• Χολή
  • Υποβλήθηκε 11/01/2024

καλησπέρα. Τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα κατά πάσα πιθανότητα έχω επίθεση οξειας παγκρεατιτιδας πάλι Το λέω αυτό γιατί είχα αλλά 2 επεισόδια οξειας παγκρεατιτιδας ένα στις αρχές Δεκεμβρίου και ένα στα τέλη και τα συμπτώματα που έχω τώρα είναι τα ίδια. η διάγνωση έγινε κατόπιν εξέτασης αιματος επί πόνου. η αμυλαση όρου και πυρών ήταν πολύ αυξημενη. δεν μπορώ να βρω όμως τι προκαλει τη παγκρεατιτιδα. έκανα υπέρηχο άνω κοιλιας, αξονικη και μαγνητικη με mrcp. δεν είδαμε τίποτα. ούτε πέτρες ούτε τίποτα. έχω απελπιστει και πονάω αρκετά. Τι μπορεί να φταίει? ένας μου είπε ότι μπορεί να σφηνωνει πέτρα μικρή και να φεύγει μετά από λίγο. εντωμεταξύ προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου τον τελευταίο μήνα. ελάχιστα λιπαρά και μικρά και συχνά γεύματα. και παρολη την προσοχή μου τώρα παίζει να έχω οξεια παγκρεατιτιδα παλι

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Ποιά είναι η ηλικία σας. Εφόσον ειστε σε μικρή ηλικία και αφού αποκλειστεί κσθε ενδεχόμενο μικρού λίθου και αλλα αίτια οπως φαρμακευτικα σκευάσματα η ουσίες τότε ο γαστρεντερολόγος θα πρεπει βασει της ανατομίας του παγκρεατικού πόρου να αποκλείσει την πιθανότητα του παγκρέατος divisum .

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Δυσκολη περίπτωση, δύσκολη απόφαση.Αν σε ασθενή μου δεν είχα βρει αιτία παγκρεατίτιδα με όλες αυτές τις εξετάσεις θα πρότεινα λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή.Διοτι μικροι λίθοι (πέτρες) μπορεί να μην φαίνονται και να προκαλούν παγκρεατίτιδα

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Πέρα από τη χολολιθίαση που μπορεί να κάνει παγκρεατίτιδα άλλες αιτίες είναι το αλκοόλ, τα αυξημένα τριγλυκερίδια στο αίμα και διάφοροι ιοί όπως ο EPSTEIN, COXSACIE, φαρμακα

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία