• Anxiety and Stress
  • Submitted on 29/03/2023

24 ετών άνδρας...έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και κυρίως αίματος όλα καλά....Πήγα σε παθολόγο του είπα ότι έχω ένα άγχος με την καρδιά μου με διαβεβαίωσε ότι η καρδιά μου είναι φυσιολογική μετα από εξέταση που έκανε ο ίδιος και λειτουργεί άψογα και ότι νιώθω είναι πολύ στρες και άγχος και ότι η λύση είναι η ψυχοθεραπεία...Τώρα μετ' από 1 χρόνο έχω φτερούγισμα στην καρδιά αλλά για 1 δευτερόλεπτο διαρκεί όλο αυτό και μετά όλη μέρα τίποτα και το παθαίνω πολύ σπάνια αλλά το έχω στο νου μου.....τι πιστεύετε ότι έχω ...

28 specialists answered

  • Γεια σας. Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε κάποιον ή κάποια συνάδελφο ψυχολόγο.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Alexandroupoli

  • Με βάση τα παραπάνω, δεν έχετε κάτι το παθολογικό. Το άγχος σας ταλαιπωρεί και αυτό είναι κάτι που μπορείτε να διαχειριστείτε με επίσκεψη σας σε ειδικούς ψυχικής υγείας. (ψυχολόγο/ψυχίατρο)

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας,

    Εφόσον έχουν διερευνηθεί και αποκλειστεί πιθανά παθολογικά αίτια και εφόσον αναφέρετε πως βιώνετε άγχος, θα ήταν πολύ βοηθητικό να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή.

    Η συμπτωματολογία που αναφέρετε παραπέμπει σε εκδηλώσεις άγχους, ωστόσο θα χρειαστεί μια επίσκεψη σε θεραπευτή προκειμένου να ληφθούν περισσότερες πληροφορίες.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Γεια σας. Όπως σας είπε και ο παθολόγος αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι αποτέλεσμα άγχους. Η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας βοηθήσει να συζητήσετε και να ξεπεράσετε οτιδήποτε σας απασχολεί.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Πιθανά να έχετε μικρές κρίσεις πανικού. Πλέον μπορείτε και τις διαχειρίζεστε και δεν σας καταβάλλουν.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας! Δεν υπάρχει κάτι άλλο απο αυτό που ήδη γνωρίζεται. Το άγχος παρουσιάζει ψυχοσωματικά. Σε άλλους πονάει το στομάχι και άλλοι έχουν ταχυκαρδίες, αρρυθμίες κλπ. Άμεσα Ψυχοθεραπεία και όσο περιμένετε πολύ πιθανόν να χρειαστείτε και φαρμακευτική αγωγή.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Είναι μάλλον κάποιο έντονο σύμπτωμα στρες. Η καλύτερη επιλογή θα ήταν να αρχίσετε ψυχοθεραπεία

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας αυτά που βιώνεται είναι ψυχοσωματικά συμπτώματα είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε έναν ψυχίατρο και στην συνέχεια οπωσδήποτε να το συνδυάσετε ι με ψυχοθεραπεία καθώς ο ψυχίατρος θα σας βοηθήσει να ηρεμήσουν τα συμπτώματα και η ψυχοθεραπεία θα πάει στα βαθύτερα αιτία που σας συμβαίνει αυτό. Ότι χρειαστείτε στη διάθεση σας Γεωργουδακη Μαρια Διονυσια Ψυχολογος Ψυχοθεραπευτρια

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • Καλημέρα σας.

    Είναι συνηθισμένο το σώμα μας να μετατρέπει τη συσσωρευμένη ψυχική ένταση σε μια σωματική δυσλειτουργία (πχ φτερούγισμα στην καρδιά). Δεδομένου ότι αυτό δεν σας συμβαίνει συχνά, δεν χρειάζεται να σας αγχώνει ιδιαίτερα. Βέβαια, είναι καλή ιδέα να επισκεφθείτε ένα ψυχοθεραπευτή τώρα που η κατάσταση είναι ελεγχομένη και να τη διευθετήσετε σχετικά εύκολα. Επιπλέον, επειδή έχετε σωματικά συμπτώματα αξίζει να δείτε ένα σωματικό ψυχοθεραπευτή που θα σας βοηθήσει να καταλάβετε θεωρητικά και κυρίως πρακτικά πως να ακούτε τα μηνύματα του σώματος σας ώστε να αυτά να μη γίνονται "χιονοστιβάδες" που θα σας ταράζουν. Τέλος,
    ... Read more

    Σιμιντζής Χάρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Voula

  • Εφόσον ο παθολόγος σας επιβεβαίωσε ότι όλα είναι καλά, φαίνεται ότι μάλλον αυτό που βιώνετε είναι έντονο άγχος και στρες. Όπως πρότεινε και ο γιατρός σας, θα ήταν μια καλή ιδέα να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και να συζητήσετε μαζί του.

    Στεργίου Μαρία

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Nea Filadelfia

  • Καλησπέρα σας. Έχοντας αποκλείσει τα οργανικά αιτια με την επίσκεψη στον παθολόγο, φαίνεται ότι έχετε κάποια αγχώδη διαταραχή που εστιάζεται σε θέματα υγείας. Θα έλεγα καλο είναι να απευθυνθείτε σε θεραπευτή συμπεριφοράς, που εξειδικεύεται στις αγχωδεις διαταραχες, για να σας βοηθήσει περαιτέρω.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Το ενδιαφέρον είναι πως μέσα στην ερώτησή σας δίνετε και την απάντηση. Το "τι έχετε" ποιοι θα μπορούσε να σας το απαντήσει ερήμην σας; Θα τους πιστεύατε χωρίς να σας γνωρίζουν; Σαφώς, ένας ειδικός ψυχικής υγείας που να σας ταιριάζει -δεν είναι όλοι για όλους- θα ήταν "η πρώτη στάση" για να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες σας. Μια σημείωση όμως: το ότι κάποιοι λένε "είναι στο κεφάλι σου", δε σημαίνει πως είναι λιγότερο σημαντικό. Το άγχος ενεργοποιεί τον οργανισμό για την άμεση επιβίωση και σταματά το ανοσοποιητικό, σφίγγει τους μυς, επιταχύνει τους παλμούς και φθείρει το σώμα πολλαπλά. Το σώμα χρειάζεται να το ακούμ... Read more

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Palaio Faliro

  • Καλησπέρα σας. Πιθανόν έχετε σωματοποιήσει το άγχος σας και το έχετε συνδέσει με κάποια δυσλειτουργία στην καρδιά. Θα πρότεινα να ξεκινήσετε κάποιας μορφής ψυχοθεραπεία.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι οι τα σωματικά συμπτώματα του άγχους αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Πιθανή αγχώδης διαταραχή ή/και πανικός. Χρειάζεστε ψυχιατρική αξιολόγηση, ενδεχομένως αγωγών και ψυχοθεραπεία

    Gkiouzelis Ioannis

    Psychiatrist

    Platia Mavili

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχοθεραπευτή, ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε τις βαθύτερες αιτίες αυτών των συμπτωμάτων και να σας διδάξει τρόπους και εργαλεία αντιμετώπισης τους και να ανακουφιστείτε.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Αυτό που περιγράφετε είναι άγχος που προκαλεί σωματικά συμπτώματα, φοβία, ίσως και κρίση πανικού. θα σας βοηθήσει η ψυχοθεραπεία

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας. Το διαπιστώσατε κι εσείς πως οργανικά είστε εντάξει. Άρα αφού το πρόβλημα το οποίο αντιμετωπίζετε δεν προέρχεται από κάτι το παθολογικό, σίγουρα αφορά κάτι άλλο. Όσα περιγράφετε και όπως τα περιγράφετε παραπέμπουν σε ψυχοσωματικά συμπτώματα και αυτά μπορείτε να τα φροντίσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Πολλές φορές τα ψυχικά μας βάρη εκδηλώνονται με σωματικά συμπτώματα και πολλοί ασθενείς πανικοβάλλονται πως πάσχουν απο κάτι το οργανικό ενώ στην πραγματικότητα είναι υγιέστατοι!
    Καλή συνέχεια

    Σουρίνα Καρίνα

    Κλινική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Gerakas

  • Αναρωτιέμαι αν ακολουθήσατε την συμβουλή του παθολόγου. Κάνατε ψυχοθεραπεία; Εφόσον δεν υπάρχουν οργανικά αίτια αυτό που σας συμβαίνει είναι ότι επειδή φοβάστε, εστιάζετε την σκέψη σας στην καρδιά σας οπότε ανακυκλώνετε το άγχος σας και πιθανόν σωματοποιείτε το άγχος αυτό. Αν έχετε κάνει ψυχοθεραπεία συζητήστε το με τον/την ψυχοθεραπευτή σας, ώστε να σας κατευθύνει σε άλλες λύσεις. Μία ενδεχόμενη λύση είναι η αξιολόγηση της κατάστασης ΄ώστε να δείτε αν πληρούνται τα κριτήρια για Αγχώδη διαταραχή (Σωματομετατρεπτικού τύπου) και την πιθανή χορήγηση αγχολυτικού φαρμάκου.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Να επισκεφτείτε έναν καρδιολόγο για να ειστε σίγουρος ότι όλα είναι ενταξει με την καρδιά σας και στην συνέχεια να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο γιατί πιστεύω ότι έχετε άγχος το οποίο δεν έχετε καταφέρει να διαχειριστείτε

    Pappa Hristina

    Ψυχολόγος

    Anavissos

  • Αγχώδεις εκδηλώσεις φαίνεται να είναι, θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για καθοδήγηση.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • ψυχοσωματικά συμπτώματα και άγχος

    Kouvara Aggeliki

    Ψυχολόγος

    Chalandri

  • Αγαπητό μέλος του doctoranytime αυτό που εμφανίζετε, είναι καθαρά στρες-άγχος και μπορεί πολύ καλά να αντιμετωπιστεί με ψυχοθεραπεία και κυρίως στην περίπτωση τη δική σας, με την κλινική ύπνωση, η οποία είναι μία προσέγγιση, που η εφαρμογή της, θα έχει άριστα αποτελέσματα στην περίπτωσή σας.

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Ο γιατρός σας έχει απόλυτο δίκιο. Εφόσον οι εξετάσεις σας είναι φυσιολογικές, αυτά που περιγράφετε είναι συμπτώματα άγχους που εκφράζονται σωματικά, για τα οποία θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας

    Πετρόπουλος Ελευθέριος

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα! Από τη στιγμή που έχετε κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιον ψυχολόγο για να μπορέσετε να διαχειριστείτε καλύτερα το άγχος σας. Εφόσον μάθετε τους τρόπους για να το διαχειρίζεστε, συμπτώματα όπως το φτερούγισμα σταδιακά θα υποχωρήσουν. Παραμένω στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε!

    Χανή Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Poligono

  • Καλησπέρα. Αν εμπιστεύεσαι τον καρδιολόγο που πήγες, τότε η αιτία του φτερουγίσματος, όπως το λες, μάλλον είναι το άγχος. Είναι πολύ συχνό το άγχος να εκδηλώνεται σε σωματικό επίπεδο. Το θέμα είναι, πόσο συνειδητό είναι το άγχος αυτό; Γνωρίζεις πού οφείλεται; Γνωρίζεις τί το πυροδοτεί; Έχεις βρει τρόπους διαχείρισής του; Όλα αυτά μπορείς να τα προσεγγίσεις μέσω της ψυχοθεραπείας, την οποία υποθέτω ότι μέσα στον χρόνο αυτό δεν άρχισες. Διαπίστωση κάνω, δεν σε κατηγορώ. Ο καθένας οφείλει να σέβεται τους δικούς του ρυθμούς.

    Βρίσκομαι στη διάθεσή σου για ό,τι χρειαστείς.

    Γιώργος Γουλανδρής, MA, MBPsS

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Καλησπέρα σας, για να οδηγηθούμε σε καμία διάγνωση χρειάζονται περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με διάφορους παράγοντες που θα μπορούσαν να συμβάλλουν στην συνθήκη ππυ περιγράφετε. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι αν το άγχος είναι έντονο, καθημερινό και επειρεαζει σημαντικά τη λειτουργικότητα σας, θα ήταν βοηθητική η έναρξη ψυχοθεραπείας. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία αποτελεί αποτελεσματική μέθοδο στην αντιμετώπιση καταστάσεων έντονου άγχους. Είμαι στην διάθεση σας εάν επιθυμείτε να επικοινωνήσουμε περαιτέρω κλείνοντας κάποιο ραντεβού, με σκοπό να συζητήσουμε περισσότερο για αυτό που σας απασχολεί.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Γεια σας. Για να γίνει σωστή αξιολόγηση μπορείτε να έρθετε σε επαφή μαζί μου. Ακόμη και αν αποφασίσετε ότι δεν θέλετε να κάνετε ψυχοθεραπεία, τουλάχιστον θα μπορέσετε να κατανοήσετε τι σας συμβαίνει. Η πρώτη συνεδρία αναγνώρισης είναι δωρεάν. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Lagadas