• Εμμηνόπαυση
  • Υποβλήθηκε 21/11/2022

Είμαι 51 ετών, σε περίπτωση ελεύθερο σεξ υπάρχει περίπτωση σύλληψης?

20 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχουν κάποιες πιθανότητες ΜΟΝΟ αν δεν είστε σε εμμηνόπαυση.

    Τζαβές Ιωάννης

    Ενδοκρινολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Εαν εχετε εμμηνοπαυση οχι.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Αν έχετε κύκλο με ωορρηξία υπάρχει. Αν όχι, δεν υπάρχει.

    Κουτσάκη Μαρία

    Ενδοκρινολόγος

    Καισαριανή

  • Εάν βλέπετε περίοδο δεν μπορεί να αποκλειστεί αλλά είναι εξαιρετικά απίθανο.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Φυσικά και υπάρχει , ειδικά όταν γίνει ερωτική επαφή στις γόνιμες ημέρες της γυναίκας και εφόσον έχει σταθερό κύκλο και ο σύντροφος έχει φυσιολογικό σπέρμα. Αν δεν έχετε μηνιαίο κύκλο 28 ημερών (και έχετε πχ 25 ή 34 ημερών), να ξέρετε ότι οι γόνιμες ημέρες (ωοθυλακιορρηξία) είναι περίπου 14 ημέρες πριν την επόμενη περίοδο. Έτσι:

    Κύκλος 25 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 11η ημέρα

    Κύκλος 26 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 12η ημέρα

    Κύκλος 27 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 13η ημέρα

    Κύκλος 28 ημερών: η ωοθυλακιορρηξία γίνεται την 14η ημέρα (μέσος όρος)

    Κύκλος 29 ημερών: η ωοθυλακιο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τριάντη Βασιλική

    Ενδοκρινολόγος- Διαβητολόγος - Ιατρός Μεταβολισμού

    Χαλάνδρι

  • Αν δεν έχουμε μπει στην εμμηνόπαυση για τουλάχιστον 1 έτος, υπάρχει πιθανότητα.

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Λόγω ηλικίας η πιθανότητα είναι πολύ μικρή όχι όμως ότι αποκλείεται καλό θα είναι να κάνουμε κάποιες ορμονικές εξετάσεις να δούμε ακριβώς πόσα είναι τα επίπεδα των ορμονών και να σας πω οι πιθανότητες που υπάρχουν

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Αν εχετε περιοδο και δεν ειστε σε μηνοπαυση, ναι, υπαρχει

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα, όσο υπάρχει εμμηνος ρύση, υπάρχουν πιθανότητες, πολύ μειωμένες βέβαια.

    Χουρσόγλου Σωτήριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Εάν βρίσκεστε σε εμμηνόπαυση είναι σχεδόν αδύνατον.
    *Εμμηνοπαυση: απουσία περιόδου για 1 χρόνο τουλάχιστον.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Η πιθανότητα εγκυμοσύνης όταν υπάρχουν ελεύθερες επαφές δεν έχει να κάνει με την ηλικία αλλά με το αν μια γυναίκα βρίσκεται σε εμμηνόπαυση ή όχι. Εμμηνόπαυση ορίζουμε την απουσία περιόδου για 12 συνεχόμενους μήνες. Εάν λοιπόν ανήκετε σε αυτήν τη κατηγορία τότε η πιθανότητα εγκυμοσύνης είναι πάρα πολύ μικρή αλλά όχι μηδενική αφού πολύ σπάνια βλέπουμε ότι κάποιες γυναίκες ακόμα και μετά τους 12 μήνες αμηνόρροιας (δηλαδή χωρίς περίοδο) μπορεί να κάνουν σποραδικά ωορρηξία και άρα να έχουν κ πάλι μια περίοδο. Εάν από την άλλη είστε κάποια χρόνια τώρα σε εμμηνόπαυση τότε αυτή η σπάνια πιθανότητα γίνεται ακόμα πιο σπάνια. Ελπίζω να βο... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, εάν έχετε κανονικό κύκλο και δεν βρίσκεστε στην εμμηνόπαυση ή περί εμμηνόπαυση , ναι υπάρχει. Φυσιολογικά βέβαια όσο μεγαλώνουμε μειώνεται η γονιμότητα, όποτε οι πιθανότητες είναι λίγες. Ευχαριστω πολυ

    Κουρκούτη Χρυσούλα

    Ενδοκρινολόγος

    Μαρκόπουλο

  • Καμία.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • αν η τελευταια περιοδος ηταν περισσοτερο απο 12 μηνες πριν, τοτε ειστε οκ

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Πολύ μικρή πιθανότητα αλλά όχι μηδενική

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Ναι, ειδικά αν έχετε ακόμα περίοδο. Ακόμα κι αν η πιθανότητα είναι ελάχιστη, δεν είναι μηδενική.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι αν δεν είστε ακόμα σε εμμηνόπαυση και έχετε ωορρηξίες. Για να διαπιστωθεί αυτό χρειάζεται ειδικός ορμονολογικός έλεγχος. Θα χρειαστεί να απευθυνθείτε σε Ενδοκρινολόγο.

    Κατσιβέλη Πηνελόπη

    Ενδοκρινολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Εξαιρετικά σπάνιο έως απίθανο για την ηλικία σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Εφόσον δεν εχέτε μπει σε εμμηνόπαυση θεωρητικά ναι , παρόλο που σε αυτήν την ηλικία οι κύκλοι μας ως επι τω πλείστον είναι ανωθυλακιορρηκτικοί δηλαδή « μη γόνιμοι»

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό