• Αποκόλληση αμφιβληστροειδούς
  • Υποβλήθηκε 23/04/2023

Καλησπέρα σας.Πριν μερικές μέρες έκανα γυμναστική και μετά από λίγη ώρα πήγα να κάνω μπανιο.Μεσα στο μπανιο έχασα την όραση μου από το ένα μάτι για ένα λεπτό Πηγα μετά από καμιά ώρα στον οφθαλμίατρο αλλά δεν είδε κάτι.Τι μπορεί να συμβαίνει;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα χρειαστείτε νευρολογικό έλεγχο και κατά πάσα πιθανότητα μαγνητική με σκιαγραφικό αν συμβαίνει συχνά.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • κάνετε μια νευρολογική εκτίμηση, ένα καρδιολογικό υπέρηχο, ένα οπτικό πεδίο, μετα από βυθοσκόπηση κι έλεγχο χρωματικής αντίληψης, γενικώς πάμε προς Μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου εαν δε βρούμε τίποτα άλλο

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • χρειαζεται μια καλη οφθαλολογικη και οντως και νευρολογικη εξεταση. διαφορετικα, ειναι δυσκολο να απαντηθει αυτο μονο απο το ιστορικο. μπορει να ειναι πολλα πραγματα.

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Το πιθανοτερο ειναι να οφειλεται σε εντονη ενασχοληση με βαρη στο γυμναστηριο,(σας απαντησα και στην αλλη σας ερωτηση,παρακαλω ελεγξτε.)

    Τριανταφυλλίδου Ανναμπέλλα

    Οφθαλμίατρος

    Άλιμος

  • Χρήζει περαιτέρω οφθαλμολογικό έλεγχο

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Αυτό που περιγράφετε ονομάζεται φαινόμενο Uhthoff, δηλαδή την επιδείνωση της όρασης ή/και άλλων νευρολογικών λειτουργιών σε θερμό περιβάλλον, όπως το μπάνιο ή ή γυμναστική. Αυτό γίνεται πολλές φορές σε απομυελινωτικές παθήσεις, που θέλουν διερεύνηση από νευρολόγο.
    Πάντα στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά