• Πόνος στον ώμο
  • Υποβλήθηκε 13/05/2023

ΕΞΕΤΑΣΗ: M.R.I. ΔΕΞΙΟΥ ΩΜΟΥ ΤΕΧΝΙΚΗ : Η εξέταση έγινε σε συγχρονο σύστημα Μαγνητικού Τομογράφου. Έγιναν τομές σε εγκάρσιο, στεφανιαίο και οβελιαίο επίπεδο με παλμικές ακολουθίες PD/T2-W Fat Sat, T1-W Fat Sat, T2*-W GRE. ΕΥΡΗΜΑΤΑ : Απεικονιζεται συνθετο καταγμα του μειζονος βραχιονιου ογκωματος με διασταση του φλοιου και εκτεταμενο οιδημα του μυελου των οστων. Το καταγμα περιβαλλει την προσφυση του υπερακανθιου τενοντα αναμεσα στις δεσμιδες του οποιου παρατηρειται διαχυτο οιδημα και πολύ πιθανες μικρορηξεις. Συνεκτιμηση με CT για καθορισμο του βαθμου παρεκτοπισης. Οι αρθρικές επιφάνειες του βραχιονίου και της ωμογλήνης είναι ομαλές, χωρίς εικόνα οστεοαρθρίτιδας, οστεονέκρωσης ή οστεοχόνδρινης βλάβης. Παρατηρείται μικρη παθολογική συλλογή στον υπακρωμιακό - υποδελτοειδή θύλακο και ενδοαρθρικα. Οι υπόλοιποι τένοντες του πετάλου των στροφέων του ώμου διατηρούν φυσιολογική ανατομική συνέχεια και ένταση σήματος. Οι μυϊκές μάζες έχουν φυσιολογική μορφολογία. Ο τένοντας της μακράς κεφαλής απεικονίζεται σε φυσιολογική θέση στην αύλακα του βραχιονίου. Φυσιολογικη απεικονιση της ακρωμιο-κλειδικής άρθρωσης. Τι πρέπει να κάνω κ πότε να επιστρέψω στην εργασία μου;;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Σήμερα επέστρεψα από συνέδριο στο εξωτερικό.
    Όλα αυτά που μου περιγράφετε πρέπει να τα συνδυάσω και με την κλινική εικόνα για να μπορέσω να σας απαντήσω επιστημονικά. Άν τα κατάγματα δέν είναι παρεκτοπισμένα, συνήθως ο χρόνος είναι γύρω στίς 6 εβδομάδες. Τα πάντα όμως εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Θα πρέπει να δεί ένας Ορθοπαιδικός τη μαγνητική σας και όχι μόνο το πόρισμα. Ανάλογα με το ειδος του κατάγματος πάει και η αντιμετώπιση και αποθεραπεία. Οπότε επιλέξτε το γιατρό σας με εξειδίκευση στις παθήσεις ώμου για να συζητήσετε τις επιλογές σας.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Μαλλον προκειται για απλο καταγμα στο μειζον βραχιονιο ογκωμα το οποιο σε συνδυασμο με την απουσια αλλων βλαβων θα εχει γρηγορη αποκασταση.Χωρις εξεταση και απεικονιστικα δεν μποορυμε να πουμε περισσοτερα,το συντομοτερο αναλογα με την εργασια ειναι γυρωσ στις 6 εβδομαδες

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΣΥΝΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ, ΓΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Είναι απαραίτητη η στενή παρακολούθηση σας απο Ορθοπαιδικό χειρουργό τουλάχιστον για 5 εβδομάδες απο την ημερομηνία του κατάγματος πριν σας δώσει οδηγίες για το πότε θα επιστέψετε στη εργασία σας

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπερα. Η μαγνητική ανέδειξε κάταγμα μείζονος βραχιονιου ογκώματος. Είτε με ανάρτηση σε απαγωγή 15-30 μοίρες κ περίοδος πόρωσης πάνω από 6 εβδομάδες είτε χειρουργικά που είναι κ πιο γρήγορα μπορείτε να το αντιμετωπίσετε. Με την επιφύλαξη ότι δεν έχω δει την εξεταση

    Σάσαλος Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γαλάτσι

  • Χρειάζεστε επιπλέον διερεύνυση με αξονική τομογραφία και πολύ πιθανόν χειρουργείο

    Μαρκόπουλος Χρήστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι