• Menstrual Disorders
  • Submitted on 14/01/2023

Καλησπέρα είμαι 26 ετών και θα ήθελα πολύ τις απόψεις σας. Έχω γενικά σταθερό κύκλο 28-32 μέρες Τελευταία περίοδος 25 Νοεμβρίου ακόμη και σήμερα δεν έχω αδιαθετησει έπειτα δηλαδή από 21 μέρες καθυστέρησης. Συμπτώματα έντονη πρήξιμο στην κοιλιακή χώρα πόνος αριστερά χαμηλά αναγουλες (όχι τόσο συχνές) θερμοκρασία σώματος μονίμως 37,3 . Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη σε γυναικολόγο και δόθηκε αγωγή duphaston για πέντε μέρες. Διάγνωση: Ύπαρξη υγρού στο δουγλασιο χώρο πιθανόν από ρήξη ωχρού σωματίου. Πέρασαν πέντε μέρες και τίποτα ακόμη.... Το πρήξιμο δεν υποχωρεί και ακόμη να αδιαθετησω. Θα ήταν καλό να πάρω και μια δεύτερη γνώμη; Αυτό το υγρό μόλις αδιαθετησω φεύγει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

18 specialists answered

  • Εφόσον δεν έχουν υποχωρήσει τα συμπτώματα, καλό είναι να γίνει κλινικός και υπερηχογραφικός επανέλεγχος.

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Gynecologist - Obstetrician

    Larissa

  • ΤΟ ΥΓΡΟ ΕΙΝΑ Ι ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΕΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΔΕ ΩΟΡΗΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΗΔΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Τεστ κύησης κάνατε;

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Καλησπερα σας. Θα πρεπει να μιλησετε με το γυναικολογο σας να σας συστησει ειτε περαιτερω ληψη προγεστερονησ η αντισυλληπτικη αγωγη. Επισης φανταζομαι εχει αποκλειστει η πιθανοτητα εγκυμοσυνης.

    Iliopoulou Amalia

    Endocrinologist

    Kolonaki

  • Τεστ κυήσεως ή β χοριακή κάνατε ;

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Καλησπέρα σας καλό θα ήταν να γίνει ξανά ένας υπέρηχος για να παρακολουθήσουμε το υγρό μέσα στην κοιλιά και να δούμε και το πάχος του ενδομητρίου αν αυξάνει ή όχι

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Αγαπητή Ελένη, θα πρέπει καταρχήν να γίνει μια εξέταση β χοριακης αίματος εφόσον είσαι σεξουαλικα ενεργή, προκειμένου να επιβεβαιωθεί αν πρόκειται για κύηση. Η θερμοκρασία αυτή είναι φυσιολογική στην φάση της αναμονής της περιόδου η της καθυστέρησης. Δεν είναι λοιπόν ανησυχητικό...το υγρό στο δουγλασειο μπορεί να είναι είτε από ρήξη ωχρου η από ωορρηξια, και αυτό είναι ένα εύρημα που δεν στοιχειοθετεί διάγνωση και δεν χρειάζεται να σε απασχολεί, Αν δεν 6παρχει κύηση και πάρα την λήψη του duphaston δεν έρθει περίοδος πρέπει να γίνουν εξετάσεις ορμονικού ελέγχου.

    Nikolaidou Marilia

    Gynecologist - Obstetrician

    Piraeus

  • Εφόσον τα συμπτώματα εμμένουν πρέπει να γίνει γυναικολογική επαναξιολόγηση της διάγνωσης και της θεραπείας.

    Anamaterou Hrysanthi

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Marousi

  • Η περίοδος θα ρθει 2 μέρες μετά το σταμάτημα του χαπιού το υγρό σταδιακά θα απορροφηθεί

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Αγαπητή φίλη.
    Δεν αναφέρεις το πάχος του ενδομητρίου που έχει να κάνει με την περίοδο.
    Η ύπαρξη υγρού στο δουγλάσσειο δεν δικαιολογεί την καθυστέρηση.
    Επίσης, έχεις κάνει τεστ κυήσεως;
    Να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη για να έχουμε διάγνωση.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Καλησπερα, θα μπορουσατε να παρετε μια δευτερη γθναικολογικη γνομη και νομιζω οτι καλο θα ηταν να κανετε και μια ενδοκρινολογικη επισκεψη. Νομιζω οτι εχετε κανει τεστ εγκυμοσυνη το οποιο βγηκε αρνητηκο...

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • 1. εχει αποκλειστει εγκυμοσυνη? καντε μια βητα χοριακη - αν ειναι αρνητικη, μην αγχωνεστε, θα ερθει !
    2. θα επαναλαμβανα το υπερηχο να δω σε τι κατασταση ειναι οι ωοθηκες και το ενδομητριο.
    3. με την εναρξη της περιοδου, καλη ιδεα ειναι να γινουν ορμονικες εξετασεις

    στη διαθεση σας

    Kohiadakis Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα ,χρειάζεστε υπέρηχο και μια β χοριακή

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Gynecologist - Obstetrician

    Patisia

  • Κάντε και μία β χοριακή, για παν ενδεχόμενον!

    Mpagiokos Vasileios

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Θα πρέπει να περιμένετε λίγες μερες ακόμα. Κατά τα άλλα θα έπρεπε να συνταγογραφηθούν και ειδικές εξετάσεις αιματος

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Αν και δεν φοβόμαστε κάτι κακό, καλό θα ήταν να πάρετε άλλη μία γνώμη από γυναικολόγο.

    Paparodis Rodis

    Endocrinologist

    Patras

  • Καλησπέρα σας, δεν φαίνεται να είναι κάτι ανησυχητικό, μια μικρή διαταραχή του κύκλου. Πιθανότατα θα υποχωρήσει μόνο του.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλησπέρα, σε ότι αφορά το υγρό, είναι απόλυτα φυσιολογικό μετά την ωορρηξία. Σιγά σιγά απορροφάται. Αν έχετε λάβει αγωγή με προγεστερόνη για πέντε μέρες, το πιο πιθανό είναι να αδιαθετήσετε 2-3 μέρες μετά τη διακοπή της. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, μια διαταραχή στον κύκλο μιας γυναίκας είναι απόλυτο φυσιολογικό αρκεί να μην επαναλαμβάνεται καθώς υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορούν να την προκαλεσουν.
    Λογικά κάποια στιγμή στον κύκλο σας καταλάβατε πόνο χαμηλά στην κοιλιακή χώρα, οπότε η περίοδος αναμένεται 14 ημέρες μετά από αυτόν τον πόνο. Τέλος ελπίζω να έχει αποκλειστεί το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης, και αν δείτε να καθυστερεί κι αλλο θα πρέπ
    ... Read more

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea