• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 30/05/2023

καλησπέρα! έχω ουρεοπλασμα και μύκητες, ξεκίνησα και εγώ και ο σύντροφος μου θεραπεία με αντιβιοτικά σήμερα. μπορούμε να συνεχίσουμε να έχουμε επαφές; ή έστω τα προκαταρκτικά; ευχαριστώ!

7 ειδικοί απάντησαν

  • Επαφες μόνο με προφυλακτικό

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Για την επιτυχή θεραπεία και την εκρίζωση του βακτηρίου η σύσταση είναι να απέχετε από κάθε απροφύλακτη σεξουαλική επαφή/σεξουαλικό παιχνίδι μέχρι την ολοκλήρωση της θεραπείας και από τους δυό σας.

    Εμμανουήλ Γεώργιος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό είναι να μην υπάρχουν επαφές όσο παίρνετε την αγωγή, αν ωστόσο υπάρξει τότε αυστηρά με χρήση προφυλακτικού.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλύτερα μετά την θεραπεια

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Ρωτήστε τον ιατρό που σας παρακολουθεί τι προτείνει . Εγώ συνήθως προτείνω αποχή

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Φυσικά και μπορείτε, απλά για όσο καιρό κάνετε την θεραπεία, καλό είναι να χρησιμοποιείται προφυλακτικό

    Dr Τραϊανός Αλέξανδρος

    Γυναικολόγος - Εμβρυομητρικός - Ειδικός Αναπαραγωγικής Ιατρικής

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι, περιμένετε να τελειώσετε την αγωγή.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα