• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 05/05/2023

Καλησπέρα. Εχω εδώ και ένα μήνα το μικρόβιο gardnerella που προκαλεί Κολπιτιδα γιατί έχω παρει 2 αντιβίωσεις μαζί με κρέμα και υποθέτα και δεν φεύγει. Ο πρωτος γυναικολόγος μου εδωσε augmentin + υποθέτα yenlip+ υποθέτα lomexil για μια εβδομάδα δεν έκανε απόλυτως τίποτα... Μετά πηρα από τον ίδιο γυναικολόγο dalacin 300mg , yenlip υποθέτα και lomexil υποθέτα για άλλη μια εβδομάδα. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΛΙ. Πάω σε δευτερο γυναικολόγο διαπιστώνει ότι το augmentin δεν είναι σωστή θεραπεία και ότι έπαθα και μυκήτες εξαιτίας του πεσμένου ανοσοποιητικου που μου προκληθηκε από το augmentin.Τώρα παιρνω την flagyl 500mg , canestan 2 υποθέτα και vagiclin κρέμα με aplicator. Πιστεύετε θα συνέλθω από αυτό το μικρόβιο επιτέλους? Εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, ναι θα υποχωρήσει. Καλό είναι επίσης να πάρετε και μια αγωγή με προβιοτικά

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Ο σύντροφος σας παίρνει κι αυτός αγωγή; Αν όχι να πάρει κι αυτός

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Η gardnerella αποτελει ενα απο τα συνηθεστερα αιτια βακτηριακης κολπιτιδας και θεραπευεται σχετικα ευκολα με τα κοινα αντιβιοτικα.Ελεγξτε την πιθανοτητα να εχετε φτωχη κολπικη χλωριδα(δλδ λιγους γαλακτοβακιλλους) ,γεγονος που διαταρασσει το pH της περιοχης κ προκαλει συχνες υποτροπες .Εαν συμβαινει κατι τετοιο δοκιμαστε συμπληρωματικα με την αγωγη σας και κολπικους γαλακτοβακιλλους.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Αν έχεις μόνο μύκητες είναι λάθος και το ΑUGMENTIN και το FLAGYL ΑΝ συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα ψάξου για ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Θα χρειαστεί να απευθυνθείτε σε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση για την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου προβλήματος

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Με την τελευταία αγωγή λογικά θα απαλλαγείτε.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Η κλασικη θεραπεία είναι είτε μετρονιδαζολη, είτε κλινδαμυκινη. Συχνά όμως βλέπουμε να αντιστέκεται ο μικροοργανισμος και να ταλαιπωρούνται οι ασθενείς. Υπομονή και κρατείστε τον οργανισμό σας σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα