• Χολή
  • Υποβλήθηκε 18/01/2024

Σχετικά με τον πατερα μου που απο μανιταρια που επιβιωσε και εχει επηρρεαστει η ηπατικη του βιοχημεια, Ο πατέρας μου έχει στιγμα, εχει κανει επεμβαση καταρρακτη και στο παρελθον ειχε περασει μικροεπεισοδεια εγκεφαλικου, επίσης συνηθως το χειμωνα κανει παιρνει καποια εισπνεωμενα .παιρνει γαστροπροστασια και αντιπηκτική αγωγή, κανουμε αλιπη διατροφή , ειναι δραστηριος ,δλδ περπατα περιπου 40 λεπτα τη μερα, οδηγει μηχανακι ,κανει ψωνια, Μου ανεφεραν πρόσφατα πως εχει 2 δεικτες της ιπαττιδας α θετικους ο ενας μεγαλοκυταροιος και ο αλλος εpstein-bar....ένας ιατρος που μιλησα μαζι του μου ειπε πως η ιπατιτιδα αυτη πιθανως υπηρχε και δεν εγινε απο τα κ μανιταρια... και οτι πιθανως οι δεικτες να μην πέσουν άλλο λόγω της ιπαττιτιδας αυτης...δεν εχει κανει υπέρηχο.Του έκαναν μια εξεταση mrcp που δεν δειχνει καποια αποφραξη στα σωληνακια, δειχνει ομως αποστρογγυλοποιηση χοληδοχου κυστης με παρουσια ιζήματος...Στις τελευταιες εξετασεις SGPT 83.3 (διπλασιαστηκε ) SGOTεντος φυσιολογικων.γ-GT 268 (επεσε ) αλκαλικη φωσφαταση 223(ανεβηκε ) INR 141 (ανέβηκε )...αναφεραν καποιοι να αποφευγουμε ηπατοτοξικα φάρμακα και αυτα δεν γνωρίζω ποια; είναι...θα πρεπει εφορου ζωης αυτα να τα απογευγει ο μπαμπας μου ακομα και αν επανελθει το συκωτι πλήρως? εφόσον οι περισσοτερες αποψεις ειναι επαναφορα συκωτιου 1α ...συνεχιζουμε την διαθτα χολοκυστοπαθειας μεχρι να αφαιρεθει η χολή?ειναι η mrcp εξεταση που μας βεβαιωνει οτι η χολή πρεπει να αφαιρεθεί?ρωτω γιατι ακουσα οτι θα πρεπeι να γινει και υπέρηχος...επισης μου ανεφεραν να δουμε μεσω αιματος και την χολεριθρυνη του...Είναι κιτρινος στο πρόσωπο του...δραστηριος αλλα κουράζεται πιο ευκολα. είχε συμπτωματα πιθανως απο την χολη του το καλοκαιρι προ μανιταριων γιατι πονουσε εντονα στο δεξι υπογαστριο και σε τηγανητα οταν ετρωγε καποιες φορες τον επιανε σαν εμετος...οταν μας ανεφεραν στην πορεια οτι ιη χολη καλο ειναι να βγει, συνδεσα τα συμπτωματα αυτα που ειχε με το θεμα της χολής..τωρα ανα διαστηματα εχει πονακια δεξιά αλλά ήπια

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας επειδή κάποιος σας πέταξε στη θάλασσα πρέπει να βάλετε τα πράγματα σε σειρά. Έναν γαστρεντερολόγο ηπατολογο, Υπερηχογράφημα άνω κοιλίας και MRI άνω κοιλίας οπισθοπεριτοναιου καιMRCP και οι δύο είναι απεικονιστικές εξετάσεις χωρίς ακτινοβολία . Αναλόγως Λαπαροσκοπική Χολοκυστεκτομή εν ψυχρώ προγραμματισμένα.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Ο πατέρας σας είναι σύνθετος ασθενής.
    Να εμπιστευθείτε έναν γιατρό (όποιον επιλέξετε) και ό,τι σας πει.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι