• General topics
  • Submitted on 19/05/2023

Είμαι 32 ετών και χρειάστηκε να αφαιρέσω ένα θήλωμα από το στήθος. Δυστυχώς, τα αποτελέσματα της βιοψίας δεν ήταν καλά και διαγνώστηκα με ορμονοεξαρτώμενο καρκίνο στο στήθος. Πιθανόν να χρειαστεί δεύτερο χειρουργείο, ακτινοθεραπείες και ορμονοθεραπεία μου είπε η μαστολόγος, ωστόσο, δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά αν δεν κάνω μαστογραφία, όταν το στήθος μπορέσει να αντέξει τη διαδικασία. Ωστόσο, η γιατρός μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε κρυοσυντήρηση εμβρύων. Έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και υποθυρεοειδισμό. Η ΑΜΗ έδειξε 25.60 pmol/L. Θεωρείτε ότι χρειάζεται να μπω στην διαδικασία της κρυοσυντήρησης; Τι παρενέργειες μπορεί να έχουν οι θεραπείες κατά του καρκίνου; Είναι κάτι που ξεπερνιέται; Σας ευχαριστώ πολύ.

4 specialists answered

  • Γεια σας, καλό είναι να κάνετε μια κατάψυξη ωαρίων για μελλοντική χρήση

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Αν το επιτρέπουν οι ογκολόγοι οπωσδήποτε να προχωρήσεις σε κρυοσυντήρηση ωαρίων.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλημέρα σας και περαστικά. Η ΑΜΗ είναι καλή αλλά εάν χρειασθεί να γίνει χημειοθεραπεία μπορεί να βλαφτούν τα ωάρια.Επομένως επειδή είστε νέα είναι καλό να γίνει κρυοσυντήρηση. Οσον αφορά τις θεραπείες του καρκίνου εξαρτάται ποιές θα γίνουν και αυτό θα εξαρτηθεί από την ιστολογική εξέταση.

    Kotsifopoulos Nikolaos

    Mastologist

    Chalandri

  • Η κρυοσυντήρηση ωαρίων, οταν τη συστήνουμε, αφορα ασθενείς που θα υποβληθούν σε χημειοθεραπεία ή καταστολή της λειτουργίας των ωοθηκών σε κάποιους τύπους ορμονοθεραπείας, γιατί είναι τα μόνα που μπορούν να διαταράξουν τον κύκλο σας και ισως επηρεάσουν τη γονιμότητα στο μέλλον. Αυτό αποφασίζεται από τον ογκολόγο και το χειρουργό μαστού αφού ολοκληρωθεί όλη η διαδικασία της διερεύνησης. Όπως καταλαβαίνω ακόμα βρίσκεστε στο στάδιο της διερεύνησης χωρίς να έχει αποφασιστεί τί είδους θεραπευτικό πλάνο σας προτείνεται. Δεν θα συνέστηνα στο παρούσα φάση να προχωρήσετε σε κάτι τέτοιο γιατί μπορεί να μην το χρειαστείται. Αν ωστόσο είναι κάτι που τελικ... Read more

    Χατζάκης Εμμανουήλ

    Mastologist

    Psychiko