• Χολή
  • Υποβλήθηκε 30/10/2023

Γεια σας Ο πατέρας μου 64 χρόνων μπήκε στα επείγοντα χθες βράδυ με έντονο πόνο στο στήθος κ στομάχι. Εκεί μετά από υπέρηχο κ άλλες εξετάσεις διαπίστωσαν Ότο έχει πέτρες κ λάσπη στη χολή. Βγήκε από το νοσοκομείο το πρωί κ του είπαν ότι η θεραπεία είναι να κάνει λαπαροσκοπική αφαίρεση χολής αλλά στο μέλλον. Προς το παρόν πονάει πολύ κ ο πόνος δεν έχει ελαττωθεί από χθες το βράδυ. Αλλά συμπτώματα είναι εμετός, ναυτία, κρυάδες κ έντονος πόνος σε στήθος κ στομάχι. Τι μπορούμε να κάνουμε ως την επέμβαση; Είναι φυσιολογικό να πονάει για τόσο συνεχόμενο διάστημα; Κ αυτό θα ηρεμησει;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Να επισκεφθείτε άλλο συνάδελφο.Πιθανώς να χρειάζεται επείγουσα Λαπαροσκοπική Χολοκυστεκτομή.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Κάποια ενοχλήματα για ορισμένες μέρες είναι φυσιολογικά. Θα συνέστηνα κάποια αντιβιωτική αγωγή πιθανόν και παυσίπονα

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • θα συστηνα να τον δει ξανα ενας χειρουργο και εαν κριθει απαραιτητο να εισαχθει και να γινει η επεμβαση

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας,

    παρότι χρειάζονται και άλλες πληροφορίες και η τηλεϊατρική είναι επικίνδυνη θα τολμήσω να πω με κάθε περιθώριο λάθους λόγω έλλειψης δεδομένων, ότι με αυτή την κλινική εικόνα που περιγράφεται θα έπρεπε να νοσηλεύεται..αν δε η διάγνωση είναι χολοκυστίτιδα (=φλεγμονή στη χολή) και όχι απλά χολολιθίαση (=πέτρες στη χολή) η αφαίρεση της χολής συνιστάται στα 2 πρώτα 24ωρα από την έναρξη των συμπτωμάτων..Σε κάθε περίπτωση θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε άμεσα γενικό χειρουργό.

    Περαστικά σας.

    Βρακοπούλου - Βρεττάκου Ζωή

    Γενικός Χειρουργός

    Κόρινθος

  • Καλησπέρα σας το ότι πονάει σίγουρα σημαίνει ότι θα πρέπει να το ξανά δούνε ή στο νοσοκομείο που τον είδανε η στα επείγοντα άλλο νοσοκομείο να κάνει εξετάσεις αίματος υπέρηχο ίσως και μαγνητική. Και βέβαια πρέπει να κάνει διαφοροδιάγνωση και από άλλες ειδικότητες όπως καρδιολόγοι.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Από τη στιγμή που συνεχίζει και πονάει χρειάζεται άμεση εισαγωγή και διερευνήσει αν εκτός από τις πέτρες στη χοληδόχο κύστη (χολολιθίαση) συνυπάρχουν και πέτρες στα χοληφόρα αγγεία (χοληδόχολιθίαση). Η δεύτερη περίπτωση είναι και πιο σοβαρή και απαιτεί αμέσους θεραπευτικούς χειρισμούς (ERCP), και στη συνέχεια χειρουργική επέμβαση (λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή)

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή το συντομότερο,ΟΧΙ στο μέλλον!!!

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι