• Αιμορροΐδες
  • Υποβλήθηκε 16/12/2022

Έχω εξωτερικες αιμορροΐδες. Παρόλο που έχω πάρει του κόσμου της κρέμες, τζελ ξυλοκαινης, σιρόπι και φάρμακο σκόνη για την δυσκοιλιοτητα,, Κατά την διάρκεια των κενώσεων κ μετα πεθαίνω στο πόνο. Κ η κοιλιά μου πονάει. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω???? Υπάρχει περίπτωση να φύγουν από μόνες τους ή να σκάσουν?

14 ειδικοί απάντησαν

  • Μήπως πάσχετε από ραγάδα πρωκτού και όχι από αιμορροϊδες? Θα προτιμούσα να τα πούμε απο κοντά, να σας εξετάσω και να συζητήσουμε επιλογές θεραπείας

    Πανέρης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Πατήσια

  • Η διάγνωση πρέπει να γίνει από ειδικό το ίδιο και η προτεινόμενη θεραπεία κατόπιν κλινικής εξέτασης ευχαρίστως να εξυπηρετήσω

    Χρηστάκης Χρήστος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Καλαμαριά

  • Προγραμματισμός χειρουργείου

    Γεωργόπουλος Νικόλαος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε χειρουργό

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Το πιο πυθανο ειναι να εχετε ραγαδα πρωκτου και πρεπει να εξετασθειτε απο χειρουργο.

    Ιούμπας Λέων

    Γενικός Χειρουργός

    Κολωνός

  • Καληςπερα , οι εξωτερικές ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ πονάνε συνήθως κατα την κένωση, αν έχετε πόνο και μετα την αφόδευση πιθανόν να έχετε καποια ΡΑΓΑΔΑ που να χρειάζεται καποια πιο εξειδίκευμενη θεραπεία.

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη

  • προφανώς έχεις και αιμορροΐδες...γιατί ο πόνος είναι από ραγάδα που έχεις κάνει...μπορώ να σε κάνω καλά αλλά πρέπει να σε δω!

    Πινιαλίδης Διονύσιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Τα συμπτώματα αυτά πολλές φορές αποδίδονται στις αιμορροΐδες, όμως θα πρέπει να διευκρινιστεί αν συνυπάρχει και άλλη νόσος όπως είναι η ραγαδα πρωκτου που συνδέεται με οξύ πόνο περίπου 20' μετά την κένωση..θα πρέπει να εξεταστείτε από γιατρό ( γενικό χειρουργό ή γαστρεντερολογο) για να βάλει τη σωστή διάγνωση και να σας κατευθύνει αναφορικά με τη θεραπεία. Στη διάθεσή σας. Με εκτίμηση, Ζωή Βρακοπουλου

    Βρακοπούλου - Βρεττάκου Ζωή

    Γενικός Χειρουργός

    Κόρινθος

  • Καλό θα ήταν να εξεταστείτε από χειρουργό, ώστε να διαπιστωθεί αν τα συμπτώματά σας οφείλονται σε αιμορροϊδοπάθεια ή ραγάδα πρωκτού.
    Η αιμορροϊδοπάθεια είνι μία χρόνια πάθηση, της οποίας η μοναδική θεραπεία είναι το χειρουργείο.

    Κελγιώργη Διονυσία

    Γενικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα. Εάν η αντιμετώπιση με διατροφή δεν έχει πετύχει τότε θα πρέπει να σκεφτούμε το ενδεχόμενο χειρουργείου. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να σας εξετάσει κάποιος χειρουργός.

    Παπαϊωάννου Χρήστος

    Γενικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας, δεν θα φύγουν από μόνες τους, απλά θα μαραζωσουν... μπορεί όμως και να αιμορραγησουν...
    Όπως και να χει, καλό θα ήταν να σας δω από κοντά για να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης.

    Καραΐσκος Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Βάρη

  • Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να επισκεφτείτε άμεσα Χειρουργό

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Κανονικά οι εξωτερικές αιμορροΐδες δεν πονάνε αν δεν υποστούν οξεία θρόμβωση. Μήπως παράλληλα πάσχετε και από ραγάδα πρωκτού; Η συμπτωματολογία που περιγράφετε είναι συμβατή με την πάθηση αυτή, και η δυσκοιλιότητα επίσης εμπλέκεται στην ανάπτυξή της. Καλό θα ήταν να σας εξετάσει ένας κατάλληλα εκπαιδευμένος γενικός χειρουργός, ώστε να μπορέσει να σας κατατοπίσει καταλλήλως.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Είναι ώρα να σταματήσετε να παίρνετε ότι σας δίνουν οι φαρμακοποιοί και να επισκεφτείτε έναν εξειδικευμένο χειρουργό πρωκτού. Μπορεί να συνυπάρχει ραγαδα ή και κάποια φλεγμονή. Για αυτό το λόγο πηγαίνουμε στον ιατρό

    Αρχοντοβασίλης Φώτης

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός