• Χολή
  • Υποβλήθηκε 23/05/2024

Καλημέρα, ενώ είχαμε δρομολογησει αφαιρεση χολής, μας πρόλαβε και νοσηλευομαστε απο τις 12 μαιου σε δημοσιο νοσοκομειο. Χολερυθρινη απο 9 εφτασε στο 2...ειμαστε μεσα 11 μερες με ορο αντιβιωση, αφαγια...επαναλαβαμε πολυ συντομα mrcp ( υπερεκπτυξη χοληδοχου κυστης,παχυσμενο τοιχωμα,λιγες πετρουλες στον αυλο της, μικρή περιχολυστικη συλλογή. πολυ μικρη διαταση κοινων ηπατικων πορων και τμημα τον χολοαγγειων ΑΡ λοβου.Δεν διευρυνεται ουσιωδως ο χοληδόχος πορος, πολυ μικρός λιθος 3 χιλ. στο περιφερικο τμημα του προ της εκφυσης του στο vater. Δεν διευρυνεται ο παγκρεατικος πορος.Δεν παρατηρηθηκε διογκωση η διαταραχη σηματος του παγκρεατος στο βαθμο που μπορει να αξιολογηθει δια της παρουσης.Μικρη γραμμοειδης υφηπατικη συλλογη...) επειδη κατι τους προνληματιζε αποφασησαν να προχωρησουν σε ercp, τοποθετηθηκε στεντ, την ιδια μερα ανεβασε παγκρεατικα 220 , χτες εφτασαν κατω του 60...Ενώ οι περισσοτερε μας ανεφεραν να περιμενουμε 2 μηνες, μετα να αφαιρεθει το στεντ και μετα να γινει χολοκυστεκτομη, χτες μαθαμε απο αλλους ασθενεις οτι θελουν να τον χειρουργησουν την παρασκευη...η ερωτηση μου ειναι η εξής: εφόσον ο πατερας μου εχει φλεγμονη ,ποσο ασφαλες ειναι να χειρουργηθει τωρα? ο γιατρος που ειχαμε αρχικως δρομολογηση την επεμβαση χολής, μας ενημερωσε πως κατι τετοιο με βαση την mrcp ακομα και την ercp που έγινε και στεντ που μπήκε, οτι είναι ρίσκο για τον ασθενη....και οτι ακομα και οι δεικτες απο τις αιματολογικες που πεφτουν, χρειαζεται ενα διαστημα δυο μηνων για να υπαρχει ασφαλεια...αυτο μας ανεφεραν και οι υπολοιποι γιατροι που τον ειδαν εντως του νοσοκομειου αλλα και ο γιατρος του που που παρακολουθει τωρα την νοσηλεια του, μετα την παγκρεατιτισα που εκανε,μας ειπε να περιμενουν 6 βδομαδες....χτες ομως ο ιδιος γιατρος ηρθε και μας ειπε να χειρουργηθει σε μια μερα....στην προκειμενη περιπτωση τι ειναι πιο ασφαλες να γινει?να περιμενουμε 2 μηνες η να γινει αυριο? ξερω οτι μια χολη που φλεγμαινει δεν μπορει να χειρουργηθει εαν δεν περασει η φλεγμονη...Η γνωμη σας?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς η κατάσταση είναι περίπλοκη.
    Σε έδαφος παγκρεατίτιδας κάθε επέμβαση είναι αυξημένης επικινδυνότητας. Από την άλλη μεριά μπορεί η χολή να μην μπορεί να περιμένει. Δυστυχώς δεν έχω τα δεδομένα για να σας πω κάτι παραπάνω.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Εφ όσον αφαιρέθηκε ο λίθος και μπήκε στεντ μπορεί να περιμένει.Υπαρχουν άλλοι συνάδελφοι που προχωρούν στην επεμβαση αμεσα

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς