• Ωτίτιδα
  • Υποβλήθηκε 22/05/2023

Μετά από 3-4 ημέρες πόνο στο δεξιό αφτί, (πιθανή ωτίτιδα) που το πέρασα με παυσίπονα κατάλαβα ότι η ακοή μου ελαττώθηκε ((μόνο από το το πάσχον αφτί) και τώρα ψάχνω την δυνατότητα θεραπείας και επαναφοράς της ακοής μου. (Προς το παρόν δεν θέλω ούτε καν ν ακούσω για ακουστικά) Που απευθύνομαι ; Τι κάνω ;

8 ειδικοί απάντησαν

  • ΕΓΙΝΕ ΑΚΟΟΓΡΑΜΜΑ ? ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΙΦΝΙΔΙΑ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΑΚΟΗΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΑΜΕΣΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΤΕ ΜΕ ΩΡΛ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΚΟΗΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Θα πρεπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ωρλ για να μπει η σωστή διάγνωση και να δοθεί θεραπεία. Το πιο πιθανο ειναι να υπαρχει συλλογή υγρού πίσω απο το τύμπανο κατι το οποίο αντιμετωπίζεται (οποτε η ακοή σας θα επιστρέψει στο φυσιολογικό).

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Σύμφωνα με αυτά που περιγράφετε, το πιθανότερο είναι να πάσχετε από μια εκκριτική ωτίτιδα. Η εκκριτική ωτίτιδα αφορά σε συγκέντρωση υγρού στο αυτί, πίσω από το τύμπανο. Συχνά μπορεί να ακολουθεί ένα κοινό κρυολόγημα και λύνεται μόνη της. Έχει σημασία αν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα που θα καθιστούσαν άλλες διαγνώσεις πιθανότερες, όπως εκροή υγρού από το αυτί, βουητό, ίλιγγος κλπ. Τέλος, θα πρέπει να αποκλειστεί η πιθανότητα να πρόκειται για μια αιφνίδια βαρηκοΐα. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να γίνει μια διεξοδική κλινική εξέταση και ο κατάλληλος ακοολογικός έλεγχος προκειμένου να τεθεί μια οριστική διάγνωση.

    Χρυσοβιτσιώτης Γεώργιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα, πρέπει να απευθυνθείτε σε ΩΡΛ.

    Κεφαλίδου Ευθυμία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Άμεση επίσκεψη στον ωτορινολαρυγγολόγο σας!

    Dr. Μαλάτος Αντώνιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Παγκράτι

  • Χρειάζεται ΩΡΛ εξέταση, να γίνει τυμπανόγραμμα και ακοόγραμμα, να βρεθεί το πρόβλημα, το πιθανότερο εκκριτική ωτίτιδα, και η ανάλογη θεραπεία. Αντιβίωση και αποσυμφορητικό spray στην αρχή και σε μη ανταπόκριση κορτιζόνη.

    Αβούρης Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πειραιάς

  • Φυσικά πρέπει να απευθυνθήτε σε ΩΡΛ. Αυτός θα σας ενημερώση αν η ακοή σας μπορεί να γίνει όπως ήταν ή όχι.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Πρέπει να σας εξετάσει Ωτορινολαρυγγολόγος για να δει τί φταίει, να μετρήσει την ακοή και να σας συστήσει την κατάλληλη θεραπεία

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι