• Κύστη κόκκυγος
  • Υποβλήθηκε 23/05/2023

Γειά σας! Θα ήθελα τη γνώμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Τον Φεβρουάριο εκανα αποστημα στη κυστη κοκκυγγα πηρα αντιβιωση ή όποια δν βοηθησε ιδιαίτερα κ πηγα στο νοσοκομειο κ εκανα διανοιξη κ παραχετευση. Η τομή ήταν γύρω στα 4 εκ αλλα οχι βαθειά από ότι μου είπε ο γιατρός. Το θέμα μου είναι πως μετά από τόσο καιρό δν εχει κλείσει η τομή τελειως έχει μείνει μια μικρή Τράπουλα που ανά διαστήματα βγάζει υγρό. Να σας πω πως μέσα στο καλοκαίρι μόλις μου το επιτρέψει η δουλειά μου θα κανονίσω να κανω αφαίρεση χειρουργικά απλα με αγχωνει το γιατί δεν έχει κλείσει τελειως ακόμα και αν είναι κακό αυτό. Ευχαριστώ!

12 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται χειρουργείο

    Αγγελόπουλος Αργύρης

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Το πιθανότερο είναι οτι η κύστη κόκκυγα μετέπεσε από την οξεία φάση του αποστήματος στη χρόνια του συριγγίου από το οποίο βγαίνει υγρό. Είμαστε στη διάθεσή σας να σας ενημερώσουμε για τις θεραπευτικές επιλογές που υπάρχουν και να επιλέξουμε την καλύτερη για το πρόβλημά σας

    Πανέρης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Πατήσια

  • Συμβαίνει συχνά να μη σας ανησυχεί την

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Ειναι καλο που βγαζει γιατι κατα καποιο τροπο δεν ξαναδημιουργειται αποστηματικη κοιλοτητα εκ νεου(υποτροπη)

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα! Την στιγμή που δεν έχει γίνει η τελική χειρουργική θεραπεία της κύστης Κόκκυγος είναι όντως πιθανό η πληγή να μην κλείνει ή να υποτροπιάσει το απόστημα.

    Δρ. Κόκκαλης Μάριος - Κωνσταντίνος

    Γενικός Χειρουργός

    Λάρισα

  • Η καλύτερη μέθοδος είναι η silac

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Ειναι το σύνηθες συρίγγιο της ΚΚ δεν εμπνέει ανησυχία Αλλά χρειαζεται επέμβαση με laser ή εκτομη

    Σεβρισαριανός Νικόλαος

    Γενικός Χειρουργός - Πρωκτολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η διάνοιξη και παροχετευση δεν έλυσε οριστικά το προβλημα. Τώρα υπάρχει συριγγωδης πορος που επικοινωνεί με την κυστη. Θα κάνετε υπομονή μέχρι να χειρουργηθειτε. Πάντως καλυτερα να υπάρχει το Συρίγγιο παρα να προκληθεί νέο αποστημα

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καληςπερα ειναι λογικό να μένει μια μικρη τρυπουλα για να βγάζει υγρά . Επειδή μέσα η κύστη παράγει υγρά κρατάει τη τρυπουλα ανοιχτή και ετσι αποφεύγεται να ξανακάνει ΑΠΟΣΤΗΜΑ . Πλέον η αφαιρεση τηα κύστης ΚΟΚΚΥΓΑς μπορει να γινει με κάμερα και λειζερ με αποτέλεσμα να επιστρέφεται άμεσα στην εργασία σας με τα ίδια αποτελέσματα με το ανοιχτό χειρουργειο ! Οτι χρειαστείτε ειμαι στη διάθεση σας

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη

  • Αυτή η τρυπούλα που αναφέρετε, είναι το έξω στόμιο του «τριχοφωλεακού συριγγίου» και δεν πρόκειται να κλείσει και δεν θέλουμε να κλείσει (αν κλείσει, θα ξαναδημιουργηθεί απόστημα). Οπότε μέχρι να αποφασίσετε να χειρουργηθείτε, που είναι και ο μοναδικός τρόπος να θεραπευτεί η κύστη κόκκυγα, το συρίγγιο και θα παραμείνει ανοιχτό.

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν είναι κακό όπως το εννοείτε, είναι η τυπική εικόνα μιας χρόνιας κύστης κόκκυγα με συρίγγιο (αυτό είναι "η τρυπούλα" που έχετε), δηλαδή επικοινωνία της κύστης με το δέρμα. Όσο είναι ανοιχτή δεν θα ξαναπάθετε απόστημα. Όμως είναι και ενδεικτικό του ότι πρέπει να προχωρήσετε σε θεραπεία της πάθησης, δηλαδή σε χειρουργική επέμβαση,η οπολια στις μέρες μας πραγματοποιείται με laser

    Κελγιώργη Διονυσία

    Γενικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Χωρίς την επέμβαση δεν θα κλείσει η τρυπούλα-συρίγγιο της κύστης κόκκυγος

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι