• HIV-AIDS
  • Υποβλήθηκε 29/11/2022

Καλησπέρα σας και συγνώμη που ενοχλώ, η κοπέλα μου ενώ περπατούσε στο δρόμο κρατώντας το κινητό της, την ακούμπησε ενα χέρι με αίμα, στα δάχτυλα της, σοκαριμένη όταν έφτασε στη δουλειά έβαλε αντισηπτικό και έπλυνε πολύ καλά τα χέρια της. Αγχώνεται αν κατά τη διάρκεια καταλαθος ακούμπησε το πρόσωπο της ή το κινητό και δεν το έπλυνε καλά και αν ακούμπησε κάποιο μέρος που μπορεί να εισχωρήσει ο ιός. Ειναι τόσο εύκολο με ένα άγγιγμα του δρόμου, αν ξαναπιασε κάποια στιγμή το κινητό που δεν ήταν καλά πλυμένο ή οτιδήποτε παραπλήσια δραστηριότητα (έκθεση σε μικρή ποσότητα) να προκαλέσει ζημιά με hiv;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Θεωρητικά θα μπορούσε να κολλήσει οτιδήποτε αν μολυσμένο αίμα ήρθε σε επαφή με κάποια πληγή που μπορεί να είχε στο σώμα της. Ωστόσο, η πιθανότητα να συνέβη κάτι τέτοιο μου φαίνεται απειροελάχιστη.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θεωρητικά θα μπορούσε εφ´ όσον το αίμα ήταν φρέσκο. Η επιβίωση του ιού στο περιβάλλον είναι λίγα μόνο λεπτά. Επίσης εξαρτάται απο πόσα σωματίδια του ιού κυκλοφορούν στο αίμα του οροθετικού ατόμου και κατ´ επέκταση μεταφέρθηκαν κατά την επαφή.
    Πρακτικά όμως είναι εξαιρετικα, εξαιρετικά, εξαιρετικά απίθανο. Στην αντίθετη περίπτωση όλα τα άτομα που ασχολούνται με ασθενείς θα είμασταν οροθετικοί.

    Κολοκυθόπουλος Δημοσθένης

    Αιματολόγος

    Ιλίσια

  • Είναι εντελώς απίθανο

    Σπύρος Γεώργιος

    Παθολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • όχι, δε μεταδίδονται ΤΟΣΟ εύκολα, μην ανησυχείτε

    Κατόγλου Αθηνά

    Παθολόγος

    Δροσιά

  • Είναι πολύ απίθανο να εισχωρήσει ο ιός με αυτόν το τρόπο δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

    Δεβεκούζου Δημήτρης

    Γενικός Γιατρός

    Παλαιό Φάληρο

  • Δεν υπάρχει πρόβλημα

    Πετρουλάκη Ελευθερία

    Παθολόγος

    Ιλίσια

  • ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΟΘΕΙ ΕΤΣΙ Ο ΙΟΣ

    Μιστυλής Παναγιώτης

    Παθολόγος

    Νέα Ιωνία

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΟΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΙΜΑ ΕΦΟΣΟΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕΡΜΑΤΙΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ

    Ζερβάκης Κωνσταντίνος

    Αιματολόγος

    Σέρρες

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΜΥΧΗ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΗΠΑΤΙΤΙΔΕΣ ΚΑΙ HIV ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΙΓΟΥΡΗ.

    Δοντσίδου Χρύσα

    Αιματολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλημέρα σας
    Να μην ανησυχεί καθόλου
    Δεν υπάρχει περίπτωση

    Νικολούσης Εμμανουήλ

    Ειδικος Αιματολόγος - Καθηγητής Αιματολογίας Ιατρικής Σχολής EUC

    Μαρούσι