• Χολή
  • Υποβλήθηκε 07/03/2024

Καλησπέρα σας! Υποβλήθηκα σε χολοκυστεκτομή με ανοιχτό χειρουργείο πριν από 1 μήνα, λόγω βαριάς χολοκυστίτιδας σε δημόσιο νοσοκομείο. Ξεκίνησε να γίνει η επέμβαση λαπαροσκοπικά αλλά λόγω μεγάλης φλεγμονής πραγματοποιήθηκε τελικά ανοιχτό χειρουργείο. Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάποιες παρατηρήσεις που έχω: 1) Στο σημείο που έγινε η ανοιχτή τομή, από την κάτω μεριά(ανάμεσα στον ομφαλό και την τομή στο δεξιό μέρος), μια περιοχή διαμέτρου 5 εκατ. όταν κάνω ψηλάφηση με το δάχτυλο του χεριού μου ή όταν ξύνομαι έχω την αίσθηση ότι είναι κάπως μουδιασμένο επιφανειακά δλδ δεν αισθάνομαι το ξύσιμο. Ενώ όταν το κάνω αντίστοιχα σε οποιοδήποτε άλλο μέρος της κοιλίας το αισθάνομαι φυσιολογικά. Είναι λόγω της ανοιχτής τομής αυτό το φαινόμενο; Θα επανέλθει με την πάροδο του χρόνου; 2) Ακολουθάω ευλαβικά το διαιτολόγιο που μου συστήσανε οι γιατροί. Κάποιες φορές και όχι πάντα, κυρίως μετά το μεσημεριανό φαγητό, νοιώθω κάποια τσιμπηματάκια λίγο πιο κάτω από τη λαπαροσκοπική οπή που βρίσκεται το στέρνο. Δεν είναι συνεχόμενα και δεν διαρκούν πολύ ώρα (κανά 15 λεπτο περίπου). Έχουν κάποια σχέση οι συσπάσεις του στομάχου με τη συγκεκριμένη οπή; 3) Οσον αφορά το έντερο κάποιες φορές νοιώθω στιγμιαίες μικροενοχλήσεις και δεξιά και αριστερά της κοιλιάς. Αυτό το παρατηρώ όταν καταναλώνω κυρίως κρέας(άπαχο) και γάλα φρέσκο. Επίσης οι κενώσεις μου είναι φυσιολογικές και δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα στο στομάχι( Το μόνο που νοιώθω είναι ότι μου έχει ελαττωθεί κάπως η όρεξη). Θα εκτιμούσα την απάντηση σας! Ευχαριστώ!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Το μούδιασμα είναι από την τομή και θα περιοριστεί με τον καιρό (μπορεί να παραμείνει σε έναν βαθμό). Με τα τσιμπηματάκια μην ασχολείστε. Όσο για τα εντερικά ενοχλήματα κατ'αρχήν κόψτε το γάλα. Μετά από χολοκυστεκτομή αλλάζει η λειτουργία του πεπτικού και θα πρέπει να δώσετε χρόνο στο σύστημα να προσαρμοστεί, αν και μπορεί να χρειαστεί να κάνετε και κάποιες μόνιμες αλλαγές.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Ειναι αναμενοενο το μουδιασμα που μπορει να μεινειγια παντα.Οσον αφορα ολα τα μικροενοχληματα που νιωθετε ειναι φυσιολογικα ενω δεν εχει σχεση η οπη με τα ενοχληματα στο στομαχι

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός