• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 14/01/2023

Καλησπέρα είμαι 26 ετών και θα ήθελα πολύ τις απόψεις σας. Έχω γενικά σταθερό κύκλο 28-32 μέρες Τελευταία περίοδος 25 Νοεμβρίου ακόμη και σήμερα δεν έχω αδιαθετησει έπειτα δηλαδή από 21 μέρες καθυστέρησης. Συμπτώματα έντονη πρήξιμο στην κοιλιακή χώρα πόνος αριστερά χαμηλά αναγουλες (όχι τόσο συχνές) θερμοκρασία σώματος μονίμως 37,3 . Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη σε γυναικολόγο και δόθηκε αγωγή duphaston για πέντε μέρες. Διάγνωση: Ύπαρξη υγρού στο δουγλασιο χώρο πιθανόν από ρήξη ωχρού σωματίου. Πέρασαν πέντε μέρες και τίποτα ακόμη.... Το πρήξιμο δεν υποχωρεί και ακόμη να αδιαθετησω. Θα ήταν καλό να πάρω και μια δεύτερη γνώμη; Αυτό το υγρό μόλις αδιαθετησω φεύγει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

18 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον δεν έχουν υποχωρήσει τα συμπτώματα, καλό είναι να γίνει κλινικός και υπερηχογραφικός επανέλεγχος.

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Λάρισα

  • ΤΟ ΥΓΡΟ ΕΙΝΑ Ι ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΕΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΔΕ ΩΟΡΗΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΗΔΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Τεστ κύησης κάνατε;

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα σας. Θα πρεπει να μιλησετε με το γυναικολογο σας να σας συστησει ειτε περαιτερω ληψη προγεστερονησ η αντισυλληπτικη αγωγη. Επισης φανταζομαι εχει αποκλειστει η πιθανοτητα εγκυμοσυνης.

    Ηλιοπούλου Αμαλία

    Ενδοκρινολόγος

    Κολωνάκι

  • Τεστ κυήσεως ή β χοριακή κάνατε ;

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας καλό θα ήταν να γίνει ξανά ένας υπέρηχος για να παρακολουθήσουμε το υγρό μέσα στην κοιλιά και να δούμε και το πάχος του ενδομητρίου αν αυξάνει ή όχι

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Αγαπητή Ελένη, θα πρέπει καταρχήν να γίνει μια εξέταση β χοριακης αίματος εφόσον είσαι σεξουαλικα ενεργή, προκειμένου να επιβεβαιωθεί αν πρόκειται για κύηση. Η θερμοκρασία αυτή είναι φυσιολογική στην φάση της αναμονής της περιόδου η της καθυστέρησης. Δεν είναι λοιπόν ανησυχητικό...το υγρό στο δουγλασειο μπορεί να είναι είτε από ρήξη ωχρου η από ωορρηξια, και αυτό είναι ένα εύρημα που δεν στοιχειοθετεί διάγνωση και δεν χρειάζεται να σε απασχολεί, Αν δεν 6παρχει κύηση και πάρα την λήψη του duphaston δεν έρθει περίοδος πρέπει να γίνουν εξετάσεις ορμονικού ελέγχου.

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • Εφόσον τα συμπτώματα εμμένουν πρέπει να γίνει γυναικολογική επαναξιολόγηση της διάγνωσης και της θεραπείας.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Η περίοδος θα ρθει 2 μέρες μετά το σταμάτημα του χαπιού το υγρό σταδιακά θα απορροφηθεί

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Αγαπητή φίλη.
    Δεν αναφέρεις το πάχος του ενδομητρίου που έχει να κάνει με την περίοδο.
    Η ύπαρξη υγρού στο δουγλάσσειο δεν δικαιολογεί την καθυστέρηση.
    Επίσης, έχεις κάνει τεστ κυήσεως;
    Να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη για να έχουμε διάγνωση.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλησπερα, θα μπορουσατε να παρετε μια δευτερη γθναικολογικη γνομη και νομιζω οτι καλο θα ηταν να κανετε και μια ενδοκρινολογικη επισκεψη. Νομιζω οτι εχετε κανει τεστ εγκυμοσυνη το οποιο βγηκε αρνητηκο...

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • 1. εχει αποκλειστει εγκυμοσυνη? καντε μια βητα χοριακη - αν ειναι αρνητικη, μην αγχωνεστε, θα ερθει !
    2. θα επαναλαμβανα το υπερηχο να δω σε τι κατασταση ειναι οι ωοθηκες και το ενδομητριο.
    3. με την εναρξη της περιοδου, καλη ιδεα ειναι να γινουν ορμονικες εξετασεις

    στη διαθεση σας

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα ,χρειάζεστε υπέρηχο και μια β χοριακή

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Κάντε και μία β χοριακή, για παν ενδεχόμενον!

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να περιμένετε λίγες μερες ακόμα. Κατά τα άλλα θα έπρεπε να συνταγογραφηθούν και ειδικές εξετάσεις αιματος

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αν και δεν φοβόμαστε κάτι κακό, καλό θα ήταν να πάρετε άλλη μία γνώμη από γυναικολόγο.

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, δεν φαίνεται να είναι κάτι ανησυχητικό, μια μικρή διαταραχή του κύκλου. Πιθανότατα θα υποχωρήσει μόνο του.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα, σε ότι αφορά το υγρό, είναι απόλυτα φυσιολογικό μετά την ωορρηξία. Σιγά σιγά απορροφάται. Αν έχετε λάβει αγωγή με προγεστερόνη για πέντε μέρες, το πιο πιθανό είναι να αδιαθετήσετε 2-3 μέρες μετά τη διακοπή της. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, μια διαταραχή στον κύκλο μιας γυναίκας είναι απόλυτο φυσιολογικό αρκεί να μην επαναλαμβάνεται καθώς υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορούν να την προκαλεσουν.
    Λογικά κάποια στιγμή στον κύκλο σας καταλάβατε πόνο χαμηλά στην κοιλιακή χώρα, οπότε η περίοδος αναμένεται 14 ημέρες μετά από αυτόν τον πόνο. Τέλος ελπίζω να έχει αποκλειστεί το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης, και αν δείτε να καθυστερεί κι αλλο θα πρέπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα