• Χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια
  • Υποβλήθηκε 23/01/2023

Εχω ΧΑΠ και καθε φορα με ενα απλο κρυολογημα κυριολεκτικε υποφερω για μηνα και πανω

5 ειδικοί απάντησαν

  • Πρεπει να παρετε ειδικη θεραπεια στις παροξυνσεις

    Κωταντούλα Γεωργία

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Η ΧΑΠ είναι , μία νόσος του πνεύμονα και χρειάζεται παρακολούθηση από έναν ειδικό πνευμονολόγο. Ο πνευμονολόγος μπορεί να βοηθήσει στην σωστή αγωγή του ασθενούς και την έγκαιρη και σωστή αντιμετώπιση των λοιμώξεων- κρυολόγημα, του αναπνευστικού. Για έναν ασθενή με ΧΑΠ, ένα κρυολόγημα είναι πάντα μια σοβαρή κατάσταση Και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.
    Χρειάζεται να επαναπροσδιοριστεί η αγωγή του μετά από ένα κρυολόγημα, πάντα. Με την έγκαιρη και κατάλληλη προσέγγιση από πνευμονολόγο, ελαττώνεται ο χρόνος αποκατάστασης της λειτουργίας των πνευμόνων και η συμπτωματολογία ενός ασθενούς.
    Με εκτίμηση, Αθανάσιος Κυριακάκης,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακάκης Αθανάσιος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • να ρυμισεται τη ΧΑΠ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΑΓΩΓΗ ΑΝ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ

    Βασσάλος Δημήτριος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Χολαργός

  • Καλό θα ήταν να συζητήσετε με το γιατρό σας τρόπους προστασίας από τις λοιμώξεις. Πιθανά θα χρειαστείτε και τροποποίηση στη συστηματική αγωγή με τα εισπνεόμενα για να πετύχετε την βέλτιστη αναπνευστική λειτουργία.

    Φρανσές Ιωσήφ

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Γαλάτσι

  • Ο πνευμονολόγος είναι ο ιατρος που θα σας κατευθύνει σε περίπτωση παρόξυνσης χαπ αλλά κ εκείνος που θα σας δώσει την κατάλληλη θεραπεία ώστε μα μειώσετε τον κίνδυνο παροξυνσεων

    Κουτσοκέρα Αλεξάνδρα

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Βριλήσσια