• Χολή
  • Υποβλήθηκε 13/01/2024

O Πατέρας μου πριν 1.5 μήνα έπαθε δηλητηρίαση απο μανιταρια |(αμανιτα φαλλοειδή) επέζησε, γλιτωσε την μεταμόσχευση ήπατος...διαταραχθηκε η ηπατική βιοχημεία, κανουμε συχνα αιματολογικές, αλλά παράλληλα του ανεφεραν πως έχει ιζημα στη χοληδόχο κυστη και κάποια στιγμή να κάνει αφαίρεση. 1) περιμενουμε να επανελθουν πλήρως οι ηπατικοί δείκτες και σε πόσο διάστημα? 2 πρέπει πρωτα να επανελθει το ηπάρ και η βιοχημεια και έπειτα να προβεί σε αφαιρεση χολής?το αναφέρω γιατι μας ειπαν οι γιατροι προσοχη σε φαρμακα κτλ... 3) αν κάνει αφαιρεση χολής χωρίς να έχει επανελθει το ηπαρ τι συνεπάγεται αυτό? αν χρειαστει αγωγή αλλα δεν μπορεί να την πάρει λόγο ήπατος τι γίνεται?σας ευχαριστώ πολύ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Πρώτα πρέπει να επανέλθει το συκώτι και να βελτιωθεί η γενική του κατάσταση. Αυτό ισως πάρει συνολικά 3 μήνες , θα πρεπει να αποφευγει καθε ηπατοτοξικό φάρμακο και θα πρεπει να το αναφέρετε καθε φορά στον γιατρό. Το ίζημα της χοληδόχου κυστεως κοινώς χολική λασπη μπορεί να κάνει προβλήματα αλλά η επέμβαση πρεπει να γίνει εφόσον ο πατέρας σας ειναι σε καλη γενική κατάσταση για να μην επιβαρυνθει επιπλέον ο οργανισμός του. Η καθε αγωγή πρεπει να επιλέγεται ετσι ώστε να μήν δημιουργήσει ερεθισμό στο συκώτι.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Να περιμένει να επανέλθει το συκώτι.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Δεν υπάρχει κανόνας για το πότε θα επανέλθει πλήρως το ήπαρ, εξαρτάται από την έκταση της βλάβης , την ηλικία του πατέρα σας, τα συνοδά του προβλήματα. Επίσης δεν βιαζόμαστε να αφαιρέσουμε την χοληδόχο κύστη η οποία συμμετέχει συχνά σε οξεία ηπατική βλάβη, όταν επανέλθει πλήρως το ήπαρ τότε θα γίνει επανεκτίμηση της χοληδόχου κύστης, δεν είναι απαραίτητη η αφαίρεση σε ίζημα. Τα φάρμακα τα προσέχουμε λόγω της οξείας ηπατικής βλάβης, δεν είναι όλα τα φάρμακα ηπατοτοξικά

    Ράπτη Ειρήνη

    Ηπατολόγος

    Κυψέλη

  • Δίαιτα από λιπαρά τηγανητά και αυγό. Να γίνουν οι εξετάσεις φυσιολογικές ή στα ανώτερα φυσιολογικά.
    Αν ενδιάμεσα υπάρξει κωλικος επίσπευση της λαπαροσκοπικής Χολοκυστεκτομής

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Ο ηπατολογος θα κρίνει πότε μπορεί να χειρουργηθεί.Και ξέρει ποια φάρμακα να του δώσει μέχρι τότε

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι