• Menstrual Disorders
  • Submitted on 01/05/2023

καλησπέρα, είμαι 24 έχω σπω με φουλ ακανόνιστο κυκλο ( η τελευταία διάρκεια κύκλου ήταν στις 74 μέρες). πριν ένα μήνα περίπου ξεκίνησα τα inofert hp την 19η ημέρα του κύκλου μου ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου για κάποια λεπτά ( γυρω στα 5 λεπτα )χωρίς προφύλαξη και μετέπειτα με προφύλαξη . δεν υπήρχε καθόλου εκσπερμάτωση. δεν γνωρίζω αν ήμουν σε ημέρα ωορρηξιας όμως πριν κάτι μέρες είχα υγρά ( βέβαια δε γνωρίζω αν οφείλονται σε γόνιμες μερες) . 2 μέρες μετά την πράξη έκανα ένα τεστ ωορρηξιας το οποίο βγήκε αρνητικό. 5 μέρες μετά έχω εμφάνιση πρήξιμο στο στήθος και πόνο.. υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης;; δε γνωρίζω πότε περιμένω περίοδο.. το τελευταίο διάστημα έρχεται κάθε 2 με 2μιση μήνες..

6 specialists answered

  • Γεια σας, η πιθανότητα είναι μικρή αλλά αν υπάρχει αμφιβολία καλό είναι να κάνετε ένα τεστ εγκυμοσύνης

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Ένα τεστ κυήσεως θα μας λύσει την απορία. Μπορείς να κάνεις μετά από μερικές μέρες

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Η δράση της ινοσιτολης ( inofert) δεν είναι τόσο άμεση. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι ένα τεστ κύησης 20 μέρες μετά την ύποπτη επαφη ή β χοριακή γοναδοτροπινη.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Πιθανότητα εγκυμοσύνης υπάρχει πάντα σε μια γυναίκα αναπαραγωγικής ηλικίας με επαφές πόσο μάλλον όταν η επαφή δεν γίνεται με προφύλαξη από την αρχή έως το τέλος. Η αστάθεια στον κύκλο δεν βοηθάει στην προκειμένη περίπτωση καθώς δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν υπάρχει καθυστέρηση. Θα πρέπει να αποκλειστεί/επιβεβαιωθεί η ύπαρξη της εγκυμοσύνης.

    Παυλίδη Όλγα

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Καλησπέρα. Κατανοώ πολύ καλά το άγχος που έχουν τα κορίτσια με πολυκυστικές ωοθήκες όσο αφορά τις ανωμαλίες της περιόδου. Από αυτό που περιγράφετε μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να έχετε μια εγκυμοσύνη. Από την άλλη οι πιθανότητες δεν είναι ποτέ μηδενικές. Εγώ θα σας συμβούλευα να κάνετε ένα τεστ κύησης 14 ημέρες μετά την " ύποπτη " επαφή και αν είναι αρνητικό να ηρεμήσετε. Επίσης, για να αποφύγετε τέτοιου είδους προβληματισμούς καλό θα ήταν να ενημερωθείτε από έναν γυναικολόγο (εάν δεν το έχετε κάνει ήδη) για τους τρόπους με τους οποίους θα μπορέσετε να ομαλοποιήσετε την περίοδο σας και τα άλλα συμπτώματα του συνδρόμου. Ελπίζω να σας ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Μετά τις 40 ημέρες αν δεν έχετε αδιαθετησει, κάντε μια εξέταση χοριακης.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea