• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 23/03/2023

Πήρα στατίνη (pitvastatin 2 mg) και γέμισα με εξανθήματα στο κεφάλι.Πήρα ροβουστατίνη 5 mg και σε λίγες μέρες μειώθηκε πάρα πολύ η λίμπιντο.Οι υπόλοιπες στατίνες έχουν πιθανότητα 2% να δημιουργήσουν σάκχαρο.Έχω 5 % μείωση στις καρωτίδες.Ηλικία 55 ετών.Αποφάσισα να μην ξαναπάρω στατίνες και με διατροφή η LDL από 210-220 την πήγα 150-160 mg και η HDL είναι 50-55.Δεν έχω πίεση, σάκχαρο και έχω σταματήσει να καπνίζω εδώ και 10 χρόνια.Τρέχω 2-3 φορές την εβδομάδα από 2,5-3 χιλ κάθε φορά.Τελικά να πάρω ή να μην πάρω στατίνες ; Οι γιατροί θέλουν οπωσδήποτε η LDL να κατεβαίνει όσο πιο χαμηλά γίνεται .Δεν έχει αποδειχθεί όμως ότι η υψηλή LDL ευθύνεται για τα καρδιακά και τα εγκαφαλικά επεισόδια.Οι στατίνες ενοχοποιούνται σε κάποιο ποσοστό και σε κάποιο ποσοστό πληθυσμού , μειώνουν την λίμπιντο. Σωστά τα λέω ; Πρέπει να δοκιμάσω όλες τις στατίνες για να δω ποια δεν μου δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα ;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Θεωρώ ότι καλό είναι να δείτε πως θα πάει άνευ αγωγής, με προσοχή στην διατροφή και άσκηση και κατόπιν επαναλήψεως αιματολογικου ελέγχου εντός 6 μηνου συνεννόηση με τον καρδιολόγο σας.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε μέχρι και 3 διαφορετικές στατίνες. Η LDL πρέπει να είναι το πολύ 115. Αν δε βρεθεί στατίνη, υπάρχουν άλλα φάρμακα, κάποια από τα οποία είναι ενέσιμα και άλλα αναμένεται να κυκλοφορήσουν.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Ειναι ξεκαθαρο πως οι στατινες ειναι ασφαλη και αποτελεσματικα φαρμακα. Η χοληστερινη σας ειναι υψηλη. Και εννοειται πως η υψηλη LDL ευθυνεται για αγγειακα συμβαντα. Υπαρχουν παντως επιλογες

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Δεν είναι αλήθεια ότι η η υψηλή ldl δεν προκαλεί ενδυναμει καρδιολογικά ή εγκεφαλικά. Όταν υπάρχουν παρενέργειες θα πρέπει να δοκιμάσει ο γιατρός ποιες είναι οι υπόλοιπες εναλλακτικές θεραπείες που υπάρχουν!!!

    Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος

    Γενικός Γιατρός