• Χολή
  • Υποβλήθηκε 27/09/2023

Γεια σας, Έκανα αφαίρεση χολής (λαπαροσκοπικά) πριν 6 μήνες.Τους πρώτους 2 μήνες από την εγχείρηση είχα σπάνια,πολύ οξύ πόνο ψηλά στο διάφραγμα στο σημείο που είναι η μία από τις τρεις τομές,διαπίστωσα ότι ίσως έφταιγε ότι άφηνα το στομάχι μου άδειο πάνω 10-12 ώρες τρώγοντας κάτι μου περνούσε. Πριν μια εβδομάδα πέρασα γαστρεντερίτιδα, εμετό, διάρροια, πυρετό... λόγω του εμετού είχα τρομερούς πόνους και σπασμούς στο ίδιο σημείο ψηλά,πήρα Buscopan με βοήθησε πολύ.Περασε η γαστρεντερίτιδα και δεν με ξανά έπιασε πόνος. Από εχθές είμαι αρκετά πρησμένη στην περιοχή του στομάχου αλλά και της κοιλιάς και είναι πιο σκληρή από ότι συνήθως.... πιέζοντας την περιοχή νιώθω ευαισθησία, ψηλαφώντας δε την δεξιά πλευρά λίγο πιο χαμηλά και προς τα πλευρά από το σημείο που είναι η δεύτερη ουλή, νιώθω κάτι αρκετά σκληρό και ίσως διογκωμένο....να τονίσω πως δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα νιώθω καλά! Από άποψη κύκλου περιμένω έμμηνο ρύση σε 5 μέρες, μπορεί να οφείλεται εκεί, δεν έχω βιώσει τέτοιο σύμπτωμα στο παρελθόν βέβαια αλλά είμαι 44 χρόνων έχουν αρχίσει οι αλλαγές... Θεωρείται ότι πρέπει να αναζητήσω "άμεση" ιατρική βοήθεια; Μπορεί να οφείλεται στο χειρουργείο; Ελπίζω να έχουν νόημα όλα αυτά που έγραψα... Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 😊

3 ειδικοί απάντησαν

  • Η γνώμη μου είναι ότι τα συμπτώματα σας δεν σχετίζονται ιδιαίτερα με την επέμβαση .
    Αν θέλετε όμως να αποκλείσετε κάθε πιθανότητα συσχέτισης των συμπτωμάτων σας με την επέμβαση θα πρέπει να κάνετε : Υπερηχογράφημα δεξιού υποχονδρίου και βιοχημικές εξετάσεις όπως: χολερυθρίνη άμεσο και έμμεση , ηπατικά ένζυμα , αλκαλική φωσφαταση και γ- GT.

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Δεν χρειαζεται ιδιαιτερα λογος ανησυχιας μπορειτε να ζητησετε βοηθεια γαστρεντερολογου για ληψη πραζολης
    απο το στομα καθημερινα

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Αν δεν σας είδε ο χειρουργός σας καλό είναι να σας δει,εξέταση απο κοντά

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι