• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 19/06/2023

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να προστατευθεις απο HPV εκτος της αποχης? Το εμβολιο προστατευει πληρως? Ειμαι 24, αντρας. Επισης, υπαρχει τροπος να ανιχνευσεις τον HPV, εκτος απο δερματοκυτταρολογικες εξετασεις?

4 ειδικοί απάντησαν

  • προφυλακτικο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Εμβολιασμός, χρήση προφυλακτικου, ισχυρό ανοσοποιητικό και αποφυγή επικίνδυνων συντρόφων (που έχουν πολλούς σεξουαλικους συντρόφους). Όχι το εμβόλιο δεν προστατεύει πλήρως καθώς περιέχει μόνο 9 στελέχη ( τα πιο συχνά και πιο επικίνδυνα). Υπάρχει το hpv dna test. Θα πρέπει να ενημερωθειτε από τον ουρολογο σας. Αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία για έναν άντρα αν δεν εμφανίσει κάποια βλάβη.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Το εμβόλιο προστατεύει για τα στελέχη που καλύπτει , αυτά όμως καλύπτουν το 80/100 του HPV, δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος ανίχνευσης ,

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Γεια σας, δεν υπάρχει τρόπος για πλήρη προστασία από τον HPV. Το εμβόλιο δεν προστατεύει πλήρως. Ο μόνος τρόπος ανίχνευσης είναι από κάποιο δείγμα του βλεννογόνου

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια