• Θρόμβωση
  • Υποβλήθηκε 23/07/2023

Γεια σας.. μετά από μια αντιβίωση την begalin για ουρολοίμωξη έτσι ξαφνικά παρουσίασα φλεβιτιδα δεν είχα ποτέ μου θεματα, πήγα αγγειολογο κ μου βρήκε τμηματικά παθολογική φλέβα κ δύο τρεις κιρσους 2.1 mm περίπου..ο γιατρός είπε δεν είναι σοβαρό αλλά εγω θέλω να κάνω μαγνητική αγγειογραφία για να δω μήπως υπάρχει θρόμβωση.θελω να ρωτήσω αν η μαγνητική αγγειογραφία θα δείξει περισσότερο με ακρίβεια τα αγγεια τις φλέβες απ' το τριπλεξ.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας η εξέταση εκλογής για τη διάγνωση της φλεβικής θρόμβωσης είναι το triplex φλεβών. Οποιαδήποτε άλλη εξέταση (φλεβογραφία) είναι υπερβολή και χωρίς λόγο! Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Το triplex είναι αρκετό

    Νικολάου Αχιλλέας (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η εξέταση επιλογής για το φλεβική σύστημα κάτω άκρων δεν είναι σε καμία περίπτωση η μαγνητική ή η αξονική φλεβογραφία. Ένας ενδελεχής έλεγχος από έμπειρο αγγειοχειρουργό με υπέρηχο Τρίπλεξ είναι η εξέταση επιλογής.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Η εξέταση εκλογής με σχεδόν 100% ακρίβεια είναι το triplex

    Νικόλαος Ιατρού

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Βάρη

  • Αν έχετε φλεβική ανεπάρκεια και κιρσούς δε χρειάζεστε μαγνητική αγγειογραφία, αλλά θεραπευτική αντιμετώπιση με Ενδοαυλικό laser για να αποφύγετε καποια πιθανή θρόμβωση μελλοντικά

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • Γεια σας
    Η μελέτη η μαγνητική αγγειογραφία δεν είναι απαραίτητη, αρκεί ένα triplex των φλεβών των κάτω άκρων.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Οχι δε θα δειξει. Το τριπλεξ και η κλινικη εξεταση αρκουν

    Πέσσαχ Ηλίας

    Αιματολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Ρωτήστε τον γιατρό σας αν ειδε θρόμβωση η φλεβιτιδα αν υπάρχει προϋπήρχε της θεραπείας

    Καλλίνης Αριστείδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Κορυδαλλός