• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 13/12/2022

Έχω hpv τα 2-3 τελευταία χρόνια αλλά όχι θηλώματα. Πως καταλαβαίνω ότι είναι σε έξαρση; Το τεστ παπ μου απαντάει σε αυτό το ερώτημα;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Το τεστ πάπ θα σου πει αν έχεις κονδυλώματα τραχήλου.
    Για να διαπηστώσεις τα κονδυλώματα αιδοίου πρέπει να γίνει κολποσκόπηση.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Όχι δεν απαντά και αφορά μόνο στον τράχηλο της μήτρας. Κολποσκοπιση αν κρίνει ο γυναικολόγος σας και δερματολογικος έλεγχος αν αφορά πρόδρομο κόλπου ή δέρμα γεν οργάνων μετά από αυτοεξέταση.

    Τύρος Γιώργος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Εξαρτάται από τον τύπο του hpv. Εάν είναι τύπος που ευθύνεται για οξυτενή κονδυλώματα, θα εμφανίσετε οξυτενή κονδυλώματα. Εάν είναι τύπος υψηλού κινδύνου για δυσπλασία, και προκαλέσει αλλοιώσεις θα φανούν στο τεστ παπ.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Όχι με ακρίβεια.
    Η κολποσκοπηση είναι η εξέταση που θα πρέπει να κάνετε.

    Γκούμας Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλάνδρι

  • Δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά αν υπάρχει έξαρση όσον αφορά το hpv

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Το τεστ Παπ απαντάει στο αν έχει κάνει βλάβες ο ιός στον τράχηλο. Χρειάζεται παρακολούθηση απο γυναικολόγο που θα κάνει το πλάνο παρακολούθησης και θα συστήσει και επιπλέον έλεγχο αν χρειαστεί

    Κουμπλής Μιλτιάδης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • ΝΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΟΧΙ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Aναλογα με τη βλαβη που βγαζει το τεστ ειναι και η αντιμετωπιση

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • το τεστ απανταει για τυχον βλαβες κονδυλωματων στην μητρα

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Το test και κυρίως το νέο τεστ μπορεί να ανιχνεύσει αλλοιώσεις μικρές του τραχήλου οι οποίες μπορεί να μη φαίνονται και με γυμνό μάτι για αυτό καλό θα είναι να κάνετε το τεστ Παπ κάθε χρόνο η κάθε εξάμηνο αν βρεθούν βλάβες και κολποσκόπηση ταυτόχρονα

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Τεστ παπ αρχικως, αλλά πιο ουσιαστικες εξετασεις ειναι
    1. κολποσκοπηση, και
    2. Τυποποιηση HPV

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Το test pap δείχνει αλλοιώσεις από τον hpv στον τράχηλο της μήτρας.Για εξωτερικές βλάβες θα εξεταστείτε από Δερματολόγο.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Φυσικά, όπως και η τυποποίηση DNA ιών HPV

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αν εχετε HPV τραχηλου, θα ξεκινησετε με παπ τεστ. Αυτο θα δειξει.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια