• Θυρεοειδής
  • Υποβλήθηκε 31/01/2023

Καλησπέρα Εχω χασιμοτο εδω και 14 χρόνια. Παίρνω medothyrox 75 και η Tsh είναι στο 1.9. τα αντισώματα όμως anti tpo είναι παντα πολυ ανεβασμένα Ειχα δυο αποβολες τον τελευταίο χρόνο. Υπάρχει περίπτωση να ευθυνονται αυτά και πως μπορω να τα ρυθμίσω; Ο ενδοκρινολόγος μου λεει οτι παντα ετσι θα ειναι αυτά. Ειμαι 30 χρόνων.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα, τα αντισωματα θα ειναι παντα ανεβασμενα γιατι ετσι ειναι το νοσο σας, για αυτο τον λογο τα endocrinological guidelines μας λενε οτι δεν πρεπει να τα ξαναμετρησουμε, χρειαζονται στην αρχη οταν κανουμε την διαγνωση.

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Λόγω της χρονιότητας της θυρ. Hashimoto τα αντισώματα πάντα θα είναι υψηλά. Αν η λειτουργία του θυρεοειδούς (δηλαδή η TSH) είναι ρυθμισμένη και στις πρώτες εβδομάδες της κύησης, τότε πρέπει να αναζητηθούν άλλα αίτια αποβολών. Σε κάποιες μελέτες το σελήνιο δείχνει μείωση των αντισωμάτων.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Ηδοση των 75μγ σας καλυπτει.Ειστε καλα ρυθμισμενη,Ο ενδοκρινολογος σας εχει δικιο τα αντισωματα μπορει να παραμενουν υψηλα.Πρεπει να συννενοηθειτε και με γιατρους που ασχολουνται με τις καθεξιν αποβολες,Χρειαζονται καποιες ειδικοτερες εξετασεις.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Τα αντισώματα δεν ευθύνονται αλλά η TSH πρέπει να είναι <1.5

    Σημαιάκης Γεώργιος

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Χολαργός