• Θρομβοφιλία
  • Υποβλήθηκε 07/06/2023

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε για το μηχανισμό δράσης των αντιπηκτικών ενέσεων στην κύηση.Οποιον ρωτάω εννοώ γιατρό η απάντηση είναι καλό κάνουν κακό δε κάνουν.Πριστατευουν από έμφραγμα ή εγκεφαλικό της εγκύου ;η από ενδομήτριο θάνατο του εμβρύου;Οι περισσότεροι της δίνουν προληπτικά χωρίς να υπάρχει θρομβοφιλια κ.τλ.Ειναι τόσο επικίνδυνη η κύηση ;Σήμερα διάβασα ότι έγκυος 9 μηνών σταμάτησε η καρδιά του εμβρύου και ο γιατρός δεν τις είχε αναφέρει για εξετάσεις θρομβοφιλιας ούτε η ίδια είχε γνώση αν είχε θρομβοφιλια η όχι.Εγω έχω κάνει το παρακάτω πακέτο θρομβοφιλιας λόγω 2 αποβολών που είχα στην 6 και 8 βδομάδα αλλά μου είπαν ότι ήταν χρωμοσομικες ανωμαλίες διότι οι εξετάσεις για θρομβοφιλια ήταν καθαρές Μετάλλαξη FV Leiden ( G1691Α –  R506Q) Μετάλλαξη H1299R του FV(R2) Μετάλλαξη G20210A (Factor  FV II) της Προθρομβίνης Μετάλλαξη C677T του MTHFR Μετάλλαξη A1298C του MTHFR ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ –ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ PT-INR APTT ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΪΝΗΣ C ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΝΤΙΓΟΝΟ ΠΡΩΤΕΪΝΗΣ S ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗ III ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ G20210A ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ C (APC-RESISTANCE ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ IGG ΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ IGM ANTIΣΩΜΑΤΑ ΕΝΑΝΤΙ Β2 ΓΛΥΚΟΠΡΩΤΕΙΝΗΣ 1 IGG ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΝΑΝΤΙ Β2 D dimmer,appt,,ivii,ινωδογωνο ήταν όλες καλές.Το μόνο που βρέθηκε ήταν ετεριζυγωτης στο mtfr για το οποίο μου είπαν να παίρνω φιλικό οξύ.Μπορει κάποιος αιματολογος να μου πει τι πρέπει να κάνω;είμαι α τρίμηνο έκανα μέχρι την 9 βδομάδα ενέσεις.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, εάν οι εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι αρνητικές και δεν έχετε κάποιον παράγοντα κινδύνου τότε δεν χρειάζεται να κάνετε τις αντιπηκτικές. Όμως κάθε περιστατικό εξατομικεύεται με το ιστορικό της κάθε γυναίκας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας
    Η απάντηση στο ερώτημα σας - αν θα πρέπει ή όχι να λαμβάνετε αντιπηκτική αγωγή κατά την κύηση δεν εξαρτάται μόνο από τους παράγοντες που αναφέρατε πως είναι ''καλές''. Εξαρτάται και από το ιστορικό σας. Πχ ηλικία, αν είστε υπέρβαρη, κ.α. παράγοντες που προκύπτουν από το ιστορικό σας που θα πρέπει να ληφθεί από τον αιματολόγο σας. Το γεγονός πάντως ότι είχατε 2 αποβολές - έστω και κάτω των 10 εβδομάδων, είναι παράγοντας κινδύνου που προσμετραται σε μία απόφαση για λήψη ή μή αντιπηκτικής αγωγής κατά την κύηση. Ελπίζω να σας βοήθησα λίγο

    Πέσσαχ Ηλίας

    Αιματολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Στην κύηση υπάρχει η πιθανότητα επικίνδυνων συμβαμάτων, ακόμα και αν αυτή είναι μικρή. Προσωπικά δίνω αντιπηκτικές ενέσεις μόνο επί ενδείξεων, από την άλλη και το ιστορικό, προσωπικό και οικογενειακό, παίζουν τον ρόλο τους.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ένας αιματολόγος θα πει ακριβώς εν τις χρειάζεστε , παρόλα αυτά οι ενέσεις δεν αφήνουν το αίμα να πήξει και να δημιουργούνται μικρό θρόμβοι στον πλακούντα , επομένως η ΡΟΗ του αιματος προς το έμβρυο είναι σταθερή , επιπλέον δεν περνάνε το φραγμό του πλακούντα και δεν επηρεάζουν το έμβρυο

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Προφανώς μπορεί να μην έχετε κάποια θρομβοφιλια, αλλά σας καλύπτουν λόγω των 2 αποβολων που είχατε για να εξαλειφθεί αυτός ο παραγοντας. Επίσης, όλες οι γυναίκες δεν χρειάζεται να κάνουν εξετάσεις θρομβοφιλιας αν δεν έχουν κάποιο ιστορικό θρόμβωσης, κληρονομικοτητας ή αποβολων.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Με ετερωζυγωτία στο MTHFR, η οποία αφορά στο 40 τις εκατό του πληθυσμού, δεν χρειάζεται αντιπηκτική αγωγή αλλά μόνο φυλλικό οξύ, κατά προτίμηση methylfolate. Ηπαρίνες χαμηλού μοριακού βάρους χορηγούμε μόνο σε διαπιστωμένη θρομβοφιλία ή ετερωζυγωτίες σε κάποιες μορφές θρομβοφιλίας, με την συμβολή του αιματολόγου.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα