• Σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα
  • Υποβλήθηκε 29/12/2023

Καλησπέρα ειναι κοπέλα 20 χρόνων και θυμάμαι πιο μικρή που έκανα ταεκβοντό στα 15-16 μου αρχίζε να με πονάει ο καρπός στο δεξι χέρι και δεν μπορούσα να κάνω ούτε κάμψεις Πλέον 2ο 3ης φορές τον χρόνο με πιάνει έντονος πόνος αλλα μου περνάει σε 2ο-3ης μέρες αλλα υπάρχει πάντα πόνος αν θα πάω να στηριχτώ στο χερι μου μία φορά που πήγα σε παθολόγο για άλλο θέμα τον ρώτησα και με ρώτησε δουλεύεις; λεω ναι με λεει θα σου πονάει για πάντα τότε αυτο θέλει μόνο ξεκούραση...δεν ξερω τι να κανω να πάω σε ορθοπαιδικό να το κοιτάξει γιατί εχει χρόνια βρίσκεται σε ίδια κατάσταση δεν επιδεινώνεται ακόμα δηλαδή Και επίσης με πονάνε τα γόνατα και οι αστράγαλοι οταν έχει κακοκαιρίες και είμαι 20 χρόνων μπορεί να φταίει επειδή εκανα αθλητισμό-πολεμικη τέχνη και ίσως φταίει και αυτό για το χερι μου;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά. Μάλλον σε ορθοπεδικό πρέπει να απευθυνθείτε καλύτερα. Ο πόνος φαίνεται να προέρχεται από την άρθρωση, οπότε είναι πιο αρμόδιος να σας απαντήσει

    Μαραθεύτης Νικόλαος

    Νευροχειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ο παθολόγος δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη για άλγος στον καρπό.Χρειάζεστε οπωσδήποτε ορθοπαιδική εκτιμηση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Δείτε πρώτα έναν ειδικό ορθοπαιδικό Κ πολύ πιθανόν να σας δώσει λύση για τον χρόνιο πονο σας.
    Υπάρχουν πολλές διαφορετικές θεραπείες, σίγουρα κάποια θα σας βοηθήσει.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Πρεπει να σε δει ορθοπεδικος για γενικοτερο έλεγχο (ή ρευματολογος).Δεν ακουγεται για συνδρομο καρπιαιου σωλήνα,πιο πολυ για υπερχρησια/κοπωση η καποια ρευματοπαθεια.

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Να σας δει κάποιος ορθοπαιδικός θα ήταν το καλύτερο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουργός , να σας εξετάσει και πολύ πιθανό να κάνετε μαγνητική τομογραφία. Η κάκωση στον καρπό μπορεί να είναι συνδεσμικής αιτιολογίας. Σε αυτή την περίπτωση η έγχυση βιολογικών παραγόντων (prp) μπορεί να βοηθήσει

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη