• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 21/07/2023

γεια σας,59ετων 1.87m 86kg καθημερινό περπάτημα 30λεπτά, με χοληστερίνη 192 τριγλυκερίδια 115 hdl 49 ldl 121 πίεση 120-125 καρδιογραφημα RBBA,με υποθυρεοιδιδμό κ ληψη Τ4 150mg,επηρεασμένος από φίλο έκανα αξονική στεφανιογραφία.κ έδειξε μικρή στένωση αγγείου,ανήκω στην κατάταξη CAD 1...(εύρος CAD από 0-5) ο καρδιολόγος μου συστήνει να πάρω στατίνη κ σαλοσπιρ πρόληψη...τι να κάνω???

4 ειδικοί απάντησαν

  • Ακολουθήστε τη γνώμη του θεράποντα ιατρου

    Σταμέλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Σύμφωνα με τις κατευθυντήριες οδηγίες είστε μετρίου καρδιαγγειακού κινδύνου.
    Ο θεράπων ιατρός σας προτείνει την ανωτέρω αγωγή ώστε να περιορίσει την εξέλιξη της αθηρωματικής νόσου.

    Χαιρετάκη Ελένη - Premedicare

    Καρδιολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • ΣΤΑΤΙΝΗ ΚΑΙ ΣΑΛΟΣΠΙΡΗ ΕΚ ΤΩΝ ΟΥ ΑΝΕΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΣΑΣ. ΠΡΟΛΑΜΒΆΝΟΥΝ ΑΜΦΌΤΕΡΑ ΤΗΝ ΕΞΈΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΘΗΡΩΜΑΤΙΚΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΣΤΑ ΑΓΓΕΙΑ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Να τον ακούσετε

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Καρδιολόγος

    Γλυκά Νερά