• Stress echo
  • Υποβλήθηκε 18/01/2024

Είμαι γυναίκα 65 ετών Το Μαρτιο του 2023 έκανα αγγειοπλαστική με τοποθέτηση στεντ στον πρόσθιο κατιόντα ( στένωση 95%,) Ο γιατρός βρήκε στενώσεις κ στις άλλες 2 αρτηρίες αλλά μου είπε δεν τις πειράζουμε. Έχω κανη μέχρι τώρα 5-6 καρδιογράφημα τα, 2;τριπλεξ κ εξετάσεις αίματος ( όλα καλά , η χοληστερίνη θα μπορούσε κ χαμηλότερη...) Στο χρόνο θα πρέπει να κάνω σπινθηρογράφημα μυοκαρδίου. Το τελευταίο διάστημα έχω προβλήματα με τα πόδια μου και φοβάμαι πάρα πολύ να κάνω stress echo επειδή δεν αντέχω στην ιδέα ότι θα νοιώσω ταχυπαλπια ξαπλωμένη.....το προσπάθησα μια φορά κ η πίεση μου από το άγχος μου ανέβηκε 23/11.... Τι να κάνω;;;;; Θέλω όμως το σπινθηρογράφημα αυτό το κλασικό που διαβάζουν οι γιατροί τις χρωματιστές φωτογραφίες!! Επίσης λένε ότι το σπινθηρογράφημα είναι σαν να κάνης 200 ακτινογραφίες......αν αυτό αληθεύει τότε με τον συχνό έλεγχο κάποια στιγμή θα μου συμβεί κ το κακό. Ακόμα θέλω να ταξιδέψω Γερμανία για 2-3 μήνες , με το αεροπλανο μπορώ;;;; Έχω πολλές φοβίες πείτε μου τα σχόλια σας τη γνώμη σας ....( τι χειρότερο ότι νιώθω ότι η ζωή μου τελειώνει σιγά σιγά......) ξέρω ότι χρειάζομαι τη γνώμη ειδικού .... Ειευχαριστώ

1 ειδικός απάντησε

  • Να μην ανησυχείτε. Ακολουθείστε τις οδηγίες των θεραποντων. Προς όφελος σας είναι.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα