όχι.

    Papoutsaki Nektaria

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Oropos

  • Όχι, θα χρειαστεί άλλος απεικονιστικός έλεγχος. Απευθυνθείτε στον γιατρό σας να σας παραπέμψει καταλλήλως στο έλεγχο που χρειάζεστε.

  • Το ηλεκρομυογραφημα δείχνει κατά ποσό δουλεύουν τα νεύρα σωστά και πιθανή παγίδευση του νεύρου από π.χ κοίλη μεσοσπονδύλιου δίσκου.
    Το αν θέλεις να δεις αν υπάρχει θλάση στον μυ τότε πρέπει να κανείς μαγνητική τομογραφία ή υπέρηχο.

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Καλησπέρα σας! Όχι καμία σχέση! Το ηλεκτρομυογράφημα γίνεται Γιάννα καταγράψει ηλεκτρική δραστηριότητα των νεύρων και των μυών άρα Γιάννα εκτιμήσουμε την κατάσταση των περιφερικών νεύρων (στο χέρι ή πόδι) για να δούμε μυς ή συνδέσμους χρειαζόμαστε μαγνητική ή αξονική τομογραφία ανάλογα το σημείο και τον τύπο του τραυματισμού, μια ρήξη στον μυ φαίνεται και στην κλινική εξέταση (πόνος και αδυναμία στην κίνηση) στους συνδέσμους κάποιες φορές αυτό είναι πιο δύσκολο αν και υπάρχουν εξειδικευμένες δοκιμασίες για την ακεραιότητα των συνδέσμων του αυχένα! Φαίνονται πάντως και αυτοί σε αξονική ή μαγνητική τομογραφία!

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα. Το ηλεκτρομυογράφημα παρέχει πληροφορίες για τα περιφερικά νεύρα.

    ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΙΒΡΙΚΑ Ο.Ε.

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Τό ηλεκτρομυογραφημα δείχνει αν υπάρχει πρόβλημα στην νεύρωση τών μυών.

    Mamalis Vasileios

    Physiotherapist

    Kato Patisia

  • Καλησπερα σας,
    Μπορεί να δείξει την αδυναμια των μυών λόγω πίεσης νεύρου. Αλλά αυτή η πίεση μπορεί να οφείλεται σε κάποια ρήξη συνδέσμου.

    Kourakou Malvina

    Physiotherapist

    Kato Patisia

  • Σε καμια περιπτωση

    Χατζησαράντος Ξενοφών

    Physiotherapist

    Anoixi

  • Τίποτα απο τα δύο...το ηλεκτρομυογράφημα υποδεικνύεται σε περιπτώσεις όπου ο γιατρός λόγω κάποιας κήλης μεσοσπονδυλίου δίσκου στον αυχένα, θεωρεί ότι ίσως να έχει ασκηθεί πίεση στην εξερχόμενη νευρική ρίζα, προκειμένου να αξιολογηθεί το μέγεθος αυτης της πίεσης και η πιθανή αλλοίωση της αγωγιμότητας του νεύρου. Η τελευταία έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση της μυϊκής ισχύος των ανω άκρων και την αλλοίωση της αισθητικότητας

    Drivas Nikolaos

    Physiotherapist

    Mykonos

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΩΝ ΟΧΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΛΑΚΑ ΜΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΔΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΝΟΣ

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki