• Hemorrhoids
  • Submitted on 16/12/2022

Έχω εξωτερικες αιμορροΐδες. Παρόλο που έχω πάρει του κόσμου της κρέμες, τζελ ξυλοκαινης, σιρόπι και φάρμακο σκόνη για την δυσκοιλιοτητα,, Κατά την διάρκεια των κενώσεων κ μετα πεθαίνω στο πόνο. Κ η κοιλιά μου πονάει. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω???? Υπάρχει περίπτωση να φύγουν από μόνες τους ή να σκάσουν?

14 specialists answered

  • Μήπως πάσχετε από ραγάδα πρωκτού και όχι από αιμορροϊδες? Θα προτιμούσα να τα πούμε απο κοντά, να σας εξετάσω και να συζητήσουμε επιλογές θεραπείας

    Paneris Panteleimon

    General surgeon

    Patisia

  • Η διάγνωση πρέπει να γίνει από ειδικό το ίδιο και η προτεινόμενη θεραπεία κατόπιν κλινικής εξέτασης ευχαρίστως να εξυπηρετήσω

    Χρηστάκης Χρήστος (Deactivated account)

    General surgeon

    Kalamaria

  • Προγραμματισμός χειρουργείου

    Georgopoulos Nikolaos

    General surgeon

    Platia Mavili

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε χειρουργό

    Farmakis Dimitrios, MD

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Perea

  • Το πιο πυθανο ειναι να εχετε ραγαδα πρωκτου και πρεπει να εξετασθειτε απο χειρουργο.

    Ioumpas Leon

    General surgeon

    Kolonos

  • Καληςπερα , οι εξωτερικές ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ πονάνε συνήθως κατα την κένωση, αν έχετε πόνο και μετα την αφόδευση πιθανόν να έχετε καποια ΡΑΓΑΔΑ που να χρειάζεται καποια πιο εξειδίκευμενη θεραπεία.

    Protopapas Giannoulis

    General surgeon

    Gizi

  • προφανώς έχεις και αιμορροΐδες...γιατί ο πόνος είναι από ραγάδα που έχεις κάνει...μπορώ να σε κάνω καλά αλλά πρέπει να σε δω!

    Pinialidis Dionusios (Deactivated account)

    General surgeon

    Marousi

  • Τα συμπτώματα αυτά πολλές φορές αποδίδονται στις αιμορροΐδες, όμως θα πρέπει να διευκρινιστεί αν συνυπάρχει και άλλη νόσος όπως είναι η ραγαδα πρωκτου που συνδέεται με οξύ πόνο περίπου 20' μετά την κένωση..θα πρέπει να εξεταστείτε από γιατρό ( γενικό χειρουργό ή γαστρεντερολογο) για να βάλει τη σωστή διάγνωση και να σας κατευθύνει αναφορικά με τη θεραπεία. Στη διάθεσή σας. Με εκτίμηση, Ζωή Βρακοπουλου

    VRAKOPOULOU - VRETTAKOU ZOI

    General surgeon

    Korinthos

  • Καλό θα ήταν να εξεταστείτε από χειρουργό, ώστε να διαπιστωθεί αν τα συμπτώματά σας οφείλονται σε αιμορροϊδοπάθεια ή ραγάδα πρωκτού.
    Η αιμορροϊδοπάθεια είνι μία χρόνια πάθηση, της οποίας η μοναδική θεραπεία είναι το χειρουργείο.

    KELGIORGI DIONYSIA

    General surgeon

    Chalandri

  • Καλημέρα. Εάν η αντιμετώπιση με διατροφή δεν έχει πετύχει τότε θα πρέπει να σκεφτούμε το ενδεχόμενο χειρουργείου. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να σας εξετάσει κάποιος χειρουργός.

    Papaioannou Hristos

    General surgeon

    Peristeri

  • Καλημέρα σας, δεν θα φύγουν από μόνες τους, απλά θα μαραζωσουν... μπορεί όμως και να αιμορραγησουν...
    Όπως και να χει, καλό θα ήταν να σας δω από κοντά για να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης.

    Karaiskos Ioannis

    General surgeon

    Vari

  • Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να επισκεφτείτε άμεσα Χειρουργό

    Tsehpenakis Anastasios

    General surgeon

    Platia Mavili

  • Κανονικά οι εξωτερικές αιμορροΐδες δεν πονάνε αν δεν υποστούν οξεία θρόμβωση. Μήπως παράλληλα πάσχετε και από ραγάδα πρωκτού; Η συμπτωματολογία που περιγράφετε είναι συμβατή με την πάθηση αυτή, και η δυσκοιλιότητα επίσης εμπλέκεται στην ανάπτυξή της. Καλό θα ήταν να σας εξετάσει ένας κατάλληλα εκπαιδευμένος γενικός χειρουργός, ώστε να μπορέσει να σας κατατοπίσει καταλλήλως.

    Smparounis Spyridon

    General surgeon

    Cholargos

  • Είναι ώρα να σταματήσετε να παίρνετε ότι σας δίνουν οι φαρμακοποιοί και να επισκεφτείτε έναν εξειδικευμένο χειρουργό πρωκτού. Μπορεί να συνυπάρχει ραγαδα ή και κάποια φλεγμονή. Για αυτό το λόγο πηγαίνουμε στον ιατρό

    Arhontovasilis Fotis MD, PhD, cFISS

    General surgeon

    Cholargos