• Χολή
  • Υποβλήθηκε 18/02/2024

Καλησπέρα σας, Η ερώτηση μου απασχολεί την μητέρα μου επειδή φοβάμαι. Έκανε αφαίρεση πέτρας με λέιζερ. 4 μέρες μετά ανέβασε πυρετό. Έχει ακόμα το στενό, πιγκτειλ και περνάει αντιβίωση αλλά ανέβασε πυρετό την τεταρτη μέρα από το χειρουργείο. Έφτασε έως 37.8. Έχει ρίγη και είναι χλωμό. Τρώει αλλά δεν έχει πολύ όρεξη. Ανησυχώ μήπως δεν την πιάνουν τα αντιβίωτικα; έχεις προηγούμενο αφαίρεσης ακόμα μιας πέτρας και πυελονεφριτιδας 2 χρονια πριν. Αυτή είναι η 2η τοποθέτηση στεντ και χειρουργείο. Μήπως είναι μόλυνση από το στεντ σαν ξένο σώμα; Την προηγούμενη μέρα την πονούσε πολύ και το στομάχι αλλά ο πόνος πέρασε και μετά ήρθε ο πυρετός. Δεν ξέρω αν αυτό έχει καμία σχέση απλά το αναφέρω. Σας ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΤΟ ΣΤΕΝΤ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΜΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΠΥΡΕΤΟ.

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Παντα υπαρχει το ενδεχομενο πυρετου με ριγος ακομη και με στεντ-απο εκει και μετα αν δεν υποχωρει ο πυρετος καλα ειναι να μιλησετε με τον θεραποντα ουρολογο για αλλη αντιβιωτικη καλυψη

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Όλα αυτά πρέπει να τα συζητξσετε με ουρολόγο.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας ,η αντιβίωση για να κάνει επίπεδα θέλει 3 ημέρες δεν μου γράφετε πόσες μέρες περνει αντιβίωση. Όσο για το στεντ είναι απίθανο να είναι από εκεί ο πυρετός, είναι στα πλαίσια της πυελονεφριτιδας ο πυρετός. Θα με βοηθούσε να γνωρίζω από την γενική αίματος πόσα είναι τα λευκά αιμοσφαίρια και τι τύπο έχουν και επίσης της πήραν καλλιέργεια αίματος και ούρων?Ευχαριστώ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός