• Χολή
  • Υποβλήθηκε 28/02/2024

Έχω πέτρα στην χολή 1 εκατοστό! Χειρούργος μου είπε πως υπάρχουν οι άνθρωποι που δεν θέλουν να την αφαιρέσουν αν δεν τους ενοχλεί και εκείνοι που αφαιρούν την χολή για να μην το έχουν άγχος! Δεν έχω καμία ενόχληση! Τι θα συμβουλεύατε;; Ευχαριστώ!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αν ειστε νεα σε ηλικια καλα ειναι να προχωρησετε σε χειρουργειο για να μην δημιουργηθει καποια φλεγμονη με τα χρονια

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Τα guidelines λένε ότι η ασυμπτωματική χολολιθίαση δεν έχει ένδειξη να χειρουργηθεί. Παρ όλα αυτά ποσοστό γύρω στο 30% θα χειρουργηθεί στο μέλλον.Συμπτωματα που οφείλονται στη λιθίαση είναι δυσπεψία, ερυγες, καούρες, πόνος στο δεξιό υποχόνδριο με αντανάκλαση στα πλευρά, επιγαστρικό άλγος.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Πέτρα 1 cm δεν είναι απαραίτητο να αφαιρεθεί.
    Το τι θα γίνει στο μέλλον είναι άγνωστο.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Εξαρτάται απο την ηλικία σας. Εάν ας υποθέσουμε είστε νέος τότε εστω και εάν δεν έχετε τωρα πρόβλημα υπάρχουν πιθανότητες ανα έτος να παρουσιαστεί καποιο πρόβλημα. Στην περίπτωση αυτή σας συμβουλεύω να την αφαιρέσετε. Εάν ειστε πάνω απο 70 ετών χωρίς συμπτώματα απο την χοληδόχο κύστη, τότε μπορείτε να την παρακολουθήσετε. Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Κάθε πέτρα μπορεί να προκαλέσει επιπλοκές.Το σίγουρο είναι η λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας βιβλιογραφικά δεν αφαιρούμε την χολή λόγω του λίθου αν δεν υπάρχουνε συμπτώματα ή επιλοκες. Προσωπική μου άποψη όμως είναι οτι καλό είναι να μην περιμένετε τα συμπτώματα και τις επιπλοκές απ'τη στιγμή που έχετε ένα λίθο στη χολή που μόνο να μεγαλώσει μπορεί και να πολλαπλασιαστεί και να χειρουργηθείτε σε κατάσταση φλεγμονή ή κάτι άλλο.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα