• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 20/08/2023

Καλησπερα ειμαι 39 χρονων απο τα 20 κ μετα καπου εκει 25 παντα με θυμαμαι ειχα χοληστερινη κληρονομικο εχου κ οι γονεις μου ,δεν πηρα χαπι ποτε πριν 2 χρονια απο 280 που την ειχα αλλα της καρδιας καλη lbl την κατεβασα μονη μου με διατροφη περπατημα κ ιχθυελαια στα 220 μετα ομως αφου την κατεβασα καπως ,αφαιθηκα κ στο φαγητο παραπανω, την ανεβασα ξανα στα 260 εκανα παλι επερνα μετα ξανα ιχθυελαια μηπως την ξαναρηξω χωρις διατροφη ομωε κ τιποτα μου αναιβηκε ξσνα στο 275 ,εκανα εξετασεις καρδιολογικες ολα οκ δεν καπνιζω το εκοψα εδω κ ενα χρονο αλλα τωρα που ειχα 275 περνω το χαπι το lipitol εδω και 20 μερες,, λεω να το κοψω το χαπι κ μετα απο 2 βδομαδες να κανω εξετασεις αιματος αλλα ταυυοχρονα γυμναζομαι να δω αν εχει πεσει με το χαπι που το πηρα 20 μερες κ αφου κανω κ γυμναστικη τωρα να κατσω 2 βδομαδες με γυμναστικη μονο κ διστροφη να δω αν επαισε αν οχι θα συνεχισω το χαπι εφορου ζωης το θεμα μου ειναι αν θελω να μεινω εγκυος που θελω τι κανω μετα?το κοβω? Κατα της διαρκειας της εγκυμοσυνης υο χαπι?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν δίδεται ΥΠΟΛΙΠΙΔΑΙΜΙΚΗ ΑΓΩΓΉ σε εγκυους

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Οποιαδήποτε μεταβολή στη διατροφή ή στη θεραπευτική αγωγή εμφανίζει αποτελέσματα μετά από 3 μήνες. Εφόσον υπάρχει κληρονομικότητα η θεραπεία είναι ισόβια.

    Σταμέλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Είμαι της άποψης ότι τελικά θα χρειαστείς το χάπι.Νομιζω ότι το χάπι για την χοληστερίνη μπορείς να το παίρνεις και έγκυος αλλά έτσι και αλλιώς θα το συζητήσεις με τον γιατρό σου

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Το lipitor ρίχνει την χοληστερινη για όσο καιρό το λαμβάνεις κ ίσως για λίγες ημέρες ακόμα. Αν διακόψεις το χάπι για 2 εβδομάδες δεν θα δεις το αποτέλεσμα της θεραπείας. Στην εγκυμοσύνη θα διακόψεις το χάπι και θα το ξαναρχίσεις μετά

    Δεληγεώργης Αλέξανδρος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Το χάπι πρέπει να το παίρνετε έφ όρου ζωής. Αν θέλετε να μείνετε έγκυος πρέπει να το διακόψετε

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος