• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/05/2023

Η τιμή της προγεστερόνης α τρίμηνο βλέπω κυμαίνεται από 10 -45 ng/ml.επειδη από 36 είχε πέσει στο 18 ο γυναικολόγος μου έδωσε utrogestan και ενέσεις prolutex .πήγα την επόμενη μέρα αφού είχα πιει 3 utrogestan και είχα κάνει και 2 ενέσεις prolutex και η τιμή πήγε 206 ng/ml και έπαθα σοκ.ειναι αυτή η τιμή φυσιολογική για α τρίμηνο;η αύξηση είναι τεράστια και φοβάμαι μήπως υποκρύπτει κάποιο πρόβλημα ;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα είναι τα χάπια να τα παίρνετε για οχτώ μέρες και όχι μία μέρα όλα μαζί θα σας ενημερώσω γυναικολόγο σας σχετικώς

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Θα πρότεινα να μην ανησυχείς και να εμπιστευτείς τον γιατρό σου. Δεν χρειάζονται τόσο συχνές (καθόλου θα έλεγα) μετρήσεις προγεστερόνης.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • μειωστε τα χαπια

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα για το έμβρυο

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Σταματήστε να μετράτε την προγεστερόνη σας. Η τιμή που βλέπετε είναι λόγο της αγωγής που λαμβάνεται. Συνεχίστε με το utrogestan και σας εύχομαι να προχωρήσει η εγκυμοσύνη σας κάτι που θα πρέπει να βλέπετε σχεδόν κάθε εβδομάδα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα