• Anxiety and Stress
  • Submitted on 22/04/2023

Η κόρη μου είναι 16 χρόνων και πάει στην δευτερα λυκειου. Άριστη μαθήτρια που ομως όταν έχει εξετάσεις κλαίει αγχωνεται και την πιάνει πανικός με αποτέλεσμα να μην αποδίδει όπως μπορεί. Όταν γυρίσει σπίτι τα ίδια θέματα τα λύνει πολύ εύκολα. Πως μπορώ να την βοηθησω

31 specialists answered

  • Δυστυχώς οι γονείς όσο καλές προθέσεις και αν έχουν, δεν μπορούν να βοηθήσουν σε όλα. Χρειάζεται ψυχοθεραπεία το παιδάκι σας!

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Το παιδί χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη ώστε να μάθει να διαχειρίζεται το άγχος και να αντιμετωπίσει τα βαθύτερα του αίτια. Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Drapetsona

  • Αυτό που περιγράφετε μοιάζει με άγχος επίδοσης. Θα ήταν καλο να απευθυνθείτε σε κάποιον θεραπευτή συμπεριφοράς που εξειδικεύεται σε αγχώδη συμπτωματολογία.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Χρειάζεται ψυχοθεραπεία .

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Psychiatrist

    Agia Paraskevi

  • Είναι καλό να ζητήσετε βοήθεια από κάποιο παιδοψυχολόγο προκειμένου να την εκπαιδεύσει στη διαχείρηση του έντονου στρες και να μπορέσει έπειτα να είναι πιο αποδοτική και κυρίως λιγότερο αγχωμένη.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Στη συγκεκριμένη περίπτωση η κλινική ύπνωση μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ και να λύσει το πρόβλημα

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Να το κάνετε για αυτήν δε γίνεται. Υπάρχουν ειδικοί ψυχικής υγείας με ειδίκευση σε ανήλικα άτομα. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε όμως να της επικοινωνήσετε το ενδιαφέρον σας και να μην προσθέτετε στο άγχος της.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Palaio Faliro

  • Να την ακουτε..να ειστε κοντα της και να αντεχετε το συναισθημα της..μη σπευδετε να την ανακουφισετε γιατι μπορει να νιωθει οτι μιλατε με αγαπη αλλα δεν καταλαβαινετε...την ιδια ισως βοηθουσε ενας ψυχολογος αλλα και εσεις η ιδια θα μπορουσατε να ζητησετε συμβουλες απο εναν συμβουλο γονεων

    Μουστάκα Άννα

    Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Ίσως να της προτείνατε να πάει μια επίσκεψη σε ψυχολόγο ή μπορείτε και παράλληλα να κάνετε κάποια κοντινή εκδρομή χαλάρωσης.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα! Στο πρόβλημα που μου αναφέρατε, η λύση δεν είναι εύκολο να δοθεί μόνο από εσάς, μπορεί όμως να δοθεί σε συνδυασμό με εσάς και κάποιον ειδικό. Αρχικά, θα πρέπει να διασφαλίσουμε ότι το οικογενειακό περιβάλλον είναι ήρεμο και δεν της προκαλεί έστω και άθελά του κάποιο άγχος ή πίεση. Στη συνέχεια, ο ειδικός θα πρέπει να δουλέψει με το παιδί έτσι ώστε να βρεθούν οι λόγοι που δεν μπορεί να αποδώσει στις εξετάσεις καθώς και να της μάθει κάποιες τεχνικές διαχείρισης άγχους οι οποίες θα τη βοηθήσουν να μπορεί να ανταπεξέρχεται καλύτερα σε στρεσογόνες καταστάσεις.

    Χανή Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Poligono

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΑΣ ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΥΡΟΔΟΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗ ΣΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ. ΩΣΤΕ ΚΑΠΩΣ ΜΕΝ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙ, ΔΕ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΝΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ, ΜΙΑ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ ΠΑΝΤΑ ΟΦΕΛΕΙ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Δοκιμάστε ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • Κατανοώ την ανησυχία σας αλλά η ψυχραιμία των γονιών και η διατήρηση μιας βέλτιστης απόστασης συμβάλλει στην καλύτερη διαχείριση του άγχους από το ίδιο το παιδί.

    Πετρόπουλος Ελευθέριος

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Δεν είμαι σίγουρος αν σας έχω απαντήσει πιο πριν. Η κόρη σας είναι ανήλικη και μπορεί να την βοηθήσει ένας/μια παιδοψυχολόγος ώστε να καταλάβει γιατί αγχώνεται τόσο πολύ. Γιατί νιώθει τόση πίεση; Εσάς πάλι σας, ως γονείς, σας ενδιαφέρει η επίδοση της κόρης σας; την έχετε κάνει να πιστέψει ότι αυτό είναι σημαντικό για να μην σας απογοητεύσει; Τα παιδιά έχουν μερικές φορές πολύ ευαίσθητο ψυχισμό και μερικά πράγματα φουσκώνουν στο μυαλό τους, σιγουρευτείτε ότι της δίνετε να καταλάβει ότι για σας το πιο σημαντικό είναι, να είναι η ίδια ευτυχισμένη και ότι την αγαπάτε και πάνω από όλα σας ενδιαφέρει να είναι καλά.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Ενθάρρυνση αποφόρτιση και επιβράβευση, οπωσδήποτε. Αλλά μάλλον θα χρειαστεί και ψχοθεραπευτική βοήθεια.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Μοιάζει υψηλές προσδοκίες για την απόδοση της να σαμποτάρουν το κορίτσι, μιλήστε μαζί της να καταλάβετε πόσο ρεαλιστικά είναι αυτά που περιμένει για να ορίσει την επιτυχία και γιατί , αν δυσκολεύεστε ένας ειδικός ψυχικής υγείας μπορεί να βοηθήσει , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Το άγχος των εξετάσεων είναι σύνηθες και ταλαιπωρεί αρκετά παιδιά. Εφόσον είναι ακόμα ανήλικη, θα απευθυνθώ σε εσάς και θα σας προκαλέσω να ξεκινήσετε συμβουλευτική/ψυχοθεραπεία. Πολλές φορές, η δουλειά με τους γονείς φέρει άμεσα αποτελέσματα τόσο στα ίδια τα παιδιά όσο και στην υπόλοιπη οικογένεια.

    Εναλλακτικά (ή ακόμα και συμπληρωματικά), θα πρότεινα να ξεκινήσει η ίδια να μιλάει σε κάποιον ψυχολόγο, προκειμένου να "ακουμπήσει" κάπου τη δυσκολία της και να αναζητήσει λύσεις.

    Βρίσκομαι στη διάθεσή σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Γιώργος Γουλανδρής, MA, MBPsS

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Καλημέρα σας,

    Η κόρη σας βρίσκεται σε μια αρκετά Ψυχοπιεστική περίοδο αφού στη Β' Λυκείου ξεκινάει η προετοιμασία των Πανελληνίων.

    Ωστόσο, αναφέρετε ότι το βιώνει με πολύ άγχος. Θα πρέπει να λάβετε υπόψη σας πως είναι πολύ πιθανό να μην αγχώνεται για το διάβασμα αυτό καθαυτό αλλά ενδεχομένως και για μια νοηματοδότηση που έχει δώσει γύρω από αυτό (π.χ. η αξία μου βασίζεται στο αν θα περάσω ή όχι τις εξετάσεις).

    Εφόσον έχει εκδηλώσει πανικό, συνιστώ να επισκεφθείτε κάποιον παιδοψυχολόγο (ή ψυχολόγο που να αναλαμβάνει εφήβους). Ένας επαγγελματίας θα μπορέσει να διερευνήσει το άγχος της και να το ανακουφίσει.
    ... Read more

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Καλησπέρα σας.
    Ακούγεται η κόρη σας να έχει εξιδανικεύσει το κομμάτι της ακαδημαικής επιτυχίας και αυτό την εγκλωβίζει σε ένα φαύλο κύκλο.
    Εγώ θα εστίαζα σε εσάς και αναρωτιέμαι τι σημαίνει για εσάς η αριστεία? (μιάς και χρησιμοποιήσατε τη λέξη, καθόλου τυχαία κατά τη γνώμη μου). Τι σημαίνει για εσάς το να πετύχει η κόρη σας στο σχολείο? πόσο κόστος έχει το να μην είναι κάποιος καλός μαθητής?
    Είμαι σίγουρη οτι αγαπάτε και νοιάζεστε πολύ για το παιδί σας, και θέλετε ότι καλύτερο για εκείνη, ωστόσο κάποιες φορές άθελα μας, επηρεάζουμε και βαραίνουμε το παιδί μας στην προσπάθειά μας να το βοηθήσουμε.Ενδεχομένως, να μιλήσετε μαζί της
    ... Read more

    Politi Danai

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Θα πρέπει να συμβουλευτείτε ειδικό ψυχοθεραπευτή για να σας δώσει συμβουλές για να μάθει πως να αντιμετωπίζει το άγχος της.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Γειά σας!

    Η κόρη σας πρέπει να μάθει να ελέγχει το στρες- άγχος των εξετάσεων, το οποίο αποτελεί μία επί μέρους εκδήλωση του άγχους επίδοσης ....

    Θα σας φανεί χρήσιμο πιστεύω να ρίξετε μια ματιά εδω:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Η κόρη σας χρειάζεται συναισθηματική στήριξη και καθοδήγηση. Αυτό μπορεί να γίνει από εσάς, με η χωρίς τη βοήθεια ψυχοθεραπευτή, ή κατευθείαν με άμεση βοήθεια από ψυχοθεραπευτή. Εισήγηση μου είναι η στήριξη να γίνει από εσάς με τη βοήθεια ψυχοθεραπευτή πρώτα, και έπειτα, όταν έχουν τελειώσει οι εξετάσεις, να κάνει ατομικές συνεδρίες μέχρι την επόμενη της εξεταστική περίοδο.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Larnaka

  • Είναι φυσιολογικό τα παιδιά να αισθάνονται άγχος κατά τη διάρκεια των εξετάσεων. Για να βοηθήσετε την κόρη σας, μπορείτε:

    Να συζητήσετε για το άγχος της και να την ενθαρρύνετε να μοιραστεί τις ανησυχίες της.
    Να την υποστηρίξετε και να της δείξετε ότι το σημαντικότερο είναι η προσπάθεια και η εκμάθηση, όχι τα τέλεια αποτελέσματα.
    Να την ενθαρρύνετε να ασκείται σε τεχνικές χαλάρωσης, όπως βαθιές αναπνοές ή διαλογισμός, προτού ξεκινήσουν οι εξετάσεις.
    Προσφέροντας υποστήριξη, κατανόηση και στήριξη, θα βοηθήσετε την κόρη σας να αντιμετωπίσει το άγχος κατά τη διάρκεια των εξετάσεων και να αποδίδει καλύτερα.

    Therapyway -Aggelis Nikolaos

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας,

    Μια καλή αρχή θα ήταν η αποδοχή του άγχους της. Κάτι σαν, "'ετσι έχουν τα πράγματα πως μπορώ να σε βοηθήσω;"

    Και να την υποστηρίξετε στο να βρει κάποιον ειδικό να μιλήσει.

    Καλό σας απόγευμα.

    Στέλιος Γκανάς

    Γκανάς Στέλιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Gerakas

  • Καλημέρα σας.
    Από το σύντομο ιστορικό σας διαφαίνεται ότι η κόρη σας βιώνει συναισθηματικές εμπλοκές συνδεόμενες και το παρελθόν της αλλά και με τη διαδικασία της δοκιμασίας σε πραγματικό χρόνο τεστ και εξετάσεων.
    Η επίσκεψη της κόρης σας σε ειδικό ψυχικής υγείας σε επίπεδο συμβουλευτικής θα τη βοηθήσει να βρει διεξόδους και λύσεις στις δυσκολίες της. Είναι κυρίως δικό της θέμα. Εσείς ως κηδεμόνας και φροντιστής μπορείτε να της παράσχετε ένα όσο το δυνατόν ήρεμο περιβάλλον σε όλα τα επίπεδα της καθημερινότητάς της, για να μην αισθάνεται εκείνη το αίσθημα της πίεσης ή του βάρους του αγώνα που διεξάγει, για να ανταποκριθεί στα καθήκοντά
    ... Read more

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Μερικές συνεδρίες mentoring και συμβουλευτικής, όπου θα διευρευνηθούν τα αίτια της διαφοράς αυτής μεταξύ σχολείου και σπιτιού, ίσως βοηθούσαν την κόρη σας να διαχειριστεί αυτό το άγχος και να διατηρήσει την απόδοσή της εντός και εκτός σπιτιού.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kallithea

  • Καλημέρα σας, σύμφωνα με αυτά που περιγράφεται υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να συσχετιστούν για να αναδείξουν τον πραγματικό λόγο πίσω από τον οποίο κρύβεται αυτή η συμπεριφορά. Σε κάθε περίπτωση εάν αυτά τα συμπτώματα είναι για μεγάλο διάστημα, η ένταση τους δυσχεραίνει την καθημερινότητα και δημιουργούν έντονες δυσκολίες, βοηθητική θα ήταν η έναρξη ψυχοθεραπείας από την πλευρά του παιδιού. Καθώς όλα αυτά που αναφέρεται σε συνδυασμό και με την εφηβική αναπτυξιακή φάση στην οποία βρίσκεται η ίδια, συμβάλλουν σημαντικά στην διαμόρφωση μιας κατάστασης. Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη απάντηση που θα μπορούσα να σας δώσω καθώ... Read more

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Μπορείτε να την βοηθήσετε με το να την στηρίζετε διακριτικά . Δηλαδή να της επικοινωνήσετε πώς θα είστε διπλα της ανεξαρτητα από το ποιους βαθμους παίρνει και να της τονίσετε πώς η αξία της δεν εξαρτάται από την σχολική επίδοση , ότι δηλαδή είναι αδιαπραγματευτη και να της θυμίσετε παρελθοντικά της επιτεύγματα. Το πλαίσιο του σχολείου σίγουρα δεν βοηθάει αλλά από την πλευρά σας να είστε όσο υποστηρικτική γίνεται .

    Βρόντου Μάχη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Pagrati

  • Η κόρη σας έχει πολύ άγχος. Θα πρέπει να καταλάβει τί σημαίνει αυτό το άγχος για εκείνη, και γιατί ανησυχεί τόσο πολύ. Καλό θα είναι να αναζητήσετε βοήθεια από ειδικό. Τα παιδιά φορτώνουν πολύ άγχος στην διαδικασία του σχολείου και της επιτυχίας σε εξετάσεις

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • σε αυτο το σημειο χρειαζεται να ξεκινησει ψυχοθεραπεια ή/και να ξεκινησετε και εσεις. Κατι στο οικογενειακο περιβαλλον δημιουργει ανασφαλεια στην κορη σας.

    Vlahou Ioanna

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • να την πατε σε εναν ειδικο να μιλησει το παιδι για ο,τι το αγχωνει, και εσεις να ειστε υποστηρικτικη μαζι της ακομα κι οταν αποτυγχανει. Αποδοχη του παιδιου

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri