Η ερώτηση και οι απαντήσεις της είναι διαθέσιμες μόνο στα Αγγλικά

  • Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 26/04/2024

Πρώτα συμπτώματα: Πριν 40 μέρες άρχισα να έχω πόνο στο δόντι, αριστερή γνάθο και TMJ. Πήρα αντιβιοτικά και αντιφλεγμονώδη. Πόνος 10/10 Πρώτο ραντεβού: Την ίδια μέρα έγινε το πρώτο ραντεβού απονεύρωσης. Με το που πέρασε η επίδραση της ένεσης λίγες ώρες μετά, ο πόνος εξακολουθούσε να είναι ίδιος 10/10. Δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ ούτε να φάω μπορούσα Δεύτερο ραντεβού: Ο πόνος δε σταματούσε καθόλου, δε με έπιανε ούτε το mesulid και την επόμενη μέρα ξαναπήγα στο γιατρό για να το ξαναδεί. Το άνοιξε πάλι το καθάρισε και μου είπε ότι θα υποχωρήσει ο πόνος. Με το που έφυγε το μούδιασμα όχι μόνο δεν υποχώρησε ο πόνος αλλά έγινε ακόμα πιο έντονος 11/10 Την τέταρτη μέρα ο πόνος έγινε 4/10. Ενώ τις επόμενες τρεις μέρες ήταν μέτριος ο πόνος 4-5/10 και μπορούσα να τη βγάλω με παυσίπονα, μετά ξαναφούντωσε στο 8-9/10 και όλη την υπόλοιπη βδομάδα πήγε έτσι. Τρίτο ραντεβού: Έκανα υπομονή μια βδομάδα και πήγα στο προγραμματισμένο ραντεβού. Ανέφερα στο γιατρό τα συμπτώματα που είχα, ξανα άνοιξε το δόντι, το καθάρισε πάλι και κλείσαμε το επόμενο και τελευταίο ραντεβού σε άλλη μία βδομάδα. Μετά το τρίο ραντεβού και για όλη τη βδομάδα ο πόνος υποχώρησε αισθητά. Ήταν πολύ ήπιος 1-2/10 Τέταρτο ραντεβού: Διήρκησε μία ώρα και ολοκληρώθηκε η διαδικασία. Όμως για τις επόμενες 5 μέρες επανήλθε ο οξύς πόνος στο δόντι 8/10 και ακόμα μεγαλύτερος πόνος στο TMJ το οποίο φαντάζομαι ήταν από τη μία ώρα διάνοιξη. (Επίσης το TMJ μου γενικά δεν ανοίγει ομαλά και βρίσκει κάθε φορά που ανοίγω πολύ το στόμα κάνοντας ένα κρακ ίσως γι αυτό με ταλαιπωρεί τόσο) Ωστόσο τώρα, 10 μέρες μετά το δόντι εξακολουθεί να πονάει πολύ (και το TMJ) και μάλιστα κατά τη διάρκεια της νύχτας. Ξυπνάω κάθε βράδυ 3 το πρωί και παίρνω παυσίπονο. Είναι φυσιολογικός τόσος πόνος μετά από τόσο καιρό; Τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1 ειδικός απάντησε

  • Χρειαζεται επανεξεταση , ακτινογραφικος ελεγχος , ειναι πολλες ημερες εντονος πονος, παντως εξαρταται και απο την κατασταση που ηταν το δοντι πριν την απονευρωση...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια