• Χολή
  • Υποβλήθηκε 26/01/2024

Γεια σας ανακάλυψα μια πέτρα στην χολή 86εκ.απο υπερηχογράφημα. Χωρίς ενοχλήσεις. Πιστεύεται ότι πρέπει να αφαιρέσω την χολή;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν εχετε ενοχλήσεις δεν υπάρχει ξεκάθαρος λόγος για χειρουργείο γιατί μπορεί να μην αποκτήσετε συμπτώματα ποτέ. Εαν είστε σχετικά νεαρός/νεαρή σε ηλικία τότε θα πρέπει να το σκεφτείτε με την λογική ότι υπάρχει ικανή πιθανότητα να πονέσετε στο μέλλον.

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα

  • 86εκ είναι σχεδόν ένα μέτρο.
    Αποκλείεται.
    Κάποιο λάθος κάνετε.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Πρέπει πριν προκύψουν προβληματα

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Μην περιμένετε να σας κάνει συμπτώματα. Θα πρέπει να χειρουργηθείτε.
    Προφανώς εννοείτε λίθο 0.86χιλιοστά…

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα, μάλλον θα θέλατε να γράψετε 86 χιλιοστά ή 8,6 ή 0,86? Σε οποιαδήποτε περίπτωση εκτός από το μέγεθος της πέτρας και τα συμπτώματα, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που συνυπολογίζονται για την λήψη της απόφασης για χειρουργείο. Μια συζήτηση με χειρουργό θα σας κατατοπίσει

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Θα σας παρακαλέσω να μου ξαναγραψετε το μέγεθος της πέτρας διότι απο παραδρομή εχει γραφτεί λάθος (86 εκατοστα αποκλείεται). Εάν ας υποθέσουμε είναι 8,6 mm χιλιοστά τότε και εφόσον δεν υπάρχει αλλος λίθος η και χολική λάσπη και εφόσον δέν έχετε ενοχλήματα τότε μπορεί να γίνει παρακολούθιση με επανάληψη του υπερηχογραφήματος μετά απο 1 χρόνο. Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα. Φαντάζομαι ότι έχετε κάνει κάποιο λάθος με τα εκατοστά. Θα πρέπει να επισκεφτείτε χειρουργό να λάβει ιστορικό για να σας απαντήσει με ασφάλεια τί πρέπει να κάνετε

    Μπεθάνη Δήμητρα

    Γενικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας, 86χιλιοστα είναι η πέτρα. Βιβλιογραφικά δεν χειρουργούμε την χολολιθίαση αλλά τις επιπλοκές αυτής. Άποψή μου είναι όμως ότι πρέπει να χειρουργηθείτε παρότι δεν έχετε γνωστό επεισόδιο χολοκυστίτιδας.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Ναι θα πρεπει να αφαιρεθει γιατι στο μελλον θα σας δημιουργησει θεματα

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Σίγουρα και σύντομα.Καλυτερα η πρόληψη,παρά επείγον χειρουργείο

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι