• Cervical spondylosis
  • Submitted on 31/03/2023

Έχω ευθειασμο στον αυχενα με συχνους δυνατπυς πονους.Επιτρεπεται το αερόβιο και τα λίγα βάρη σαν γυμναστική; ευχαριστώ

25 specialists answered

  • Ο ευθειασμός δεν είναι αιτία πρόκλησης πόνων. Πρέπει να γίνει διερεύνηση της αιτίας που προκαλεί τους πόνους.

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Επιτρέπεται η άσκηση αρκεί να μην πονάτε

    Foufopoulos Nikolaos (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Moschato

  • Εννοειται κανουμε ελευθερα γυμναστικη, οποιαδηποτε γυμναστικη!!! αρκει να κρατησουμε 2 συνθηκες
    1η συνθηκη: Να γυμναστουμε σταδιακα και να μην υπερβαλουμε κατα πολυ τις δυνατοτητες μας
    2η συνθηκη: Κανουμε θεραπεια στην περιοχη του αυχενα + πλατη 1 φορα το μηνα.
    Με αυτες τις συνθηκες δεν θα εχουμε ΠΟΤΕ κανενα προβλημα! Καλη γυμναστικη!

    Kourakos Vasilis

    Physiotherapist

    Keratsini

  • Όταν είναι σε έξαρση θα πρέπει να δίνετε σημασία στο όριο του πόνου. Δεν ωφελεί να ξεπερνάτε το όριο αυτό. Στις περιόδους έξαρσης προτιμήστε την ξεκούραση, τις διατάσεις και την εφαρμογή αναλγητικής φυσιοθεραπείας.

    Pnaka Konstantina

    Physiotherapist

    Ilion

  • Τα βάρη δυστυχώς όχι και ας είναι και λίγα. Η αερόβια άσκηση εφόσον δεν περιλαμβάνει κραδασμούς (π.χ. τρέξιμο στον δρόμο - τσιμέντο ) επιτρέπεται με μέτρο. Αλλά κατά την γνώμη μου προηγείται η διόρθωση του εκθειασμού. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί είτε με φυσικοθεραπείες και συνοχή φαρμακευτική αγωγή, είτε με μαλακό αυχενικό κολάρο, θερμά επιθέματα και αλλαγή του καθημερινού τρόπου ζωής ώστε να μην πιέζεται ο αυχένας σας.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Απο την στιγμή που υπάρχει ευαισθησία και ευθειασμός της ΑΜΣΣ η εκγύμναση με βάρη ενδεχεται να επιτείνει τον μυϊκό σπασμό των μυών και να προκαλέσει εντονότερα συμπτώματα.

    Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Φυσικα και επιτρεπεται.Δεν αποτελουν αντενδειξη.

    Αποστολόπουλος Λεωνίδας

    Physiotherapist

    Agios Dimitrios

  • Μπορείτε πάντα με προσοχή και με μέτρο.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Μην κάνετε κάτι που να σας αναπαράγει τα συμπτώματα σας, πρώτα πρέπει να κάνετε την αποκατάσταση σας και ύστερα σε συνδιασμό με την θεραπευτική άσκηση να επιστρέψετε στις δραστηριότητες σας.

  • Υπό προυποθέσεις

    ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΙΒΡΙΚΑ Ο.Ε.

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Βεβαίως και μπορείτε! Το είδος της άσκησης παίζει ρόλο. Καλό είναι αν κάνετε βαρη να αποφεύγεται τις ασκήσεις overhead - πάνω απο το υψος του ωμου.
    Η διορθωτική άσκηση είναι η καλύτερη λύση για εσάς.
    Καλέστε μας αν θέλετε για κάποιο ραντεβου αξιολόγησης.

    Kourakou Malvina

    Physiotherapist

    Kato Patisia

  • Επιτρεπετει ναι αρκει μετα να μην αυξανεται πονος-ιδανικα
    Πρεπει να συνδυαστει με
    Φυσικοθεραπεια

    Χατζησαράντος Ξενοφών

    Physiotherapist

    Anoixi

  • ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Η ΟΡΘΟΣΩΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Καλημέρα σας, τώρα που πονάτε όχι. Όταν ηρεμήσει τελείως ρωτήστε για το κατάλληλο πρόγραμμα ασκήσεων.

    Σάσαλος Γρηγόριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Galatsi

  • Οι συχνοί, δυνατοί, πόνοι είναι καμπανάκι ότι κάτι δεν πάει καλά. Ο ευθειασμός της Αυχενικής Μοίρας προκαλεί κ άλλα μηχανικά προβλήματα που καλό είναι , με την βοήθεια κάποιου ειδικού, να λυθούν. Αναφορικά με την αερόβια άσκηση καλό θα ήταν να αποφεύγετε τους πολλούς κραδασμούς. Προτιμήστε κάτι σε κολύμπι ή στατικό ποδήλατο ή ελλειπτικό. Για περισσότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεση σας.

    Afthinos Konstantinos (My Physio)

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ!

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • Πρεπει να παρετε οδηγιες για διόρθωση του ευθιασμου και ενδυνάμωση αυχενικής μοίρας μετα απο κλινικό ελεγχο.

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Όταν έχουμε ευθείασμο σημαίνει ότι δεν υπάρχει φυσιολογική βιομηχανική τις περιοχής του αυχένα. Πολλές φορές αυτό δημιουργείτε από συσπάσεις των μυών του αυχένος και ιδιαίτερα τον τραπεζοειδών. Υπό συνθήκες θα μπορούσες να κανείς και αεροβιο και ελαφριά βάρη αλλά καλό πρώτα θα ήταν να κανείς φυσικοθεραπείες και για να βελτιωσεισ Το πρόβλημα σου αλλά για να σου εξηγήσουμε κιόλας και ποιες ασκήσεις να αποφεύγεις

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Aν δεν είστε σε φάση έντονου πόνου,ναι μπορείτε να κάνετε ότι γυμναστική θέλετε σχεδόν. Προσέχετε σε ασκησιολόγιο πλάτης ή/και ώμων γιατί έχει σημασία το πώς χρησιμοποιείτε τους μυς ωμου-πλατη-αυχένα!
    Καλό είναι να βάλετε ασκήσεις μυών του αυχένα για ενδυνάμωση -σταθεροποίηση!
    Καλή συνέχεια!

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω με ένα ναι η ένα όχι δεν γνωρίζω ιστορικό ,ηλικία ,φυσική κατάσταση ,πάντως σημαντικό είναι η καλή προθέρμανση στην αυχενική μοίρα με ασκήσεις .

    Βαγιώνης Παναγιώτης

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Ο ευθειασμός στον αυχένα είναι ένα ακτινολογικό εύρημα και υποδηλώνει κάποια αιτία που προκαλεί τον πόνο. Πάντοτε, για την σίγουρη και σαφή λύση του προβλήματος απαιτούνται εργαστηριακές εξετάσεις πέραν του κλινικού ελέγχου. Τότε μπορούμε να συστήσουμε τι μπορείτε και τι δεν μπορείτε να κάνετε. Ως προς την γυμναστική με βάρη, αυτά επιτρέπονται διότι δεν επιβαρύνουν την σπονδυλική στήλη κατά τον αυχένα. Σας περιμένω στο ιατρείο για να μπορέσουμε μαζί να βρούμε το αίτιο του πόνου και του ευθειασμου του αυχένα σας. Ευχαριστώ πολύ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Ο ευθειασμος του αυχένα δεν είναι διάγνωση πάθησης. Πρώτα πρέπει να μάθετε τι προκαλεί τον ευθειασμο. Άρα βήμα πρώτο μαγνητική τομογραφία αυχενικής μοίρας.

    ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας,
    Ενώ ο ευθειασμός από μόνος του δεν αποτελεί αντένδειξη για άσκηση και να χρειάζεται πιθανώς μόνο λίγες προσαρμογές κατά την άσκηση, οι έντονοι πόνοι είναι σίγουρα αντένδειξη. Το προτιμότερο στην περίπτωση σας θα ήταν να κάνετε πρώτα μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας ώστε να ηρεμήσει ο αυχένας σας και έπειτα να ξεκινήσετε σιγά σιγά την άσκηση.
    Σε κάθε περίπτωση, προφανώς το σωστό είναι να γίνει πρώτα μια αξιολόγηση δια ζώσης.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Εξαρτάται από την αιτία του ευθειασμου αλλά κατά κανόνα η γυμναστική δεν είναι επιβαρυντική

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Μπορείτε νά προσαρμόσετε την γυμναστική σας έτσι ώστε να μήν έχετε ενοχλήσεις..

    Mamalis Vasileios

    Physiotherapist

    Kato Patisia